Spletli pete Železne niti
Muzejsko društvo Železniki je na 384 straneh izdalo peti zbornik Železne niti.
Železniki – »Namen pete številke Železnih niti je ohranjanje kulturnega izročila in kulturne dediščine, spremeniti Železnike, ker trendi niso ravno najbolj pozitivni, in seveda moramo pisati o Železnikarjih, ki so šli v svet, kot tudi o tistih, ki so ostali doma in veliko naredili za Selško dolino,« pravi Primož Pegam, urednik Železnih niti, zbornika Selške doline, ki ga v nakladi sedemsto izvodov izdalo Muzejsko društvo Železniki. Novi zbornik so minulo soboto predstavili v polni kinodvorani na Češnjici, predstavitev pa so pospremili s koncertom Slovenskega okteta.
Pete Železne niti so izšle na 384 straneh, sestavlja pa jih sedem poglavij. Zbornik se začenja s poglavjem Železne niti, v katerem so predstavljeni dolgoletni direktor podjetja Niko, 80-letni Peter Polajnar, kirurg Franc Jelenc, akademski slikar Jurij Kalan in nekdanja uspešna rokometašica Tanja Polajnar. V poglavju Imeli smo ljudi so zajeta razmišljanja o slikarju Ivanu Groharju, predstavljeni so tudi prizadevna kulturna ustvarjalca Olga in Lojze Šmid ter profesor, slavist in prevajalec Cene Kopčavar. V poglavju Zgodovina so se zopet dotaknili medvojnih Dražgoš in kasnejše obnove te vasi, nadaljujejo s prispevkom o izgnancih iz Selške doline, spomnili so se tudi stoletnice ustanovitve Telovadnega društva Sokol. Celo poglavje so posvetili stoletnim ujmam v Selški dolini in poplavni ogroženosti Železnikov.
V poglavju Družboslovje se dotaknejo 40-letnice delovanja vrtca pri osnovni šoli, Muzejsko društvo Železniki pa je opisalo dosedanje delovanje na muzealskem področju. V poglavju Kultura bodo pozornost bralca nedvomno pritegnile fotografije Aleksandra Čufarja, posvetili pa so se tudi glasbeniku, pisatelju, zgodovinarju in šolniku Josipu Levčniku ter letošnjemu večjezičnemu literarnemu maratonu Mavrica neba. Tudi tokrat ima svoje poglavje osnovna šola Železniki, v njem pa je opisan Comeniusov projekt Za spodbudno učno okolje, uspehi učencev, njihovi spisi ter spomini nekdanjih učiteljic Ladi Trojar in Martine Sedej. To je seveda samo del prispevkov v zadnjih Železnih nitih.
Kot je povedal Pegam, je izdaja zbornika stala približno 15 tisoč evrov, pokrili pa jih bodo s prodajo in s pomočjo sponzorjev. Dodal je še, da so se že lotili priprave šestega zbornika, za katerega bodo skušali pridobiti tudi državna sredstva.