Mlečna kvota bo vsako leto višja
Mlečna kvota se bo v naslednjih petih letih letno povečala za en odstotek.
Kranj – Ministri za kmetijstvo držav članic Evropske unije (EU) so se prejšnji teden na zasedanju Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo dogovorili za nekatere spremembe in prilagoditve skupne kmetijske politike EU do leta 2013. Slovenski minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Iztok Jarc, ki se je tudi udeležil zasedanja, ocenjuje, da je bila Slovenija pri pogajanjih o posodobitvi in poenostavitvi kmetijske politike uspešna. Poleg Finske je kot edina dosegla izjemo glede dovoljenega deleža proizvodno vezanih podpor v govedoreji, kar pomeni, da bo še vse do leta 2013 lahko zagotavljala podporo za ekstenzivno rejo ženskih govedi in vse do 1. januarja 2012 posebno premijo za moško govedo v enaki višini kot doslej. V obdobju 2010–2012 bo na leto prejela 1,43 milijona evrov dodatnega denarja in poleg tega lahko koristila še neporabljeni denar v višini štirih odstotkov nacionalne ovojnice (do 5,8 milijona evrov) za reševanje problemov v posameznih dejavnostih pa tudi za kmetijsko okoljske ukrepe, spodbujanje kakovostne pridelave, sofinanciranje zavarovalnih premij in ustanovitev vzajemnih skladov.
Varnostni pas ob vodotokih
Kar zadeva mlečne kvote, je bila Slovenija vseskozi zadržana do predloga postopnega povečevanje kvote. Nekatere države članice EU so zahtevale precej višje povečanje, kot je bil predlog Evropske komisije. Na koncu je bil sprejet kompromis, po katerem se bodo kvote v naslednjih petih letih letno povečevale le za en odstotek. Sloveniji je poleg Madžarske in Portugalske tudi uspelo ohraniti 0,3 hektarja kot najmanjšo površino za dodelitev neposrednih plačil. Novi standard, to je vzpostavljanje varnostnih pasov ob vodotokih, bodo začeli izvajati šele leta 2012.
Sadje in zelenjava za otroke
Kmetijski ministri so se tudi odločili, da bodo v državah članicah EU predvidoma že v naslednjem šolskem letu začeli otrokom brezplačno deliti sadje in zelenjavo. Slovenija bo za izvajanje tega ukrepa na leto dobila 420 tisoč evrov, kar bo zadostovalo za obrok enkrat na teden otrokom, starih od šest do deset let. S tem naj bi povečali porabo sadja in zelenjave, zlasti pri mladih, med katerimi je vse več debelih. Dnevna poraba sadja in zelenjave v Evropski uniji pada in je pod priporočenimi 40 dekagrami na dan.