Veliko dela za zbornico
Kmetijsko gozdarsko zbornico čaka v prihodnje veliko dela. Člani sveta kranjske območne enote zbornice so na seji v sredo izpostavili številne probleme.
Kranj – Svet kranjske območne enote Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) je na seji v sredo sprejel program dela enote za naslednje leto, se seznanil s predlaganimi gorenjskimi kandidati za člane zborničnih strokovnih odborov in z informacijo o javnih razpisih za ukrepe iz programa razvoja podeželja. Vodja območne enote Mitja Kadoič je ob predstavitvi stanja in problemov gorenjskega kmetijstva dejal, da je na Gorenjskem glavna kmetijska dejavnost govedoreja, vendar pa se število kmetij, ki redijo krave, zmanjšuje. Prireja mleka se je v zadnjih petnajstih letih povečala za dvakrat, število rejcev pa je v tem obdobju upadlo za tri četrtine. Lani jih je bilo še okoli 850, povprečno je vsak oddal okrog 70 tisoč kilogramov mleka. Količina mleka se bo zaradi mlečnih kvot lahko v prihodnje le še malo povečala, naložbe v razširitev hlevov in nakup kvote se bodo ustavile. Večjih kmetij, ki se ukvarjajo s pitanjem goved, je malo, manjše kmetije opuščajo tovrstno rejo. Z rejo prašičev se v večjem obsegu ukvarja okrog deset kmetov, število večjih rejcev kokoši nesnic in puranov se zmanjšuje. Stalež drobnice v zadnjem letu stagnira, problem je majhno povpraševanje po mesu in klanje v klavnicah. V kolobarju več kot dve petini njiv zaseda koruza, povečuje se delež žit, travno deteljnih mešanic in lucerne, pridelava vrtnin stagnira. V kontrolo ekološkega kmetovanja je vključenih 169 kmetij, večinoma pridelujejo hrano za lastne potrebe, pri živinoreji so glavni problemi prosta reja oz. izpusti za živino, pomanjkanje površin in nizke cene pridelkov.
Svet kranjske območne enote se bo prihodnje leto predvidoma sestal na štirih sejah, na katerih bo obravnaval aktualno kmetijsko problematiko, še zlasti izvajanje zemljiške politike, problematiko uresničevanja ukrepov kmetijske politike in socialnega varstva kmetov, sprejemanje prostorskih redov v občinah in občinskih programov intervencij v kmetijstvu, pripravo upravljavskega načrta za območja Natura 2000, aktualno dogajanje v gozdarstvu in novosti pri davkih. V zbornici se bodo tudi prizadevali, da bi pri izvajanju ukrepov kmetijske politike dosegli ugodnejše pogoje za hribovska in gorska območja in da bi občine še naprej finančno podpirale razvoj kmetijstva. Vsebinsko se bodo vključili v pripravo regionalno pomembnih projektov razvoja podeželja, pripravili pa bo tudi okroglo mizo o aktualnih kmetijskih problemih.
V razpravi, v kateri so sodelovali člani sveta območne enote in sveta KGZS ter predsedniki odborov izpostav, so predlagali, da bi že zaradi racionalizacije dela in enotnega pristopa do kmetij morali združiti kmetijsko in gozdarsko svetovanje in da bi bilo treba omiliti tudi pogoje za pridobivanje denarja na podlagi javnih razpisov za ukrepe iz programa razvoja podeželja.