"Smrt zaradi prometne nesreče je v Sloveniji edina bolezen, zaradi katere povprečen Slovenec umira trikrat hitreje kot povprečen Anglež," je opozoril dr. Klemen Grabljevec.

Sveče v spomin na žrtve

Tudi v Kranju bodo v soboto zagorele sveče v spomin na žrtve prometnih nesreč. Slovenske ceste so od leta 1954 zahtevale 22.769 smrtnih žrtev, od osamosvojitve naprej pa 6.096 življenj.

Kranj - V samostojni Sloveniji so ceste terjale že 6.096 življenj, skoraj dvesto tisoč udeležencev prometnih nesreč pa je bilo ranjenih. Letošnja prometna statistika je sicer ugodnejša od lanske, saj je do martinovega umrlo 62 oseb manj, kljub temu pa smo še daleč od zastavljene vizije nič mrtvih in nič hudo ranjenih. Na to je na novinarski konferenci pred drugim svetovnem dnevom spomina na žrtve prometnih nesreč (16. novembra) opozoril Robert Štaba, predsednik Zavoda Varna pot. Zavod bo v sodelovanju z različnimi organizacijami v spomin na žrtve prometnih nesreč tudi letos prižigal svečke po slovenskih mestih, k sodelovanju pa pozivajo tudi druge državljane, ki lahko svečke prižgejo na svojih domovih. Po slovenskih mestih jih bodo prižgali hkrati, to bo jutri ob 18. uri. Svečke bodo tedaj zagorele tudi na Slovenskem trgu v Kranju, so napovedali v zavodu Varna pot, kjer si želijo, da bi jutrišnji dan minil brez prometnih nesreč.

Posledice prometnih nesreč pogosto za vedno zaznamujejo žrtve in njihove bližnje. Takšno izkušnjo ima tudi mlada Maša Kavčič, ki je pred tremi leti v prometni nesreči izgubila tri prijatelje: »Žal nikoli več ne bom videla njihovega nasmeha. Za svoje življenje sem se borila mesec dni, še danes pa poteka moja fizična in psihična rehabilitacija.« Nepazljivost voznika tovornjaka pa je na lastni koži občutila Breda Marija Kovše. Voznik je skozi rdečo luč s polno hitrostjo pripeljal v križišče in se zaletel v avto njene prijateljice, ki je umrla na kraju nesreče, Bredi pa se je uspelo po večmesečni medicinski pomoči znova postaviti na noge.

»Smrt zaradi prometne nesreče je v Slovenija edina bolezen, zaradi katere povprečen Slovenec umira trikrat hitreje kot povprečen Anglež,« je opozoril dr. Klemen Grabljevec z Inštituta RS za rehabilitacijo in predsednik strokovnega sveta Zavoda Varna pot. Po njegovem mnenju je hvala, da je zaradi novega prometnega zakona letos 62 manj mrtvih kot lani, podcenjujoča do državljanov. »Če je možno tako preprosto zmanjšati število mrtvih, zakaj se to ni storilo že lani ali predlani?« se je vprašal.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / ponedeljek, 4. julij 2011 / 07:00

Za umik iz Afganistana

Ljubljana - Slovenska vlada je na prejšnji seji sprejela odločitev, da začne z zavezniki usklajevati umik naših sil iz Afganistana, ko bodo opravljene vse naloge, ki jih je slove...

Objavljeno na isti dan


Splošno / četrtek, 13. november 2008 / 07:00

Število bolnikov z diabetesom se je potrojilo

Čeprav je diabetes mogoče razložiti z nekaj besedami: zaradi nepravilne presnove se zviša nivo sladkorja v krvi, bolezen s svojimi posledicami in incidenco vedno znova preseneča.

Splošno / četrtek, 13. november 2008 / 07:00

Hiša Zdravja v Gorenjskem glasu

Z letošnjim novembrom na Gorenjskem glasu odpiramo Hišo Zdravja.

Škofja Loka / četrtek, 13. november 2008 / 07:00

Obnavljali bodo loško železniško postajo

Slovenske železnice načrtujejo gradnjo novega perona na železniški postaji Škofja Loka.

Železniki / četrtek, 13. november 2008 / 07:00

Od Kališ do Dražgoš odslej po asfaltirani cesti

V občini Železniki v letošnjem letu načrtujejo asfaltiranje dvanajstih kilometrov občinskih cest.

Kronika / četrtek, 13. november 2008 / 07:00

Kriminal

Iz diskoteke s tujim avtomobilom Bled - V noči na petek je izpred diskoteke Stop na Bledu izginil osebni avtomobil Seat Ibiza. Policisti so med pregle...