Z razgledom na Kras
Javornik (1240 m) - Vrhov v Sloveniji, ki imajo v imenu besedo Javornik, je ogromno; pa če le malo pomislim: Veliki Javornik, planina Javornik, Javorniki na Notranjskem itd. Na enega od Javornikov bomo šli tudi mi na izlet. A na nobenega od naštetih.
Slovenija je tako majhna in tako lepa, da smo upravičeno lahko ponosni nanjo, a žal, jo slabo poznamo. Tako radi potujemo v tujino in se tudi radi vračamo; verjetno zato, ker vemo, da bomo čez čas znova nekam odpotovali. Ta mala dežela, na sončni strani Alp, pa skriva ogromno naravnih znamenitosti in lepot, ki nam ostajajo neznane. Ko sem si pred časom kupila zemljevid Nanos, Trnovski gozd, Idrijsko in Cerkljansko hribovje, sem se le čudila, koliko nižjih kucljev imamo v tem delu Slovenije, ki jih sploh ne poznamo. No, jaz jih nisem poznala, saj sem zaverovana v gore, ki mi ležijo pred domačim pragom; Julijce, Karavanke in Kamniške Alpe. In šla sem odkrivat svet, ki bi ga rada podelila z vami. Odpravili se bomo na hrib, s katerega se čudovito vidi greben Košute, Julijci, na drugi strani pa slovensko morje. Gremo na Javornik v Idrijskem hribovju.
Odpeljete se do Ajdovščine, kjer zavijete proti Colu. V Colu vas smerokaz usmeri proti vasi Vodice. Če boste dobro opazovali, je cesta, po kateri se vozite, že del Slovenske planinske poti, torej pot označena s številko 1. Tik pred vasjo vas markacija usmeri levo na gozdno pot. Avto parkirate in izlet oz. vzpon se lahko začne. Pot ni naporna. Nekaj časa poteka po gozdni poti, dokler ne boste prečili urejene, prevozne gozdne ceste. Od tam naprej nadaljujete po njej, dokler vas markacije ne usmerijo desno, na bližnjico skozi gozd, ki znova dospe do ceste, ki vas pripelje do Pirnatove koče na Javorniku. Morda bo to komu zoprno in odveč, a druge poti, s te strani, ni. Pirnatova koča na Javorniku stoji na nadmorski višini 1156 m. Koča je bila zgrajena leta 1952 in se imenuje po planincu prof. Maksu Pirnatu, ki je nekaj let poučeval na mestni realki v Idriji. Kočo upravlja PD Idrija, vrh pa geografsko spada v Idrijsko hribovje.
Koča je na sedlu, odkoder je do vrha Javornika še 10 minut. Ker je vrh poraščen, so na njem zgradili lesen razgleden stolp, ki nudi dober razgled po celotni okolici. Sploh pogled proti Kamniško-Savinjskim Alpam, Karavankam in Julijcem je enkraten. Ko sem se potikala po tistem koncu, so bile naše, domače gore že pobeljene. Lepo se je bilo iz druge strani zazrteti v njih, po drugi strani pa je obrat za 180 stopinj pomenil, da sem videla morje.
Na Javornik se lahko povzpnete tudi iz Črnega vrha, mimo Šajsne ravni, kjer se vzpnete na sleme pod Habatovim vrhom. Od tod vodi pot direktno na vrh, ali pa greste najprej do Pirnatovega doma in na to na teme Javornika.
Z Javornika lahko nadaljujete po Slovenski planinski poti proti jugovzhodu, obiščete še Špik (1189 m) in se povzpnete na nemarkirani Streliški vrh (1265 m), katerega strmina ima vlečnico, ki jo verjetno največkrat uporabljajo otroci iz vasi Vodice. Po smučišču se spustite do vasi Vodice in po cesti nadaljujete levo oz. proti zahodu, da pridete do jeklenega konjička. Še prej si lahko ogledate lično kapelico, ki je na razpotju v vasi.
Ko boste naslednjič s kakšnega dvatisočaka pogledovali proti jugu in kakšnega prijatelja poučevali, kje je Snežnik, kje Nanos, kje je Čaven, mu boste lahko omenili, da na meji med Vipavsko dolino, ki jo občasno divje počeše močna burja, in idrijskim delom, višavje, ki zaradi svoje poraščenosti deluje bolj pohlevno, a je zaradi številnih grap zelo skrivnostno – Trnovski gozd, ki mu na vzhodu dominirajo Srednja gora, Streliški vrh in Javornik.
Nadmorska višina: 1240 m
Trajanje: 3 ure
Višinska razlika: 500 m
Zahtevnost: 1 zvezdica