Center Cubis buri duhove
Domneve, da poslovno trgovskega centra Cubis v Šenčurju ne gradijo v skladu s prostorskimi akti, v šenčurskem podjetju Protim Ržišnik Perc odločno zavračajo.
Šenčur – Enajst milijonov evrov vreden projekt Poslovno trgovskega centra Cubis v Šenčurju buri duhove že pred odprtjem, ki ga predvidevajo maja prihodnje leto. Svetnika SLS Janez Sušnik in Ciril Kozjek (tudi podžupan) namreč dvomita, da je gradnja Cubisa v šenčurski obrtno poslovni coni povsem v skladu z veljavnim lokacijskim načrtom. Lastnik in direktor podjetja Protim Ržišnik Perc Andrej Ržišnik je njune domneve kategorično označil za neresnične: »Objekt se gradi v skladu z gradbenim dovoljenjem, ki ga je kranjska upravna enota izdala na podlagi obstoječega lokacijskega načrta. Ne nazadnje si je objekt tudi že ogledala gradbena inšpektorica, ki ni odkrila neskladnosti.«
Šenčurski občinski svetniki so na zadnji seji obravnavali osnutek sprememb lokacijskega načrta za tisti del območja obrtno poslovne cone ob glavni cesti Kranj-Brnik, na katerem trenutno gradijo Cubis, v prihodnosti pa bosta tam stala še dva objekta. V predlaganih spremembah – tako kot drugo projektno dokumentacijo za šenčursko cono jih je pripravil Protim Ržišnik Perc - je predvidena sprememba lege objektov, ki ju bodo šele gradili, v enem od njih pa naj bi bila po novem na željo bodočega investitorja dovoljena tudi veterinarska dejavnost. Med predlagane spremembe sodijo tudi prestavitev dodatnega uvoza v cono z brniške ceste, možnost gradnje skupne kleti za objekte na različnih gradbenih parcelah, možnost funkcionalne povezave med objekti itd.
Sušnik in Kozjek navajata, da je v predlaganih spremembah gabarit Cubisa drugačen in večji od gabarita v veljavnem lokacijskem načrtu, ki v objektu tudi ne predvideva dveh že zgrajenih kletnih etaž. »Občinski svet naknadno prosite, naj dovoli spremembe. Vaše gradbeno dovoljenje je pod vprašajem,« se Sušnik ni dal prepričati odgovorni vodji izdelave spremenjenega lokacijskega načrta Evgeniji Petak, da Cubis gradijo v skladu z gradbenim dovoljenjem oziroma z leta 2005 sprejetim lokacijskim načrtom in odstopanji, ki jih ta dopušča.
»Lokacijski načrt je zgolj groba umestitev objekta prostor, ne pa njegova podrobna rešitev, zato dovoljuje delna odstopanja, pri čemer pa je treba upoštevati predpisane odmike od parcelnih mej in faktor pozidanosti do največ 50 odstotkov. Dovoljenih odstopanj seveda nismo prekoračili, drugače nam upravna enota tudi ne bi izdala gradbenega dovoljenja. Sicer pa ni objekta v poslovni coni, ki bi bil zgrajen natančno po linijah, zarisanih v lokacijskem načrtu,« je razložil Ržišnik in opozoril, da obstoječi lokacijski načrt vsebuje tudi določila, ki dopuščajo gradnjo večetažnih kleti in da so deli kleti lahko večjih gabaritov od predvidenih. Ugotavlja še, da do nastalega nesporazuma morda sploh ne bi prišlo, če bi spremembe lokacijskega načrta še pred sejo občinskega sveta obravnaval pristojni odbor za prostorski razvoj in urejanje prostora, kjer bi lahko pravočasno razčistili vse nejasnosti. V skladu s sklepom občinskega sveta bo Protim Ržišnik Perc vse okoliščine sprememb lokacijskega načrta najbrž predstavil že na naslednji seji občinskega sveta.