Gnezdilnice za koconogega čuka in kozačo
Zavod za varstvo narave bo na območju Jelovice postavil petinsedemdeset gnezdilnic za kozačo in koconogega čuka, ki sodita med redke in ogrožene sove.
Bled - Sodelavci zavoda za varstvo narave so v preteklem tednu začeli na območju Jelovice postavljati gnezdilnice za kozačo in koconogega čuka, skupno jih bodo namestili petinsedemdeset. S tem želijo izboljšati pogoje za njuno razmnoževanje in preživetje. Tako kozača kot koconogi čuk sta na Jelovici in na širšem območju ogrožena, razlog za to je predvsem pomanjkanje primernih mest za gnezdenje. Obe vrsti gnezdita v duplih, ki so jih stesali detli ali žolne, takšnih dreves pa v gozdovih, s katerimi lastniki gospodarijo, primanjkuje. V zavodu za varstvo narave so se obrnili na lastnike gozdov, največja sta država in Ljubljanska nadškofija, in še na nekatere zasebnike in jih prosili za dovoljenje za postavitev gnezdilnic v njihovih gozdovih. Večina lastnikov, med njimi tudi oba največja, sta s tem soglašala. Postavitev gnezdilnic omogoča in podpira kneževina Monako.
Kozača je druga največja sova v Evropi, velika dobre pol metra. Živi v prostranih gozdovih in najpogosteje gnezdi v opuščenih duplih. Samica varuje in ureja gnezdo, samec pa lovi miši in voluharice ter jih prinaša samici in kasneje mladičem. Kadar kozača ne gnezdi, je zelo plašna in se hitro umakne.
Koconogi čuk je majhna sova, velika največ 27 centimetrov. Gnezdi v duplih, ki jih opusti črna žolna. Ker takih dupel primanjkuje, jih samci varujejo tudi pozimi, samica in mladi čuki pa se takrat umaknejo v nižje lege. Čuk je sive, varovalne barve, ki se barvno skoraj popolnoma zlije z deblom drevesa, njegovo duplo pa je dobro vidno in izgleda kot črn madež. Če se samica v času gnezdenja ali kasneje skupaj z mladiči vznemiri, skočijo na odprtino dupla in s svojo varovalno barvo glave prikrijejo odprtino. Tako kot večina sov tudi koconogi čuk lovi ponoči, predvsem male glodavce.