Gladež žene na vodo
Gladež uporabljamo za odvajanje vode, saj deluje diuretično. Ampak pozor, njegova učinkovitost z dnevi postopoma izginja. Takrat gladežvo kuro vsaj za teden dni prekinemo. Ko po tem času spet nadaljujemo s čajem, se izločanje spet okrepi.
Jesen, še bolje pozna jesen, je čas, ko nabiramo zdravilne jesenske plodove in čas, ko kopljemo podzemne dele zdravilnih rastlin. Izkopljimo danes korenino navadnega gladeža (Ononis spinosa). Slednja je trda, najprej osladnega, nato pa zoprnega, žgočega okusa. Izkopljimo samo dolge, več let stare korenike. Razkoljimo jih po dolžini in posušimo v sušilniku ali v pečici pri 40 stopinjah Celzija. Pri kopanju korenin bodimo pozorni, da nas ne rani gladeževo trnje.
Kmetje se jezijo, zeliščarji veselijo
Bodež, gladuško ali rabuš, kot gladežu ponekod pravijo, je polgrmičasta rastlina, ki se pri nas pogosto pojavlja. Kmetje se nanj jezijo, saj ga je težko iztrebiti, ljubitelji zdravilnih zelišč pa se nad njim prav nič ne pritožujemo. Poleg tega, da je zdravju koristna rastlina, je tudi zelo lep. Njegovi rožni cvetovi so pravi božji dar na pustih in suhih prisojnih pobočjih, pašnikih in kamnitih poteh, kjer se najpogosteje pojavlja.
Krajši čas delovanja
Ko imamo posušene in drobno zrezane korenine enkrat pri roki, moramo vedeti, pri katerih težavah nam bodo stale ob strani. Če ste pozabili, bomo s skupnimi močmi obnovili znanje. Kot smo zapisali že v uvodu, čaj iz korenin žene na vodo in je zato dobrodošel za odvajanje vode pri vnetju in obolenju sečnih poti in mehurja ter za izpiranje sečil ob ledvičnem pesku in kamnih. A strokovnjaki so ugotovili, da gladežev čaj le nekaj časa intenzivno deluje pri izločanju vode, potem pa se njegov učinek zmanjša. Zdravljenje s čajem moramo za kakšen teden prekiniti, nato spet lahko začnemo z uživanjem čaja - in izločanje se bo spet okrepilo. Med vsakim izpiranjem ledvic in sečil je treba popiti zadostno količino tekočine in s tem nadomestiti izgubljeno. Gladež je ena od sestavin tako imenovanega urološkega čaja ter mnogih diuretičnih čajnih mešanic, ki jih dobimo v lekarnah. Še bolj kot samostojni gladežev čaj, se priporoča v čajnih mešanicah.
Koristen za bronhije
V ljudskem zdravilstvu prisegajo na čaj iz gladeževih korenin tudi v primeru revmatičnih težav in težav pri putiki. Omenjeni čaj naj bi tudi čistil kri, spodbujal delovanje jeter, uravnaval presnovo, pomagal pri ledvičnih boleznih in oteklih nogah. Poživlja tudi prebavne žleze, da bolje izločajo prebavne sokove. Ugoden vpliv ima na bronhije, da močneje izločajo sluz in se katarji hitreje pozdravijo.
Gladežev čajni napitek
Za čaj v obliki prevretka vzamemo zvrhano žlico zrezanih ali zdrobljenih korenin, ki jih prelijemo s pol litra hladne vode in namakamo eno uro (Simon Ašič je svetoval, da jih namakamo osem ur, najbolje čez noč), nato čaj kuhamo pet minut in ohladimo. Precedimo in pijemo po eno skodelico dva do trikrat na dan med obroki. Nekateri svetujejo čajni napitek v obliki poparka: dve čajni žlički zmletih korenin prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati trideset minut in precedimo.
»Sečna« čajna mešanica
Stiški dohtar je pri težavah s sečem priporočal čajno mešanico iz treh delov gladeža in po enega dela brinovih jagod, peteršiljevega korena in njivske preslice. Dve žlički mešanice poparimo s pol litra vrele vode in popijemo po tri skodelice na dan.
Pozor
Pripravkom iz navadnega gladeža se je priporočljivo ogniti pri edemih oziroma zastoju vode zaradi oslabelega delovanja srca in ledvic. Pri kroničnem ledvičnem obolenju se lahko uživa le pod nadzorom zdravnika. Nosečnice in doječe matere naj ga ne uživajo.