Trubarja spoznavali tudi tuji učitelji
Minuli teden so na OŠ Naklo gostili učitelje z evropskih šol, s katerimi sodelujejo v Comeniusovem projektu Abracadabra. Pripravili so tudi kulturni dan Trubarjevo leto.
Zadnji oktobrski teden pred krompirjevimi počitnicami je bil na OŠ Naklo zelo pester. Minulo sredo so pripravili kulturni dan ob Trubarjevem letu. Učenci so sodelovali na različnih delavnicah, v sklopu katerih so spoznavali Primoža Trubarja, pa tudi življenje in delo drugih osebnosti v njegovem času, seznanili so se s tedanjo glasbo, kaligafijo, jedmi, tiskom, pisavami, ki jih uporabljajo po svetu, izdelovali so odtise in knjigo … Kulturni dan so zaključili s srečanjem z igralcem Poldetom Bibičem, ki se je učencem predstavil v vlogi Trubarja.
Primoža Trubarja, začetnika slovenskega knjižnega jezika in avtorja prvih tiskanih knjig, so spoznavali tudi učitelji partnerskih šol, s katerimi sodelujejo v triletnem Comeniusovem projektu Abracadabra. V Naklem so namreč od torka do četrtka gostili osemnajst učiteljev s šol iz Belgije, Španije, Italije in Češke ter z dveh poljskih šol. »Kolegom iz tujine smo pokazali tako šolo kot dejavnosti, ki jih izvajamo. Mednje sodi tudi kulturni dan za celotno šolo, ki kaže na veliko pripravljenost učiteljev in učencev za izvedbo razgibanega izobraževalnega dne,« je dejal ravnatelj Boris Černilec in dodal, da so gostom iz tujine predstavili tudi delo na podružničnih šolah v Podbrezjah in Dupljah. »To je bil prvi takšen obisk na šoli v Dupljah in poseben dogodek za otroke. Ves teden so pripravljali razstavo o državah, iz katerih so prišli učitelji, in se pri tem tudi veliko naučili. Zdi se mi, da tudi na ta način propagiramo Evropo,« je povedala vodja podružnice Mihela Križaj.
Predstavniki partnerskih šol, ki so v sklopu gostovanja v Sloveniji obiskali tudi Ljubljano in Bled, so na OŠ Naklo dogovorili o podrobnostih projekta v tretjem, zadnjem šolskem letu. »Prvo leto smo se ukvarjali z igrami, drugo leto predvsem z mandalami, letos pa se bomo osredotočili na ples in petje. Ljudsko glasbo iz posameznih držav bomo 'naložili' na spletni časopis, vsaka od sodelujočih šol bo imela možnost izbrati katerokoli pesem in jo predelati. To pomeni, da bo lahko naredila pesem s svojim besedilom, pa tudi kratko igrico, film, plesno točko ... Ob koncu šolskega leta načrtujemo pripravo mjuzikla,« je letošnje aktivnosti strnila koordinatorica projekta na OŠ Naklo Tatjana Lotrič. Podarila je, da imajo mednarodni projekti veliko koristi za učence: »Pokazati jim želimo evropsko dimenzijo, spoznavajo pa tudi velik pomen znanja tujih jezikov, ob tem pa je seveda treba spoštovati svojo državo.«
OŠ Naklo se je z letošnjim šolskim letom vključila tudi v mednarodni projekt Turistična pisarna, v katerem sodelujejo po ena šola z Nizozemskega, Danskega in iz Francije ter dve iz Avstrije.