Krizo občuti že tudi gospodarstvo
Podjetja napovedujejo odpuščanja ali spremembe v poslovanju zaradi zaostrenih razmer na globalnem finančnem trgu.
Kranj – Zaprtje kranjskega IBI-ja in Aquasave sta nakazovala, da se bo trend upadanja brezposelnosti na Gorenjskem obrnil. Po podatkih s konca septembra Lučka Žižek, direktorica kranjske službe Zavoda RS za zaposlovanje, pravi, da ni tako: »Čeprav običajno v tem času beležimo skok brezposelnosti, letos ni tako. Nič ne kaže na krizo.« Na Gorenjskem je danes 'le' 3.644 brezposelnih, zato na zavodu bolj čutijo pritisk delodajalcev po prostih delavcih. Stopnja brezposelnosti znaša 4,2 odstotka in je najnižja v državi (6,5 odstotka), na Škofjeloškem znaša komaj tri odstotke. Finančna kriza se po podatkih Združenja delodajalcev Slovenije najbolj kaže v gradbeništvu in avtomobilski industriji.
Najbolj znan dobavitelj avtomobilske industrije na Gorenjskem je TCG Unitech. Prejšnja uprava je spomladi napovedala zmanjšanje števila delavcev, vendar le z manjšim najemanjem delavcev prek agencij. Član uprave Marko Golob je za Finance povedal, da bo odpuščanj vsaj tristo. V Poslovni skupini Sava, vodi jo Janez Bohorič, na izrecno vprašanje Gorenjskega glasa, ali predvidevajo odpuščanja, odgovarjajo nikalno.
V Domelu, ki ga vodi Jožica Rejec, zaradi splošnega upada potrošnje beležijo manj naročil sesalnih enot. Posledica je prekinitev najema delavcev prek agencij (okoli 40), pogodb za določen čas ne bodo podaljševali. Merkur upada prodaje ne beleži, vendar recesijo pričakujejo: »Previdni smo pri poslovnih odločitvah, zaostrili smo pogoje do dobaviteljev, odpuščanj ne predvidevamo,« pojasnjuje Rok Istenič in dodaja, da se bo načrt gradnje 22 novih centrov morda upočasnil.