Sporen komunalni prispevek
Krajani Primskovega sever so dobili odločbe o plačilu komunalnega prispevka od devetsto do 1400 evrov na hišo, kar doslej ni bila praksa v občini.
Kranj - Krajanom v nekaterih predelih ulic na Primskovem sever, po popisu gre za 110 stavb, je zavrelo, ko so po pošti dobili odločbe o plačilu komunalnega prispevka v višini od devetsto do 1400 evrov na hišo. »Že pred začetkom gradnje bi nas morali obvestiti, da bomo morali za priključitev na kanalizacijsko omrežje obstoječih stanovanjskih hiš plačati komunalni prispevek in v kakšni višini,« je povedala krajanka Marička Rakovec. Višino komunalnega prispevka so na občini odmerili na podlagi februarja sprejetega Odloka o programu opremljanja stavbnih zemljišč za komunalno opremljanje naselja Primskovo sever (Odlok). Odlok so torej sprejeli letos, gradbeno dovoljenje za ureditev kanalizacije na Primskovem sever so dobili že leta 2006, večinoma pa so gradili lani. »To pomeni, da plačujemo po novih pogojih za nazaj. Gre za retroaktivno učinkovanje sprejetega Odloka, in kot je meni znano, to slovenska zakonodaja prepoveduje,« je menil krajan Igor Pipan. »Še vedno je veljaven tudi Odlok o komunalnem prispevku v MO Kranj iz leta 2003, po katerem se stavbam, ki so že v prostoru in se bodo na komunalno omrežje priključile, komunalnega prispevka ne odmeri. Torej mora to veljati tudi za naše stavbe,« je povedal krajan Franc Čeh.
Na shodu v Domu krajanov na Primskovem prejšnjo sredo je krajane zanimalo, zakaj občina ni sprejela odloka, ki bi veljal za celo občino, saj menijo, da mora biti samo eno obračunsko območje. Podžupan Stane Štraus je povedal: »Imamo veljaven občinski odlok za novogradnje. Če pa se v določenem območju izboljšuje komunalna infrastruktura, se za to območje sprejme poseben program opremljanja. Doslej so ljudje res plačevali samo okrog 45 evrov (taksa za priključitev na omrežje, op. a.), a s tem denarjem ni bilo mogoče več graditi. Komunalna oprema na območju Primskovega sever stane približno 2700 evrov na hišo, krajani bodo morali od tega plačati v povprečju tisoč evrov na hišo; razlika do polne cene bo šla iz občinskega proračuna, evropskih sredstev, določen del so občani plačevali in še plačujejo v ceni kanalščine. Povsod, kjer se bo v prostoru še dograjevala komunalna oprema, bomo sprejeli programe opremljanja in bomo zaračunali komunalni prispevek. Res pa je, da v preteklosti tega ni bilo in da nekdo mora biti prvi. Ali ravnamo pravilno, smo se pozanimali tudi na ministrstvu za okolje in prostor. Odgovorili so nam, da je Odlok iz februarja letos veljaven in je skladen s predpisi.« Podžupan je omenjal tudi izterjave, če krajani ne bodo poravnali te obveznosti.
»Leta smo redno plačevali kanalščino, sami smo plačevali tudi čiščenje greznic, za dolgo čakanje za priklop na kanalizacijo smo pa zdaj še kaznovani z visokim zneskom plačila za komunalni prispevek,« je povedala krajanka Barbara Grilanc. Krajani so opozorili tudi na nepravilnosti pri izračunavanju komunalnega prispevka za kanalizacijo. Na shodu so povedali, da se bodo na odločbe pritožili, saj so prepričani, da je odmera komunalnega prispevka na podlagi februarja sprejetega Odloka sporna.