Največji najdeni medaljon iz leta 1710 (Foto: Jože Stržaj)

Izjemna najdba v Poljanah

Ob rekonstrukciji ceste skozi Poljane so delavci po naključju našli temeljni kamen cerkve sv. Martina.

Poljane – Občina je ob delih na Gorenjski panoramski cesti, ki jo sofinancira Evropska unija, v Poljanah predvidevala najdbo temeljev cerkve sv. Martina, ki jih bodo označili na cesti in tudi posmrtne ostanke s pokopališča ob prejšnji cerkvi, zato so se del lotili z veliko pieteto. Povezali so se z Zavodom za varstvo kulturne dediščine, povsem po naključju pa so po zaključku del našli tudi temeljni kamen. »Potem ko smo očistili temelje in jih evidentirali, so gradbeniki temelje odstranili, pri tem pa je bager zagrabil tudi temeljni kamen, iz katerega je padla vsebina,« pravi arheologinja Alenka Ramšak in dodaja: »To najbrž dokazuje začetek gradnje, kar je treba še potrditi, ob nadaljnjih delih pa upamo, da bomo več izvedeli tudi o gotski cerkvi, ki je tu stala prej.« Temeljni kamen in vsebino hrani Loški muzej.

Temeljni kamen je umetno obdelan, velik približno 30 krat 30 centimetrov, s pokrovom in letnico 1710. V vdolbini so bili trije medaljoni, zdrobljena posodica in listina, ki je v slabem stanju, saj je temeljni kamen zalivala voda. »Vedeli smo, kje je v Poljanah stala cerkev, zato smo šli na delo s spoštovanjem, vendar temeljnega kamna nismo pričakovali,« je vesel župan Milan Čadež. Medaljoni pričajo o veljakih, predvsem cerkvenih, ki so imeli vpliv v letu 1710 – papež Klemen XI., Janez Frančišek, škof v Freisingu, župnik Šink iz Poljan, pa rimski cesar Jožef I. in loški glavar in kaščar Jožef Anton Evzebij Halden. Na enem od medaljonov je tudi grb freisinškega škofa Eckherja, v katerem je črnec, kot ga ima tudi grb Občine Škofje Loke in sedanjega papeža Benedikta XVI., in podobno.

Kot smo že poročali, je bila cerkev sv. Martina v Poljanah porušena leta 1954, desetletje prej pa so partizani razstrelili zvonik, ob čemer je bila poškodovana tudi cerkev. Kljub načrtom za obnovo so jo podrli, med štirimi razlogi pa sta bila tudi oviranje pogleda na hribe in da je brez umetniške vrednosti. »To je bilo politično dejanje, s katerim naj bi izsiljevali takratnega škofa Antona Vovka,« pravi poljanski župnik Jože Stržaj, ki je tudi razvozlal kratice v latinščini na medaljonih. Župnik za leto 2010, ob tristoletnici postavitve cerkve, napoveduje izdajo spominskih medaljonov, kje bodo končali originali, pa danes v Poljanah še ne vedo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / sreda, 10. maj 2023 / 08:06

Zgodovinske številke kričijo

Tako je na slovesnosti, ki je minuli četrtek potekala v spomin na osvoboditve zapornikov iz begunjskih zaporov, dejal slavnostni govornik Rado Bohinc, član kolegija predsednika ZZB NOB Slovenije.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 19. april 2012 / 07:00

Po Kamniku brezplačno s kolesi

Kamniški župan Marjan Šarec je izpolnil obljubo, ki jo je občanom izrekel na lanskem festivalu Kamfest.

Slovenija / četrtek, 19. april 2012 / 07:00

Veliko zanimanja za Razkrita telesa

Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani so prejšnjo sredo odprli razstavo Razkrita telesa, ki si jo je že v prvih treh dneh ogledalo pet tisoč ljudi.

Zanimivosti / četrtek, 19. april 2012 / 07:00

Razstava ročnih del

Adergas - Člani KUD Pod lipo Adergas so minuli konec tedna v svoji dvorani pripravili razstavo ročnih del, na kateri je sodelovalo trinajst posameznikov in družin. »Podobno razst...

Zanimivosti / četrtek, 19. april 2012 / 07:00

Tržič v cvetju

V soboto je bil Tržič v znamenju cvetja, saj je tam potekala Cvetlična tržnica, ki je ponujala marsikaj za dom in vrt, podelili pa so tudi nagrade lastnikom najlepših hiš v občini.

Zanimivosti / četrtek, 19. april 2012 / 07:00

Avsenikov spomin na prednike

Na novo odprta muzejska zbirka o skoraj 200-letnem bivanju Avsenikove rodbine pri Jožovcu v Begunjah kaže na skrben odnos sedanjih lastnikov domačije do prednikov.