Ruparju prepolovili kazen
Višje sodišče je nekdanjemu tržiškemu županu Pavlu Ruparju kazen zaradi obrekovanja znižalo na pol leta zapora pogojno s preizkusno dobo dveh let.
Kranj – Višje sodišče v Ljubljani je prejšnji mesec deloma ugodilo pritožbi Pavla Ruparja na sodbo Okrožnega sodišča v Kranju, ki je januarja letos nekdanjega tržiškega župana zaradi obrekovanja občinskih svetnikov LDS obsodilo na pogojno kazen leto dni zapora s preizkusno dobo treh let. Po mnenju višjega sodišča je ta sankcija prestroga, zato jo je znižalo na šest mesecev zapora pogojno s preizkusno dobo dveh let, medtem ko je vse druge pritožbene razloge zavrnilo kot neutemeljene.
Spomnimo, da so nekdanji občinski svetniki LDS Borut Sajovic, Zorko Benedičič, Drago Zadnikar, Sebastijan Zupanc, Bojana Kališnik Sušnik, Janez Meglič, Saša Miljkovič in Anton Hrovatič zasebno tožili Pavla Ruparja zaradi obrekovanja, ker je 29. oktobra 2003 v uvodniku občinskega glasila Tržičan kot župan med drugim zapisal: »… ko se svetniki LDS vrnejo s počitnic in pričnejo z rovarjenjem in povzročanjem škode v občini« in »Korupcije, lumparije in kraje so njihova poslastica« ter da je »Aleksandar Miljkovič s škandaloznimi izjavami in scenami vznemiril starše in vodstvo vrtca skoraj do vrelišča, nakar se je izkazalo, da imajo laži kratke noge in mu ne gre verjeti«.
Na prvem sojenju na kranjskem sodišču aprila 2006 so Ruparja oprostili, a je višje sodišče sodbo razveljavilo, ker »razlogi prvostopenjskega sodišča za izrek oprostilne sodbe niso prepričljivi«. Na ponovljenem sojenju v Kranju so, kot že omenjeno, Ruparja obsodili na pogojno kazen leto dni zapora s preizkusno dobo treh let, za morebitne odškodnine pa so bili zasebni tožniki napoteni na civilne pravde. Sodnica Andreja Ravnikar je tudi odločila, da se mora izvleček sodbe po njeni pravnomočnosti na stroške obtoženega objaviti na tretji strani Tržičana.
Rupar in zagovornik Janez Koščak sta se na drugo sodbo kranjskega sodišča pritožila iz vseh pritožbenih razlogov, uspela pa sta samo pri očitku o previsoki kazni. Višje sodišče je pritrdilo ugotovitvam kranjskega sodišča, da je Rupar z navedbami o korupciji, lumparijah in krajah presegel mejo dovoljenega, znižanje kazni pa je utemeljilo z razlago, da prvostopenjsko sodišče »ni dovolj upoštevalo, da je ozadje obravnavanih dejanj vendarle politični boj med različnimi političnimi opcijami«.