Zamude pri gradnji kanalizacije
Blejska občina od koncesionarja, ki gradi kanalizacijski sistem, zahteva popravek terminskega in finančnega načrta.
Bled – Razhajanja med koncesionarjem WTE, ki na Bledu gradi kanalizacijski sistem, in blejsko občino so se v zadnjem času stopnjevala do te mere, da so pri občini ustanovili posebno komisijo, ki bo spremljala izpolnjevanje koncesijske pogodbe. Koncesionarju namreč očitajo, da zamuja pri terminskem planu in torej priključevanju objektov na kanalizacijski sistem. Za več sto tisoč evrov pa se razhajajo tudi pri finančnem delu pogodbe, je poudaril direktor občinske uprave Boris Malej. Po besedah Roberta Bizjaka iz podjetja WTE pri tako velikem projektu zagotovo prihaja do odstopanj, ki pa so po njegovem predmet razgovorov in usklajevanj. »Sporne zadeve so v glavnem že rešene in ne prestavljajo več kot treh odstotkov vrednosti investicije.«
Drugačnega mnenja so na blejski Občini. Vodja oddelka za gospodarske javne službe in infrastrukturo Romana Starič je poudarila, da imajo velike težave pri usklajevanju s koncesionarjem, kar vpliva tudi na kakovost storitev občanom. Koncesionarju namreč očita, da so podatki v njihovih poročilih neverodostojni, saj so enkrat takšni, drugič drugačni. Posledica vsega tega so zamude pri gradnji kanalizacijskega sistema, predvsem pa pri izdelavi ustrezne tehnične dokumentacije in pridobivanju uporabnih dovoljenj za že zgrajen kanalizacijski sistem, kar je pogoj za priključevanje objektov na kanalizacijski sistem, je opozorila Romana Starič. Zato pričakujejo, da bo koncesionar pripravil nov predlog financiranja, s katerim bodo zagotovili pokrivanje vseh stroškov obratovanja kanalizacijskega sistema do faze, ko bo priključena večina stanovanjskih objektov in bodo zagotovljeni prihodki za pokrivanje stroškov obratovanja kanalizacijskega sistema. Pripravil naj bi tudi posodobljene podatke o številu priključkov ter oceno zbranih sredstev od priključnin in okoljske dajatve. Na podlagi teh podatkov naj bi pripravili tudi predlog posodobljenega finančnega plana za pokritje stroškov dokončanja gradnje v času koncesije, za kar naj bi bilo po podatkih občine treba zagotoviti še 1,3 milijona evrov.
Kot je zatrdil Robert Bizjak, so na zahtevo občine že lani izdelali podrobno analizo po črpanju sredstev, na kar nikoli niso prejeli nikakršnega stališča oziroma pripomb. »V skladu s pogodbo smo izčrpali svoj delež sredstev, zato bi morala občina za končanje naložbe zagotoviti tudi delež javnih sredstev iz naslova komunalnega prispevka za novogradnje in obstoječe objekte, ki so se dolžni priključiti na kanalizacijski sistem. Tega dela obveznosti pa občina Bled ne izpolnjuje, kljub veljavnemu odloku o komunalnem prispevku.« Tako po njegovih besedah ostaja v tem trenutku neizkoriščenih približno 1100 hišnih priključkov, na katere bi se lastniki objektov lahko takoj priključili. »To pa je problematično tudi s stališča izvajanja storitev odvajanja in čiščenja odpadnih voda, zaradi česar so tudi prihodki iz tega naslova nižji,« je še dodal Bizjak.