Na kongresu so z maketo predstavili vrednost tisoč kilogramov težke kocke zlata v letu 2000 in 2008.

Večje povpraševanje po zlatu

V Sloveniji v zadnjih mesecih narašča povpraševanje po plemenitih kovinah.

Ponudba zlata na trgu ne more zadovoljiti povpraševanja. Lani je svetovno pridobivanje znašalo 2.444 ton, največ so ga pridobile Kitajska, Južnoafriška republika, ZDA, Avstralija in Indonezija.

Ljubljana – Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani je bil v petek in v soboto drugi Slovenski kongres plemenitih kovin in surovin. Na njem so predavali priznani domači in tuji finančni strokovnjaki, med njimi kontroverzni finančnik dr. Marc Faber, ki je leta 1987 tik pred črnim ponedeljkom posvaril stranke, naj umaknejo kapital z Wall Streeta, napovedal pa je tudi tokratno krizo na ameriških finančnih trgih. Kot je dejal na kongresu v Ljubljani, so ZDA že od oktobra lani v recesiji, ki pa se ne bo tako kmalu končala. Ker bolj malo proizvajajo (in več porabljajo), je ne bodo občutile tako kot novo razvita gospodarstva, ki so doslej veliko izvažala v ZDA. Faber tudi napoveduje, da takšnih zaslužkov, kot so bili na kapitalskih trgih zadnjih nekaj let, še dolgo ne bo, saj bo na teh trgih prevladoval trend »medveda«, ki običajno traja šestnajst let. Dolar bo na dolgi rok šibkejši in tudi druge valute bodo v primerjavi z zlatom izgubljale na vrednosti,« je dejal Faber in poudaril, da nižja cena zlata pomeni dobro zdravje gospodarstva, višja pa slabo.

V Sloveniji se povpraševanje po plemenitih kovinah povečuje, ocenjuje Peter Slapšak, direktor podjetja Elementum (s sedežem v Šenčurju) in dodaja, da je v zadnjih mesecih povpraševanje kar za polovico večje kot v enakem lanskem obdobju. »Kdor kupuje zlato na kratek rok, da bi z njim zaslužil, je na napačni poti. Zlato se kupuje za zaščito premoženja,« ugotavlja mednarodni finančni svetovalec Bojan Pravica in še svetuje, da je v osebnem portfelju naložbe treba razpršiti na plemenite kovine, delnice in vzajemne sklade.

Obiskovalci kongresa so si lahko ogledali tudi Umicorjevo zlato palico, ki približno ponazarja dnevno svetovno proizvodnjo zlata. Palica dimenzij 160 x 35 x 60 centimetrov je pozlačena s približno petdesetimi grami čistega zlata, tehta dobrih 40 kilogramov in je vredna približno štiri tisoč evrov. Če bi bila vsa iz zlata, bi tehtala 7,49 tone, njena vrednost pa bi znašala 146 milijonov evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / sreda, 3. julij 2024 / 13:24

Breskova pita

S prihodom poletja in sočnih breskev se odpira priložnost za ustvarjanje okusnih sladic, ki so lahke, osvežilne in polne naravnih arom. Ena izmed takih poslastic je tudi breskova pita z ovsenimi ko...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Na štartu ve, kako daleč je cilj

Tudi zato je Škofjeločan Lojze Primožič v svojem prvem poskusu uspešno opravil eno najbolj garaških športnih preizkušenj, imenovano ironman.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Zlata čipka Aliču in Žakljevi

Na kolesarski dirki od Železnikov do Soriške planine sta bila najhitrejša Simon Alič in Rada Žakelj.

Žiri / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Zbirka o utrdbah v žirovskem muzeju

V Stari šoli oziroma Muzeju Žiri so pred mesecem za dva konca tednov odprli zbirko Pozdravljeni, ljubitelji utrdb.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Železniki v znamenju čipk

Letošnji Čipkarski dnevi so v Železnike privabili okoli sedem tisoč obiskovalcev. Novost: razstava čipk na oknih v starem delu mesta.

Železniki / sreda, 1. avgust 2007 / 07:00

Letos šest občinskih nagrajencev

Na slavnostni akademiji ob občinskem prazniku v Železnikih, ki je letos potekala v znamenju Janeza Evangelista Kreka, so listino častnega občana podelili doktorju medicine Jožetu Možganu.