Večje povpraševanje po zlatu
V Sloveniji v zadnjih mesecih narašča povpraševanje po plemenitih kovinah.
Ljubljana – Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani je bil v petek in v soboto drugi Slovenski kongres plemenitih kovin in surovin. Na njem so predavali priznani domači in tuji finančni strokovnjaki, med njimi kontroverzni finančnik dr. Marc Faber, ki je leta 1987 tik pred črnim ponedeljkom posvaril stranke, naj umaknejo kapital z Wall Streeta, napovedal pa je tudi tokratno krizo na ameriških finančnih trgih. Kot je dejal na kongresu v Ljubljani, so ZDA že od oktobra lani v recesiji, ki pa se ne bo tako kmalu končala. Ker bolj malo proizvajajo (in več porabljajo), je ne bodo občutile tako kot novo razvita gospodarstva, ki so doslej veliko izvažala v ZDA. Faber tudi napoveduje, da takšnih zaslužkov, kot so bili na kapitalskih trgih zadnjih nekaj let, še dolgo ne bo, saj bo na teh trgih prevladoval trend »medveda«, ki običajno traja šestnajst let. Dolar bo na dolgi rok šibkejši in tudi druge valute bodo v primerjavi z zlatom izgubljale na vrednosti,« je dejal Faber in poudaril, da nižja cena zlata pomeni dobro zdravje gospodarstva, višja pa slabo.
V Sloveniji se povpraševanje po plemenitih kovinah povečuje, ocenjuje Peter Slapšak, direktor podjetja Elementum (s sedežem v Šenčurju) in dodaja, da je v zadnjih mesecih povpraševanje kar za polovico večje kot v enakem lanskem obdobju. »Kdor kupuje zlato na kratek rok, da bi z njim zaslužil, je na napačni poti. Zlato se kupuje za zaščito premoženja,« ugotavlja mednarodni finančni svetovalec Bojan Pravica in še svetuje, da je v osebnem portfelju naložbe treba razpršiti na plemenite kovine, delnice in vzajemne sklade.
Obiskovalci kongresa so si lahko ogledali tudi Umicorjevo zlato palico, ki približno ponazarja dnevno svetovno proizvodnjo zlata. Palica dimenzij 160 x 35 x 60 centimetrov je pozlačena s približno petdesetimi grami čistega zlata, tehta dobrih 40 kilogramov in je vredna približno štiri tisoč evrov. Če bi bila vsa iz zlata, bi tehtala 7,49 tone, njena vrednost pa bi znašala 146 milijonov evrov.