Slovenski slikarji v Rotterdamu
Deset slovenskih likovnikov, med njimi tudi kranjska slikarja Klementina Golija in Klavdij Tutta, je te dni razstavljalo na Nizozemskem.
Te dni se v Rotterdamu, v predelu mesta, ki se imenuje Schiedam, na Nizozemskem zaključujeta dve likovni razstavi, na katerih se predstavljajo slovenski slikarji, Bogdan Čobal, Črtomir Frelih, Simon Kajtna, Janko Kastelic, David Ličen, Janko Orač, Rudi Skočir, Etko Tutta, Klavdij Tutta in Klementina Golija. Sredi septembra je bila odprta razstava v tamkajšnjem Stedelijk Museumu, teden dni kasneje pa še ena razstava v njihovi manjši galeriji Pand Paulus, nekakšni društveni galeriji, v kateri sicer svoja dela največkrat predstavljajo domači likovni ustvarjalci. »Gre za dve eminentni rotterdamski galeriji, v katerih v glavnem predstavljajo sodobno umetnost. V goste sta nas povabila naša dobra znanca z mednarodne likovne delavnice Sinji Vrh, Willem van Hest in Ron Blom,« je povedala Klementina Golija, ki je skupaj s slikarskim kolegom Rudijem Skočirjem in umetnostno zgodovinarko Anamarijo Stibilj Šajn prisostvovala odprtju prve izmed razstav. Vsako leto na Sinji Vrh namreč pridejo tudi likovniki z Nizozemskega. Mnogi so prišli tudi počastit slovensko likovno ustvarjalnost na tokratno odprtje. Slovenski avtorji so na obeh razstavah navzoči predvsem z najnovejšimi platni in deli na papirju.
»Odprtje naših razstav je bilo v času akcije Dnevi odprtih vrat ateljejev. Izšla je posebna škatla s predstavitvami in lokacijami več kot 30 ateljejev po mestu, v katerih delujejo domači umetniki. Ljudje v tem času množično obiskujejo ateljeje in galerije, kar je res lepa promocija likovne umetnosti v Rotterdamu,« je povedala Golijeva in dodala, da je tovrstno mednarodno sodelovanje zelo koristno za obe strani, slovenske in tuje umetnike, naj gre za izmenjavo izkušenj in umetniških praks ali pa širjenje ustvarjalnih obzorij. Umetnica iz Kranja je bila povabljena tudi k sodelovanju na novembrski razstavi, kjer naj bi dvanajst umetniških parov po en nizozemski in en tuji slikar ustvarilo dvanajst novih del velikih formatov. Povezave s tujimi umetniki in ustanovami na tem področju bodo še kako koristile tudi pri izmenjavi med likovniki, ko bomo v Kranju v ateljejske namene pridobili del prenovljene Layerjeve hiše.
Sicer pa je Klementina Golja poletji precej razstavljala v mednarodnem prostoru. Skupaj z možem Klavdijem Tutto sta razstavljala v avstrijskem Gmündu, udeležila sta se desetdnevne mednarodne likovne delavnice v nemškem Regensburgu, Golijeva je razstavljala še v Kopru, prihodnji četrtek pa bo svoja najnovejša dela razstavila v Mali galeriji v Kranju.