Norveška gasilca pri kranjskih kolegih
V okviru mednarodne izmenjave sta bila na petdnevnem obisku pri kranjskih poklicnih gasilcih njihova poklicna kolega iz Norveške.
Kranj – Odd Magnar Opgard in Vidar Gronberk, pomočnik direktorja in vodja izmene gasilske enote v norveškem mestu Elverum, sta se odzvala povabilu kranjskih gasilcev na mednarodno izmenjavo znanja in izkušenj pri gašenju in drugih gasilskih nalogah. »Gre za prvi takšen obisk, podobno povezovanje pa načrtujemo tudi z gasilci iz Ostrave na Češkem, Beograda v Srbiji, La Ciotata v Franciji in Antwerpna na Nizozemskem. Z medsebojno izmenjavo strokovnjakov želimo izvedeti čim več uporabnega o različnih segmentih gasilskega dela. Norveška gosta na primer zanimata naš način reševanja z vrvno tehniko in program tehničnega potapljanja, nas pa zanimajo predvsem norveške izkušnje z gašenjem gozdnih požarov,« je pojasnil Matej Kejžar, strokovni vodja v Gasilsko reševalni službi Kranj.
Norveška gasilca, ki sta bila v Kranju do sobote, sta bila presenečena nad videnim. »Čeprav je Slovenija v središču Evrope, jo imamo Norvežani še vedno za del vzhodne Evrope. Navdušena sva nad opremljenostjo in usposobljenostjo kranjskih gasilcev, pa tudi nad urejenostjo mesta ter prijaznostjo in gostoljubnostjo Slovencev,« sta zatrdila Odd Magnar Opgard in Vidar Gronberk. Njuna gasilska enota v Elverumu je največja v okrožju Hedmark, ki se razprostira na okoli 17 tisoč kvadratnih kilometrov površine, v njem pa živi 46 tisoč prebivalcev. Za požarno varnost v celotnem okrožju skrbi 50 poklicnih in 150 prostovoljnih gasilcev, v gasilski postaji v mestu Elverum, v katerem sicer živi 20 tisoč prebivalcev, pa je zaposlenih trideset ljudi. Za primerjavo povejmo, da GRS Kranj pokriva območje s 75 tisoč prebivalci, v zavodu pa je 49 zaposlenih.
»Največja razlika med našo in opremo kranjskih gasilcev je v tem, da so naša gasilska vozila bolj univerzalno opremljena, tu pa imate specializirana vozila, ki so namenjena za gašenje, posredovanje v prometnih nesrečah, nesrečah s področja nevarnih snovi. Mislim, da bi se dalo kar nekaj koristnih stvari, ki sva jih tu spoznala, uporabiti tudi pri nas,« je povedal Opgard.
Norveška gasilca sta se med drugim udeležila dvodnevnega potapljaškega usposabljanja, ki ga kranjski gasilci redno organizirajo v Premanturi na Hrvaškem. »Kranjski gasilci se lahko pohvalimo, da smo edina gasilska enota v državi, ki ima licenco za potapljanje z mešanico obogatenega zraka. Z njo podaljšamo čas bivanja pod vodo do za dvakrat, za polovico skrajšamo čas vračanja na površino, lahko se potopimo globlje ob trikrat večji varnosti,« je ob tem pojasnil Vojko Artač, direktor GRS Kranj. Za uresničevanje zamisli o mednarodni izmenjavi bodo kranjski gasilci skušali pridobiti tudi evropska sredstva, ki so na razpolago prav v ta namen, je še dejal Artač.