Borut Pahor išče zaveznike
Če bo predsednik republike za mandatarja predlagal Boruta Pahorja, bo ta moral zbrati zadostno podporo. Levi trojček ima skupaj 43 glasov, potrebuje pa jih vsaj 46.
Kranj - Glasovi volivcev, oddani na predčasnem glasovanju, po pošti in na nedeljskem splošnem glasovanju, so prešteti, državna volilna komisija pričakuje le še tiste iz tujine. Da bi ti spremenili razmerja, ki jih kažejo neuradni volilni rezultati, ni zelo verjetno, čeprav je prvak SDS Janez Janša omenjal možnost, da se lahko spremenijo v korist njegove stranke in utegne priti do izenačitve mandatov. Trenutno pa še vedno velja, da je stranka SD s 30,50 odstotka volilnih glasov in 29 mandati močnejša od SDS z 29,29 odstotka in mandatom manj. Med zmagovito in drugo stranko je razlike nekaj več kot 12 tisoč glasov. Ali bi stvari lahko spremenile morebitne pritožbe na delo volilnih komisij v posameznih okrajih, češ da je šlo za nepravilnosti in bi zahtevali ponovno štetje glasovnic, v skrajnem primeru celo ponovne volitve? V nekaj primerih na območju Ljubljane, Postojne in Maribora so bile pritožbe do srede opolnoči, ko se je iztekel rok, že vložene.
Zaradi vsega tega bo na uradne rezultate treba počakati še teden dni. Nanje čaka tudi Borut Pahor, ki bi bil po sedanjih rezultatih lahko mandatar za sestavo vlade. Predsednik republike namreč običajno predlaga predsednika tiste stranke, ki je na volitvah dobila relativno večino, potem pa o njem glasuje državni zbor. Pred tem si mora prihodnji mandatar zagotoviti večino glasov v parlamentu. Že izpred volitev je znana koalicijska zaveza strank SD, Zares in LDS, tako imenovanega levega trojčka. Skupaj ima 43 glasov, v 90-članskem državnem zboru pa jih mora imeti 46 in možni mandatar za sestavo nove vlade bo moral koalicijske povezave iskati tudi na drugi strani. Najpogosteje se omenja možnost za zvezo s stranko DeSUS ali SLS + SMS, možna zaveznika sta tudi poslanca narodnosti. Ti dogovori še potekajo. Če pa si morebitni mandatar ne zagotovi zadostne podpore, lahko predsednik predlaga drugega mandatarja, pozneje ga lahko predlagajo tudi poslanske skupine ali deset poslancev. V skrajnem primeru, da ni izbran nobeden, se lahko razpišejo ponovne volitve. Če pa ima dovolj podpore, ga državni zbor potrdi, 15 dni po izvolitvi pa mandatar predlaga ministrsko ekipo.