Izvedli tretjino sanacije
Za odpravo posledic lanske ujme je država v prvem letu namenila 60 milijonov evrov, od tega najhuje prizadeti občini Železniki 13,8 milijona evrov.
Železniki – »V Železnikih po lanski ujmi življenje poteka normalno. Vsi stanovanjski objekti so obnovljeni, obnavljajo se fasade, kraj dobiva lepši videz,« je železnikarski župan Mihael Prevc poudaril na novinarski konferenci ob prvi obletnici katastrofalne poplave, ki so jo simbolično sklicali v četrtek ob 13.15, točno leto dni potem, ko je Železnike zajel najhujši poplavni val. Kot je dejal župan, so zdaj šele na tretjini izvajanja sanacijskega programa; v prihodnjih dveh letih jih tako čaka še kar precej dela.
Po Prevčevih besedah bodo obnovljen zdravstveni dom odprli januarja, kmalu bodo pričeli obnovo nogometnega igrišča, naročeni so projekti za temeljito obnovo kulturnega doma, precej dela pa jih čaka tudi pri obnovi pokopališča in drugih spomeniško zaščitenih objektov. Prevc je izpostavil tudi obnovo kanalizacije, ki se ne izteka več v Soro, jo bo pa v prihodnje treba umakniti iz struge, in obnovo vodovoda v Plenšaku, s katero bo v prihodnje, tako župan, še precej dela. Ta čas poteka tudi rekonstrukcija spodnjega dela ceste v Davčo, ki so jo septembra uradno odprli za promet. Med začasno obnovo davške ceste je zmanjkalo denarja za asfaltiranje makadamskih odsekov, zato si bo župan prizadeval, da bo direkcija za ceste denar zagotovila prihodnje leto. Projekti za novo davško cesto naj bi bili izdelani do konca leta.
Za odpravo posledic lanske ujme, v kateri je v Sloveniji nastalo za 223 milijonov evrov škode, je država v prvem letu namenila 60 milijonov evrov, je razložil minister za okolje in prostor Janez Podobnik. Za Železnike, kjer je bila škoda ocenjena na 90 milijonov evrov, so doslej namenili 13,8 milijona evrov. Kot je dejal Podobnik, kmalu pričakujejo tudi prek osem milijonov evrov iz evropskega solidarnostnega sklada, polovico tega pa naj bi namenili za rekonstrukcijo davške ceste. Na področju obnove občinske infrastrukture in javnih objektov v Železnikih so doslej izvedli ali pričeli izvajati za 3,6 milijona evrov projektov, dodaja Podobnik.
Domačini s strahom zrejo v nebo
Tako minister kot župan sta se strinjala, da je izjemno pomembno, da čim prej zagotovijo poplavno varnost v Selški dolini. »Kako zavarovati Železnike, je velik strokovni izziv, prepričan pa sem, da bomo našli ustrezno rešitev,« je napovedal Podobnik in dodal, da bodo storili vse, da domačini ne bodo več s strahom zrli v nebo. Poudaril je, da so po septembrski ujmi za urejanje slovenskih vodotokov začeli namenjati več denarja (v zadnjem letu skupaj šestnajst milijonov) in da se tudi na Gorenjskem že dolgo ni tako intenzivno delalo na tem področju. »Strategija vodarjev je prava, saj poskušajo vodo zaustavljati zgoraj. Doslej so bile zgrajene številne zaplavne pregrade in vodni pragovi. Prihodnje leto je načrtovano tudi znižanje Dermotovega jezu, kar je po mnenju nekaterih ključ do večje poplavne varnosti,« je povedal Prevc in dodal, da bo zagotovitev celovite poplavne varnosti velik zalogaj. Osnutek državnega prostorskega načrta za obvoznico in zagotovitev poplavne varnosti je izdelan, prihodnje leto bo po ministrovih napovedih sprejeta najboljša rešitev, leta 2010 pa bi jo umestili v prostor in začeli priprave na gradnjo.
Tako kot katastrofalne poplave Železnikarji ne bodo pozabili velike solidarnosti Slovencev. Na humanitarni račun občine je skupaj priteklo 2,7 milijona evrov. S pomočjo humanitarnih sredstev so domačini lažje obnovili poplavljena stanovanja; teh je bilo prek tristo. Kot je razložil minister Podobnik, so oškodovancem za obnovo stanovanj na voljo tudi državna sredstva. Tisti, ki so imeli na stanovanju več kot 2.400 evrov škode, lahko pričakujejo od 40 do 60 odstotkov nepovratne denarne pomoči.