Luštrek

Luštrek naravno uspeva v zahodni Aziji in južni Evropi, kjer se uporablja vse od rimskih časov dalje. Ime izhaja iz nemške besede "Lust reich" - poln veselja, kar je včasih pomenilo, da je afrodiziak, da pomaga k večji privlačnosti med spoloma.

Vendar danes ugotavljajo, da to ne drži, res pa je, da so jedi, začinjene z luštrekom, zelo okusne ter človek rad seže po njih, in če se dobro naje, je seveda zadovoljen. Nekateri iz bivših jugoslovanskih republik mu pravijo kar »vegeta«, ker je njena glavna sestavina. Luštrek je zelo aromatično zelišče, po videzu, vonju in okusu nekoliko podobno zeleni, zato mu ponekod pravijo tudi lažna zelena. Poleg navadnega pri nas najpogostejšega luštreka poznamo še škotski in črni luštrek, ki imata enako uporabnost kot navaden, le da slednji botanično sploh ni v sorodu z luštrekom in je bolj poznan kot črna repušica. Večinoma se uporabljajo listi luštreka skupaj s steblom, bolj redko pa semena in korenine. Liste lahko obrezujemo preko celega leta vse do pozne jeseni, ko zeleni del rastline odmre. Sveže liste lahko v plastični vrečki hranimo v hladilniku tri do štiri dni, lahko pa jih tudi zamrzujemo in sušimo, le da pri slednjem nekoliko spremenijo okus, ki postane bolj podoben zeleni. V kombinaciji z drugimi začimbami ga lahko uporabljamo v juhah ali pa dodamo nekaj listov pri kuhanju krompirja, korenčka ali stročjega fižola. Sesekljane liste pa lahko dodate skoraj vsaki zeleni solati. Za luštrek je tudi značilno, da hrani doda prefinjen okus, potrebno pa je biti varčen pri uporabi, kajti je izredno močno zelišče in že nekaj lističev zadostuje za aromo celega lonca zelenjavne ali krompirjeve juhe. Luštrek pa naredi jed tudi bolj slano, zato je lahko nadomestek soli pri ljudeh, ki ne smejo uživati veliko soli.

Korenčkova juha z luštrekom

Za 5 oseb potrebujemo: 5 dag masla, 2 čebuli, 50 dag korenja, 1 l vode ali mesne juhe, 1 žlico sesekljanega svežega luštreka, 5 žličk kisle smetane, sol in sveže mlet poper.

V večji kozici stopite maslo in na njem na majhnem ognju počasi prepražite sesekljani čebuli, da porumenita. Dodajte očiščeno in na drobno naribano korenje ter zalijte z juho ali vodo in pustite, da zavre. Dodajte luštrek, solite ter popoprajte po okusu in kuhajte približno 20 minut, da se korenje zmehča ter postrezite s kislo smetano.

Tunin file s porom in luštrekom

Za 4 osebe potrebujemo: 80 dag tuninega fileja, sok pol limone, 2 pora, 5 žlic oljčnega olja, 1 dl suhega belega vina, 1 dl kisle smetane, 1 žličko sesekljanega svežega luštreka in sol.

Tunin file narežite na centimeter debele rezine, jih solite in pokapljajte z limoninim sokom. Por razpolovite ter ga dobro operite in narežite na tanke kolobarje. V ponvi s pokrovom segrejte oljčno olje, na njem podušite por, dodajte vino in kislo smetano, solite po okusu in dušite nekaj minut. Dodajte rezine tuninega fileja, pokrijte in dušite 15 minut. Nazadnje potresite s sesekljanim luštrekom in takoj postrezite s kuhanim ali pire krompirjem.

Telečji medaljoni v čebulni omaki z luštrekom

Za 4 osebe potrebujemo: 12 telečjih medaljonov, težkih po 5-7 dag, 25 dag bele čebule, 2 žlici oljčnega olja, 2 dl suhega belega vina, 1 dl kisle smetane, 1 žličko svežega sesekljanega luštreka, sol in sveže mlet poper.

Telečje medaljone posolite, popoprajte in pokapljajte z oljčnim oljem ter jih marinirajte 15 minut. Medtem olupite čebulo, jo narežite na tanke rezine in jo posteklenite na preostalem oljčnem olju. Zalijte z belim vinom, dodajte telečje medaljone in pokrito dušite 20 minut. Medaljone naložite na krožnike, nastali omaki pa dodajte kislo smetano in luštrek ter solite po okusu. Omako dobro prevrite in jo prelijte po medaljonih ter postrezite s poljubnim krompirjem ali rižem.

Popečena polenta z luštrekom in gorgonzolo

Za 5 oseb potrebujemo: 7 dl mleka, 17 dag koruznega zdroba, 1 žlico sesekljanega svežega luštreka, 1 žlico oljčnega olja, 15 rezin gorgonzole, sol in sveže mlet poper.

V posodi zavrite mleko in vanj vmešajte koruzni zdrob. Na zmerni temperaturi mešajte še 5 minut, dokler ne začne zmes odstopati od posode. Primešajte luštrek, solite in popoprajte po okusu in preložite v z oljčnim oljem namaščen podolgovat pekač, velik 15x30 centimetrov, poravnajte ter pustite, da se ohladi. Ohlajeno polento narežite na 15 rezin in jih razprostrite po večjem pekaču. Na vsako rezino polente položite rezino gorgonzole in postavite za 15 minut v na 190 stopinj Celzija ogreto pečico, da se sir stopi. Ponudite vroče s kislo smetano.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Medvode / ponedeljek, 5. julij 2010 / 07:00

Legalizacija bo v drugi fazi

Medvoški občinski svet je potrdil predlog urbanistične rešitve za območje, na katerem je poslovno stanovanjski objekt avtoprevoznika Matevža Proja, ki je še vedno črna gradnja.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 2. maj 2007 / 07:00

Goreli trije avtomobili

Škofja Loka - Na praznik dela je okoli 10.30 na makadamskem parkirišču ob cesti, ki iz smeri Praprotna vodi proti Križni gori, zagorel osebni avtomobil Citroen Xsara, po...

Kultura / sreda, 2. maj 2007 / 07:00

Veliki uspeh loških glasbenikov

Godalni orkester Glasbene šole Škofja Loka je na mednarodnem tekmovanju mladinskih orkestrov v Neerpeltu v Belgiji dosegel prvo mesto in bil z 99 točkami absolutni zmagovalec celotnega festivala.

Tržič / sreda, 2. maj 2007 / 07:00

Potres čutili tudi na Gorenjskem

Tržič - Danes nekaj pred 15. uro so seizmografi zabeležili zmeren potresni sunek, ki naj bi ga čutili tudi prebivalci Gorenjske. Žarišče potresa je bilo 50 kil...

Kranj / sreda, 2. maj 2007 / 07:00

Navadil sem se odpuščati

Radovan Hrast je leta 1991 osupnil slovensko javnost s knjigo Čas, ki ga ni, v kateri je opisal trpljenje na Golem otoku. Maja bo izšla njegova nova knjiga Viharnik na razpotjih časa.