Levica močnejša od desnice
Nedeljske parlamentarne volitve so dobili Pahorjevi Socialni demokrati, vsaj tako kažejo za sedaj še neuradni volilni izidi. Na volitve je šlo nekaj več kot 62 odstotkov ljudi.
Kranj - Tehtnica na slovenskem političnem prizorišču se je po nedeljskih volitvah nagnila na levo. Stranka SD Boruta Pahorja je le za odstotek prednosti zmagala pred Janševo SDS. Prva je dobila 30,50 odstotka glasov volivk in volivcev, druga 29,32 odstotka in po sedanjih izidih bosta stranki v parlamentu dobili 29 in 28 mandatov. Tretja najmočnejša stranka je Zares, četrta DeSUS, peta SNS, šesta SLS in sedma LDS, za njimi uvrščenima NSi in Lipi, dosedanjima parlamentarnima strankama, pa manj kot štirje odstotki glasov niso zadoščali za prestop parlamentarnega praga.
Na Gorenjskem, kjer so volivci v nekoliko večjem številu opravili svojo državljansko pravico in dolžnost (skoraj 65 odstotkov), pa je razmerje dobljenih glasov drugačno. SDS jih je dobila največ, 31,59 odstotka, SD pa 29,79 odstotka. Tretja najuspešnejša stranka je tudi na Gorenjskem Zares (8,81 odstotka) in četrta DeSUS (6,69 odstotka). LDS je na Gorenjskem dosegla 5,52 odstotka, nad štiri odstotke pa še SNS in SLS. Med enajstimi mandati, kolikor jih v državnem zboru pripada Gorenjski, bosta imeli po štiri najverjetneje SDS in SD, po enega pa DeSUS, LDS in Zares. Od Gorenjcev bodo v parlamentu najverjetneje sedeli Damijan Perne (Zares) iz Kranja, Anton Urh (DeSUS) iz Bohinja, Borut Sajovic (LDS) iz Tržiča, Rado Likar iz idrijskega okraja, Milan Čadež iz Gorenje vasi, Milenko Ziherl iz Škofje Loke, Branko Grims, ki je zmagal v šestem volilnem okraju v Kranju (vsi SDS), Samo Bevk iz Idrije, Aleksander Ravnikar in Darja Lavtižar Bebler, zmagovalca v dveh kranjskih okrajih, in Tomaž Tom Mencinger z Jesenic (vsi SD).