Zmagovalka je Pahorjeva SD
Za sedaj še neuradni izidi nedeljskih volitev kažejo, da je s 30,5 odstotka glasov zmagala Pahorjeva SD. SDS Janeza Janše je zaostala komaj za odstotek ali za nekaj več kot 12 tisoč glasov.
Kranj - 30,50 odstotka volilnih glasov za SD in 29,32 odstotka za SDS je za sedaj še neuradni rezultat nedeljskih volitev. Uradni bodo znani čez teden dni, ko bo državna volilna komisija prejela še glasovnice iz tujine, včeraj pa so prihajali tudi glasovi volivcev po pošti iz domovine. Če bodo tudi potem še veljali enaki rezultati, bo SD v parlamentu dobila 29 mandatov, SDS 28, Zares 9, DeSUS 7, SNS, SLS in LDS pa po 5, dva sedeža pripadata poslancema narodnosti. Omenjene stranke so namreč z več kot štirimi odstotki glasov volivk in volivcev prestopile parlamentarni prag. Stranka Zares je dosegla 9,40 odstotka glasov, četrta najmočnejša stranka je DeSUS s 7,45, sledijo SNS s 5,46, SLS s 5,24 in LDS s 5,19 odstotka glasov. V parlamentu bo torej sedem strank, vanj nista prišli Lipa in tudi ne Nova Slovenija, zaradi česar je njen predsednik Andrej Bajuk organom stranke že ponudil odstop.
Predsednik SD Borut Pahor je po končanih volitvah dejal, da je rezultat velik podvig že z vidika, da je stranka na zadnjih volitvah leta 2004 dosegla le deset odstotkov. Tako kot za njim prvak SDS Janez Janša, tudi on še ni govoril o dokončni zmagi. V primeru, da bo njegova stranka tudi po potrditvi uradnih rezultatov relativna zmagovalka volitev in bo od predsednika države prejela mandat za sestavo nove vlade, pa je dejal, da kot človek konsenza, ki je v preteklosti že sodeloval tudi z vladnimi strankami, ne odklanja sodelovanja z nikomer. Vendar je prepričan, da vlada narodne enotnosti ni potrebna. Potrdil je tudi zavezo, ki jo je SD pred volitvami sklenila s strankama leve sredine, LDS in Zares. Janez Janša, ki je govoril o pogojni zmagi nasprotnikov, je dejal, da je verjetno, ko pridejo še zadnji glasovi iz tujine, da se obe stranki po številu mandatov v državnem zboru izenačita, če že ne tudi po številu glasov. Zdi pa se mu verjetno, da bo napovedana koalicija »levega tranzicijskega trojčka« sestavila prihodnjo vlado, saj je dobila večje število glasov kot koalicija, ki je vladala pretekla štiri leta.
Ravno obrnjeno kot v državi so se iztekle volitve v prvi volilni enoti. Na Gorenjskem je največje število glasov dosegla SDS, 31,59 odstotka, SD pa 29,79 odstotka. Sledi Zares z 8,81 odstotka, DeSUS jih ima 6,69, LDS 5,52, SNS 4,85 in SLS 4,46 odstotka. Po prvih podatkih bodo v državni zbor z Gorenjskega prišli po štirje poslanci SDS in SD ter po eden iz LDS, DeSUS in Zares, medtem ko niti SLS niti SNS na Gorenjskem po takšnem volilnem rezultatu nimata poslancev. Štiri mandate SDS na Gorenjskem dobijo Rado Likar, Milan Čadež, Milenko Ziherl in Branko Grims, štiri za SD pa Samo Bevk, Aleksander Ravnikar, Darja Lavtižar Bebler in Tomaž Tom Mencinger. Pri Zares se je v parlament uvrstil Damijan Perne, pri LDS Borut Sajovic in pri DeSUS Anton Urh.