Tesna zmaga Pahorjeve SD
Neuradni rezultati letošnjih parlamentarnih volitev kažejo, da je s 30,50 odstotka volilnih glasov zmagala stranka SD Boruta Pahorja. Izid je tesen: Janševa SDS je dobila 29,32 odstotka.
Ljubljana, Kranj - Čeprav se je v nedeljo dopoldne obetala visoka volilna udeležba, ta ni dosegla več kot 55,79 odstotka, na Gorenjskem pa slab odstotek več. Kako utegnejo volivci razdeliti svoje glasove, so že takoj po zaprtju volišč ob 19. uri pokazali izidi vzporednih volitev, ki so kazali na prepričljivo zmago Pahorjeve SD. Temu primerno je bilo tudi vzdušje v štabu te stranke, kjer so napoved pričakali z vzkliki zmagoslavja. Med štetjem glasov v državni volilni komisiji pa se je razmerje med dvema največjima strankama vse bolj manjšalo in se vmes obrnilo tudi v prid SDS. Ko so prešteli vse oddane glasove, pa se je rezultat ustavil pri 30,50 odstotka za SD in 29,32 odstotka za SDS.
Tretja po številu glasov je stranka Zares z 9,40 odstotka glasov, za njo je DeSUS z 7,45, nato SNS s 5,46, SLS s 5,24 in LDS s 5,19 odstotka glasov. To so stranke, ki so dosegle štiriodstotni parlamentarni prag, medtem ko je zunaj ostala (v minulem mandatu koalicijska) Nova Slovenija, iz igre pa je izpadla tudi Lipa. Prvak stranke NSi Andrej Bajuk je ob tem dejal, da je stranki že ponudil svoj odstop, začasno pa bo vodenje stranke prevzel podpredsednik Alojz Sok.
Rezultati še niso dokončni, niti uradni. Nanje je treba počakati do 29. septembra, ko bo državna volilna komisija prejela še glasove volivcev iz tujine (tja so poslali okoli 40 tisoč glasovnic), danes pa bodo prešteli tudi glasove, ki so po pošti prispeli iz Slovenije. Če bodo obveljala dosedanja razmerja, pa bodo stranke v parlamentu dobile naslednje število mandatov: SD 29, SDS 28, Zares 9, DeSUS 7, SNS, SLS in LDS pa po 5, dva sedeža pripadata poslancema narodnosti. Kakšno pa je razmerje sil na Gorenjskem? Ravno obrnjeno kot v državi: v prvi volilni enoti je največje število glasov dosegla SDS, 31,59 odstotka, SD pa 29,79 odstotka. Sledi Zares z 8,81 odstotka, DeSUS jih ima 6,69, LDS 5,52, SNS 4,85 in SLS 4,46 odstotka. Mandati pa naj bi bili razdeljeno takole: po štiri jih imata vodilni stranki, po enega pa LDS, DeSUS in Zares, medtem ko niti SLS niti SNS na Gorenjskem po takšnem volilnem rezultatu nimata poslancev. Štiri mandate SDS na Gorenjskem dobijo Rado Likar, Milan Čadež, Milenko Ziherl in Branko Grims, štiri za SD pa Samo Bevk, Aleksander Ravnikar, Darja Lavtižar Bebler in Tomaž Tom Mencinger. Pri Zares se je v parlament uvrstil Damijan Perne, pri LDS Borut Sajovic in pri DeSUS Anton Urh.
Prvaki strank so v tiskovnem središču državne volilne komisije po končanih volitvah že komentirali njihove izide. Z rezultatom je bil zelo zadovoljen prvak DeSUSa Karl Erjavec, ki je dejal, da pričakuje povabilo prihodnjega mandatarja za sestavo vlade. Tudi predsednica LDS Katarina Kresal in predsednik stranke Zares Gregor Golobič sta izrazila veselje nad rezultatom volitev in ponovila zavezo, ki so jo pred volitvami sklenili SD, LDS in Zares glede prihodnjega sodelovanja. Volivkam in volivcem sta se zahvalila tudi Bojan Šrot, predsednik SLS, čeprav je stranka dobila manj od pričakovanega, in Sašo Peče iz stranke Lipa, ki pa ni dobila dovolj glasov, da bi se uvrstila v parlament. Na sedež državne volilne komisije pa ni bilo Zmaga Jelinčiča, predsednika SNS. Prišla pa sta oba velika »finalista«. Zmagovalec Borut Pahor, prvak SD, je še zelo previdno govoril o zmagi, saj bo na končni izid treba počakati še teden dni, vendar je je skupaj s sodelavci zelo vesel. Janez Janša, predsednik SDS, je sicer priznal poraz, vendar je ob tem poudaril, da je stranka SDS volitve dobila v petih od osmih volilnih enotah, da je odtehtal rezultat v Ljubljani in na Primorskem in da je to pripisati odločitvi na ideoloških osnovah. Borut Pahor in Janez Janša sta si ob koncu napete volilne tekme s tesnim izidom segla v roke.