Volilna tekma je ostra
Tokratna volilna tekma je zelo napeta. Štetje glasov volivcev še vedno poteka in na vrhu se stanje spreminja iz trenutka v trenutek.
Ljubljana – Ob 19. uri so ob objavi izidov vzporednih volitev slavili socialni demokrati, saj so jim izidi pokazali zmago, sedaj pa se odstotka SD in SDS sučeta okoli 30. V štabu SD, kjer se je pod šotorom zbralo lepo število članov in privržencev stranke, smo srečali nekatere znane osebnosti, ki so se ob vzporednih izidih že veselili morebitne zmage. Vinko Može, nekdanji direktor Aerodroma Ljubljana, ki kandidira za stranko SD v enem od ljubljanskih volilnih okrajev, je dejal: »Dejstvo je, da je demokracija tisto, kar pričakujemo v naši družbi in ki jo politika SD lahko zagotavlja. Sloveniji moramo zagotoviti mir, svobodo, predvsem pa delo in jim dati možnost delati in zaslužiti. To sem delal na Aerodromu in sem prepričan, da so bili delavci z menoj zadovoljni. Vesel sem in ponosen, da sem bil dvajset let tudi na Gorenjskem.«
Kandidatka SD za poslanko v državnem zboru Mariana Rebernik iz Radovljice: »Izidi vzporednih izidov so dokaj realni in menim, da bodo končni še boljši. Dejansko je pravi čas za umirjeno politiko, kreativno politiko in ljudi, ki so za spremembo. Po srečanjih z volivci na Gorenjskem so bili odzivi izjemno dobri. Ljudje od SD pričakujejo uresničitev obljub, socialnega programa in boljšo prihodnost.«
Rado Bohinc, trenutno rektor univerze na Primorskem, v preteklosti pa minuster SD v dveh vladah: »Za SD je to lep uspeh, z zmago lahko Slovenija dobi zelo dobro vlado, to bo prineslo neko svežino v slovenski prostor. Mislim, da so to pot volivci zelo dobro ocenili. Bil sem minister te stranke v dveh vladah, sedaj sem rektor primorske univerze in želim delati na tem področju in po svojih močeh prispevati k novemu demokratičnemu razvoju Slovenije. Ali se bom še vrnil v politiko? Nikoli ne reci nikoli, ampak to pot v tej vladi ne sodelujem.«
Po trenutnem štetju je na vrhu SD, sledi SDS, tretja je z dobrimi 9 odstotki stranka Zares, na čretrtem mestu pa DeSUS z dobrimi 7 odstotki. Po 5 odstotkov imajo stranke SNS in LDS ter SLS. Po takšnih rezultatih bi 29 mandatov v parlamentu pripadalo stranki SD, 28 SDS, 9 Zaresu, 7 DeSUSu, po 5 pa LDS in SNS ter SLS. V prvi volilni enoti, na Gorenjskem, bi imeli stranki SD in SDS po 4 mandate, Zares, DeSUS in LDS pa po enega.