Na izredni seji o aferi Patria
Tik pred koncem mandata je državni zbor na izredni seji razpravljal o aferi Patria. Sklic so zahtevali poslanci koalicijskih strank zaradi obtožb, da je pri tem poslu prišlo do podkupovanja, v katero naj bi bil vpleten tudi predsednik vlade.
Ljubljana - Da je posel s finsko Patrio nepregleden in da je šlo pri tem za podkupovanje, se v javnosti govori že nekaj časa, za to pa se je doslej v javnosti zagovarjal predvsem obrambni minister Karl Erjavec. Po oddaji Resnica o Patrii na finski javni televiziji pa je zavrelo, kajti pojavile so se obtožbe, da je podkupnino prejel sam predsednik vlade Janez Janša. Koalicijske stranke so zahtevale izredno sejo, na kateri naj se »absurdne obtožbe, ki imajo cilj na volitvah onemogočiti Janeza Janšo«, razčistijo. Predlaganih je bilo več sklepov, ki jih je parlamentarna večina po dolgotrajni žolčni razpravi v torek malo pred polnočjo vse sprejela. S sklepi so ugotovili, da je ministrstvo za obrambo ravnalo pravilno, ko je izvedlo mednarodni razpis za nakup osemkolesnikov, izreklo je podporo državnemu tožilstvu in policiji, da skladno s svojimi pooblastili in v sodelovanju z mednarodnimi institucijami nadaljujeta intenzivno preiskavo morebitnih sumov korupcije. Ministrstvu za obrambo so naložili, da v primeru potrjenega suma korupcije nemudoma uporabi konkurenčno klavzulo in razveljavi pogodbo o nakupu oklepnikov, vlada pa naj državnemu zboru posreduje poročila o preiskavi, ki jih je zahtevala od policije in tožilstva.
V finski oddaji o Patrii, za katero so koalicijski poslanci trdili, da gre za konstrukt s koreninami v Sloveniji, so nastopili tudi poslanec SD Milan M. Cvikl, nekdanji svetovalec predsednika države Bojan Potočnik in predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos. Koalicija oddaji pripisuje, da je z obtožbami najvišjih predstavnikov naše države, tudi premiera Janeza Janše, oblatila Slovenijo in jih brez vsakršnih dokazov obtožila ravnanja, škodljivega za slovenske davkoplačevalce, in za prejemanje podkupnin pri poslu z nakupom oklepnikov 8X8. Ljudje, ki so v finski oddaji obtoževali državo, so po mnenju koalicijskih poslancev povezani s Sistemsko tehniko, ki ni bila sprejeta v poslu z oklepniki. V ozadju zgodbe pa naj bi bila slovenska levica, ki naj bi umazane obtožbe uporabila zato, da v predvolilnem času onemogoči Janeza Janšo. Predsednik vlade je na izredni seji ostro zavrnil obtožbe o vpletenosti v korupcijo in dejal, da je pripravljen sprejeti vso odgovornost, če se pojavi kakšen dokaz za te »nesmiselne trditve«. Poudaril je tudi, da gre za temo, ki se zlorablja v predvolilni tekmi, o čemer so ves čas govorili tudi drugi razpravljavci na seji, koalicijski in opozicijski. Stranka Zares je že na začetku seje napovedala, da v razpravi ne bo sodelovala, drugi pa so zahtevali dokaze o poslu s Patrio. Zelo oster je bil v razpravi poslanec SD Miran Potrč, ki je zavrnil obtožbe s strani desnice, češ da gre za predvolilno zaroto, ki jo je sprožila njihova stranka. Zarote jih obtožujejo, ker niso več prepričani o zmagi na volitvah. Na izredni seji je med drugimi govorniki nastopil tudi obrambni minister Karl Erjavec, ki je znova zagotovil, da so bili posli s Patrio najbolj pregledni doslej, da ni bilo ugotovljenih nepravilnosti in da so v postopkih sodelovali tudi pravosodni organi.