Volilna napoved za Gorenjsko
Pred državnozborskimi volitvami smo opravili javnomnenjsko raziskavo, rezultate vam predstavljamo tudi po enajstih volilnih okrajih, ki sestavljajo prvo volilno enoto Kranj. Objavljamo zemljevid, kandidatne liste in vpogled v sicer zelo zapleten slovenski volilni sistem. Skratka, ponujamo vam dobro osnovo za volilno napoved za Gorenjsko oziroma za prvo volilno enoto. Poskusite, morda vam bo uspelo napovedati, kateri kandidati bodo izvoljeni v nov državni zbor.
Za Gorenjski glas smo tudi letos v Klicnem centru slepih v Škofji Loki opravili raziskavo javnega mnenja glede državnozborskih volitev. Raziskava je potekala v tednu od srede, 3. septembra, do vključno torka, 9. septembra 2008. Klicali smo v popoldanskem času med 15.30 in 20.30, v soboto v dopoldanskem času med 9.30 in pol drugo uro.
Klicna baza sodelujočih je bila pripravljena iz telefonskega imenika Slovenije in je obsegala gospodinjstva fizičnih oseb na območju Gorenjske - natančneje na območju prve volilne enote. Vsaka klicna številka je bila tako preko računalniškega programa izbrana naključno iz osnovne klicne baze, glede na število telefonskih priključkov v volilnem okraju. Tako smo za posamezen okraj dosegli enakomerno prisotnost vseh naselij. Ciljna oseba je bil član gospodinjstva, ki je bil polnoleten in je želel sodelovati.
Na odgovore sodelujočih so v času raziskave vplivala precej dinamična predvolilna soočenja posameznih strank. Po vseh okrajih smo tako zbirali mnenja enakomerno vse dni trajanja raziskave, tako da je bil vpliv dnevno političnega dogajanja na vse sodelujoče po okrajih enak.
Poklicanim smo uvodoma povedali, da raziskavo delamo za Gorenjski glas. Poklicani so tudi zato radi sodelovali. V raziskavi je bil delež starejših sodelujočih večji od mlajših, kar lahko pojasnimo s tem, da so mlajši manj dosegljivi na navadnih telefonih, saj zvečine uporabljajo mobilne, prav tako so manj doma. Drugi, še pomembnejši razlog za večji delež mnenj starejših je, da je veliko poklicanih želelo sodelovati v raziskavi, ko smo jim povedali, da je naročnik raziskave Gorenjski glas. Izredno veliko pripravljenost za sodelovanje je bilo zaznati med naročniki. V anketi je tako 15,4 odstotka sodelujočih mlajših od 35 let, med 35. in 55. letom je 32,8 odstotka sodelujočih, 51,8 odstotka sodelujočih je starejših od 55 let. Delež sodelujočih žensk v raziskavi je 68-odstotni.
Kdor nam je na vprašanje: "Katero stranko bi volili?" odgovoril sam od sebe, smo njegov odgovor sprejeli, tisti, ki strank in list niso poznali, smo jih našteli. Če so sogovornika zanimali kandidati posameznih strank, smo jim poleg stranke našteli tudi njihova imena.
Rezultati z deleži posameznih strank so prikazani v grafih za vsak volilni okraj posebej. Navedeno je tudi število sodelujočih, ki je nekoliko različno po okrajih.
Za pridobitev 3.836 mnenj smo poklicali 13.231 telefonskih številk, od tega se nam je oglasilo 7.423 ljudi. Raziskava je bila opravljena s pomočjo računalniško podprtega telefonskega anketiranja CATI.
Veseli smo tudi 2.009 nenaročnikov časopisa Gorenjski glas, ki so se odločili za brezplačne štiri izvode, da lahko spremljajo volilno tekmo na Gorenjskem, s čimer se jim zahvaljujemo za sodelovanje v raziskavi.