Moj stari oče Luka

Stopinje skozi preteklost

Po ženini prezgodnji smrti je bil Luka nekaj časa zelo potrt in izgubljen. Nikoli mu ni padlo na pamet, da bo ona odšla pred njim. Kljub temu da sta se nenehno prepirala zaradi tistih reči, jo je spoštoval in zelo cenil njeno gospodarsko mnenje. Postal je še bolj siten in razdražljiv, trmast in svojeglav. Moja starša sta mu pomagala v toliko, da je še naprej obdržal dve kravi, kajti nadvse je imel rad mleko. Tega je tudi prodajal, navsezadnje je moral od nečesa živeti, kajti ni imel ne pokojnine, ne kakšnih drugih dohodkov.

Spominjam se, da smo se sestre velikokrat jezile, kajti sošolci so poleti hodili na morje, me pa smo ostajale doma in hodile pomagat sušit seno. Doma smo zato nenehno imeli »hude ure«, toda zmeraj je obveljala tista, da »ni časa za pohajkovanje«. Mama Berta pa je vsake štirinajst dni hodila molst krave, kajti z Malči Vegelj, ki je pri Pivku stanovala s svojo družino, sta v Alpini delali na izmene in sta se pri tem opravilu menjali. Nasploh se mi je velikokrat zdelo, da sta starša več pri Pivku kot doma, zlasti ata Franc, saj sta z Lukom hodila v gozd še jeseni, ko je bilo potrebno nakositi steljo za živino. In kdo jima je nosil malico? Jaz ali sestra Andreja, jasno. Priznati pa moram, da smo se zaradi teh, »dodatnih« opravil doma nenehno robkali.

Ata Luka je k nam zelo pogosto prihajal. Enkrat mu ni bilo všeč tisto, kar so mu skuhale gospodinje doma, drugič spet se je imel z mamo kaj pogovoriti. Vsi pa smo ga imeli na sumu, da mu je le dolgčas in da je željan družbe. Usedel se je za peč in se hitro začel jeziti, če mu mama ni posvečala dovolj pozornosti. Ponavadi je imel nataknjene kakšne škornje, v katerih je pred tem kidal gnoj. Na kraj pameti mu ni padlo, da bi jih obrisal ob predpražnik, kaj šele, da bi se sezul. Zato sta se z mojo mamo nenehno kregala.

Vse njene očitke je zavrgel z besedami, da vsak »pošten kmet« v svojem življenju požre voz gnoja, pa da naj zato ne sitnari po nepotrebnem. Moja mama je ob takih priložnostih rada navrgla, da se tako ni nič spremenil, da je bil že včasih tak. Potem nam je povedala zgodbo, da je tudi takrat, ko je še ribala tla doma, pri Pivku, zmeraj prišel z umazanimi čevlji in se razburjal, češ, da bo z nenehnim močenjem tal pod zgnil in da bo za to ona kriva. Meni in sestrama so se te zgodbe zdele smešne, mami pa ne.

Vsi smo vedeli, da je Luka zelo rad jedel pečeno kuro.

Zmeraj se je prvi usedel za mizo in zadovoljno čakal. Ne vem, kaj nas je nekoč pičilo, verjetno se mama ni želela z njim pregovarjati, pa mu naloži na krožnik polno zajemalko praženega krompirja in zajčje stegno.

»Kako danes lepo diši,« je pohvalil oče Luka.

Vsi smo bili tiho, kajti vedeli smo, da so se mu zajci gravžali in ga ne bi pokusil za vse na svetu.

Vendar otroci nismo mogli zadržati skrivnosti zase. Po kosilu smo se začeli muzati in to, da je nekaj narobe, je opazil tudi Luka.

Ko ukaže mami, naj naredi mir za mizo, mu ta reče, da se hihitamo zaradi zajčjega bedra, ki ga je pojedel.

Brez besed je vstal od mize in odvihral skozi vrata. Potem pa je vso pot, po stezi do Pivka, bruhal in se na glas jezil na mamo, ker ga je prinesla okoli.

Z nami, otroki, se pravzaprav nikoli ni pogovarjal. Če smo se preveč motovilili okoli njega, nas je nahrulil, naj mu gremo izpod nog.

Kadar smo bili bolni, mama ni imela takoj časa, da bi mu postregla, ko je prišel na kosilo. Takrat je vzrojil in robantil, da naj ne bo neumna in naj nas ne razvaja.

Njegov najljubši stavek ob takih priložnostih je bil: »Če bo (otrok) dovolj močan, bo preživel, če ne, bo pa umrl, Bogpomagaj.«

Jeseni, ko je dozorelo sadje, sem najraje hodila na sladka jabolka, ki so rasla za hišo. To so bila najboljša jabolka na svetu. Pozneje so jih, žal, posekali in še danes, ko mimogrede zaidem tam mimo, se ozrem na mesto, kjer so se nekoč bohotile nikoli prazne veje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / ponedeljek, 5. julij 2021 / 23:16

Težje do soglasij kot denarja

Občina Škofja Loka je na pobudo občank in občanov in v želji po izboljšanju poplavnih razmer na širšem območju sotočja Selške in Poljanske Sore pred šestimi leti začela pripravo projektne dokumentacij...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / ponedeljek, 17. januar 2022 / 23:52

Pot do najine sreče

Poročimo se z upanjem, da bomo srečni. No, v času zaljubljenosti to niti ni kakšen poseben cilj, saj je vsak trenutek z ljubljeno osebo čaroben. Čudno, kako nato narava obrne svojo logiko....

Nasveti / ponedeljek, 17. januar 2022 / 23:52

Električno kolo

Moja največja pridobitev, novost, veselje in navdušenje, ki sem ga začela uporabljati v letu 2021, je električno kolo. Takoj moram povedati, da še vedno uporabljam tudi navadno kolo. Naš d...

GG Plus / ponedeljek, 17. januar 2022 / 23:52

Prestižna izdaja Stati inu obstati

Dr. Kozma Ahačič je avtor nedavno izdane izvirne bibliofilske izdaje Stati inu obstati, v katero je zajel vlogo, pomen in zanimivosti prvih petdesetih slovenskih knjig, ki so nas postavile in oblikova...

Kronika / ponedeljek, 17. januar 2022 / 23:51

Pomagata na smučišču

Kranjska Gora – Na smučišču v Kranjski Gori lahko te dni naletite na hrvaškega policista. Začudenje ni potrebno, saj gre za tradicionalno sodelovanje slovenskih in hrvaških policistov. Hrvaški med...

Kronika / ponedeljek, 17. januar 2022 / 23:51

Na Dovški Babi iskali turnega smučarja

Mojstrana – Gorski reševalci iz Mojstrane so v torek dopoldan na območju Dovške Babe iskali turnega smučarja, ki naj bi se izgubil. Ko so ga našli, so izvedeli, da je imel težave z opremo, zato se...