Namesto malice topli napitki
Pri uvajanju brezplačnega toplega obroka za dijake pri ministrstvu za šolstvo in šport ne pričakujejo večjih težav. Dijaška prehrana je naložba v zdravje.
Ljubljana – »Šole so pripravljene, kljub temu pa bo verjetno še prihajalo do težav,« je bila glede uvedbe brezplačnega toplega obroka za dijake minuli teden optimistična višja svetovalka pri ministrstvu za šolstvo in šport Jelena Mihevc. Vendar pa na nekaterih šolah minuli teden niso bili tako optimistični in so še vedno čakali na predloge ministrstva, kako naj to izvedejo.
»Ravnatelj mora iskati toliko časa, da najde rešitev,« je na vprašanje, kaj naj storijo ravnatelji, ki 1. septembra v šoli dijakom ne bodo mogli zagotoviti toplega obroka, odgovorila Jelena Mihevc. Ob tem je še dodala, da ravnatelji, ki bodo dokazali, da so storili vse, da bi dijakom zagotovili topli obrok, ne bodo kaznovani. Dopustila je tudi možnost, da bodo v šolah, kjer dijakom ne bodo mogli postreči s toplo malico, to reševali drugače, recimo z zdravimi toplimi napitki. »Da bo z organizacijskega stališča zakon o subvencioniranju dijaške prehrane težko izvedljiv v tako kratkem roku, saj veliko šol nima zagotovljene ustrezne infrastrukture oziroma primernih prostorov za prehranjevanje dijakov, smo ves čas opozarjali tudi v Dijaški organizaciji Slovenije,« je dejal njen predsednik Rok Hodej. Obenem dijake poziva, da izkoristijo možnost toplega obroka, saj verjame, da bo to pripomoglo k izboljšanju prehranskih navad mladih.
Na to so opozorili tudi na ministrstvu za zdravje, kjer so uvedbo dijaške prehrane označili kot naložbo v zdravje. »Prehranjevalne navade Slovencev niso tako zadovoljive, kot si radi mislimo. Vzorci pa se pogosto prenašajo med generacijami in tudi dijaki prevzemajo slabe navade,« je poudaril Rok Poličnik z ministrstva za zdravje. Po mnenju Mojce Gabrijelčič Blenkuš z inštituta za varovanje zdravja uvedba dijaške prehrane mladim omogoča izbiro zdravih navad, dolgoročno pa zmanjšuje breme bolezni v kasnejši dobi.