Med razdeljevanjem dijaške malice na kranjski gimnaziji (Foto: Gorazd Kavčič)

Namesto malice topli napitki

Pri uvajanju brezplačnega toplega obroka za dijake pri ministrstvu za šolstvo in šport ne pričakujejo večjih težav. Dijaška prehrana je naložba v zdravje.

Ljubljana – »Šole so pripravljene, kljub temu pa bo verjetno še prihajalo do težav,« je bila glede uvedbe brezplačnega toplega obroka za dijake minuli teden optimistična višja svetovalka pri ministrstvu za šolstvo in šport Jelena Mihevc. Vendar pa na nekaterih šolah minuli teden niso bili tako optimistični in so še vedno čakali na predloge ministrstva, kako naj to izvedejo.

»Ravnatelj mora iskati toliko časa, da najde rešitev,« je na vprašanje, kaj naj storijo ravnatelji, ki 1. septembra v šoli dijakom ne bodo mogli zagotoviti toplega obroka, odgovorila Jelena Mihevc. Ob tem je še dodala, da ravnatelji, ki bodo dokazali, da so storili vse, da bi dijakom zagotovili topli obrok, ne bodo kaznovani. Dopustila je tudi možnost, da bodo v šolah, kjer dijakom ne bodo mogli postreči s toplo malico, to reševali drugače, recimo z zdravimi toplimi napitki. »Da bo z organizacijskega stališča zakon o subvencioniranju dijaške prehrane težko izvedljiv v tako kratkem roku, saj veliko šol nima zagotovljene ustrezne infrastrukture oziroma primernih prostorov za prehranjevanje dijakov, smo ves čas opozarjali tudi v Dijaški organizaciji Slovenije,« je dejal njen predsednik Rok Hodej. Obenem dijake poziva, da izkoristijo možnost toplega obroka, saj verjame, da bo to pripomoglo k izboljšanju prehranskih navad mladih.

Na to so opozorili tudi na ministrstvu za zdravje, kjer so uvedbo dijaške prehrane označili kot naložbo v zdravje. »Prehranjevalne navade Slovencev niso tako zadovoljive, kot si radi mislimo. Vzorci pa se pogosto prenašajo med generacijami in tudi dijaki prevzemajo slabe navade,« je poudaril Rok Poličnik z ministrstva za zdravje. Po mnenju Mojce Gabrijelčič Blenkuš z inštituta za varovanje zdravja uvedba dijaške prehrane mladim omogoča izbiro zdravih navad, dolgoročno pa zmanjšuje breme bolezni v kasnejši dobi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 22. junij 2012 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 22. junij 2012, št. 50

Objavljeno na isti dan


Kronika / sobota, 19. april 2008 / 07:00

V trčenju z avtobusom umrla Blejka

Bled - V soboto popoldne je v hudi prometni nesreči na regionalni cesti Lesce–Bled umrla 21-letna Blejka. Z osebnim avtomobilom se je peljala iz smeri Lesc proti Bledu. Nekaj metrov naprej...

Prosti čas / sobota, 19. april 2008 / 07:00

Veselo pri Avseniku

V četrtek so Gašperji pri Avseniku snemali televizijsko oddajo ob 30-letnici igranja, v petek pa je bil sklepni koncert Zlatega Avsenikovega abonmaja.

Splošno / sobota, 19. april 2008 / 07:00

Vox Carniolus tekmuje v Mariboru

Jeseniški pevski zbor ta konec tedna nastopa na pomembnem mednarodnem zborovskem tekmovanju v Mariboru.

Splošno / sobota, 19. april 2008 / 07:00

Nežnost harfe in odločnost roga

Sreda, 9. aprila, je bila priložnost za glasbene sladokusce, da prisluhnejo koncertu v okviru delovanja Glasbene mladine Slovenije. To je že 17. sezona različnih nastopov posameznih glasbenih gos...

Splošno / sobota, 19. april 2008 / 07:00

Štirje letni časi

V razstavnem salonu Kasarne na Stari Savi so v četrtek, 10. aprila, odprli razstavo Francija Črva iz Fotokluba Jesenice. Za svoje udejstvovanje na področju fotografije je doslej prejel naziv Foto...