Med razdeljevanjem dijaške malice na kranjski gimnaziji (Foto: Gorazd Kavčič)

Namesto malice topli napitki

Pri uvajanju brezplačnega toplega obroka za dijake pri ministrstvu za šolstvo in šport ne pričakujejo večjih težav. Dijaška prehrana je naložba v zdravje.

Ljubljana – »Šole so pripravljene, kljub temu pa bo verjetno še prihajalo do težav,« je bila glede uvedbe brezplačnega toplega obroka za dijake minuli teden optimistična višja svetovalka pri ministrstvu za šolstvo in šport Jelena Mihevc. Vendar pa na nekaterih šolah minuli teden niso bili tako optimistični in so še vedno čakali na predloge ministrstva, kako naj to izvedejo.

»Ravnatelj mora iskati toliko časa, da najde rešitev,« je na vprašanje, kaj naj storijo ravnatelji, ki 1. septembra v šoli dijakom ne bodo mogli zagotoviti toplega obroka, odgovorila Jelena Mihevc. Ob tem je še dodala, da ravnatelji, ki bodo dokazali, da so storili vse, da bi dijakom zagotovili topli obrok, ne bodo kaznovani. Dopustila je tudi možnost, da bodo v šolah, kjer dijakom ne bodo mogli postreči s toplo malico, to reševali drugače, recimo z zdravimi toplimi napitki. »Da bo z organizacijskega stališča zakon o subvencioniranju dijaške prehrane težko izvedljiv v tako kratkem roku, saj veliko šol nima zagotovljene ustrezne infrastrukture oziroma primernih prostorov za prehranjevanje dijakov, smo ves čas opozarjali tudi v Dijaški organizaciji Slovenije,« je dejal njen predsednik Rok Hodej. Obenem dijake poziva, da izkoristijo možnost toplega obroka, saj verjame, da bo to pripomoglo k izboljšanju prehranskih navad mladih.

Na to so opozorili tudi na ministrstvu za zdravje, kjer so uvedbo dijaške prehrane označili kot naložbo v zdravje. »Prehranjevalne navade Slovencev niso tako zadovoljive, kot si radi mislimo. Vzorci pa se pogosto prenašajo med generacijami in tudi dijaki prevzemajo slabe navade,« je poudaril Rok Poličnik z ministrstva za zdravje. Po mnenju Mojce Gabrijelčič Blenkuš z inštituta za varovanje zdravja uvedba dijaške prehrane mladim omogoča izbiro zdravih navad, dolgoročno pa zmanjšuje breme bolezni v kasnejši dobi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / ponedeljek, 23. julij 2018 / 11:50

Mnogim pomaga že pogovor

V Karitasu Škofja Loka se okoli šestdeset prostovoljcev ukvarja s pomočjo tistim, ki so je najbolj potrebni. Razdeljuje hrano, oblačila, pohištvo revnim, obiskujejo starejše in invalide, pomagajo otro...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / petek, 17. maj 2013 / 00:57

Tanja odgovarja

Že dolgo čakam na neko uresničitev. Povej mi, prosim, kdaj se premaknem z mrtve točke?

Mularija / petek, 17. maj 2013 / 00:53

Saj smo punce

Dragi otroci, medtem ko še vedno čakamo na vaše prispevke na temo hišnih ljubljenčkov, naj vam na kratko predstavimo knjigo, ki bo najbolj prav prišla dekletom na prehodu iz otroš­tva v na...

Kultura / petek, 17. maj 2013 / 00:52

Z vražjo karizmo

V Galeriji Ivana Groharja so odprli razstavo fotografij Igorja Pustovrha (1961–2011). »Fasciniral me je, tako po umetniški kot človeški plati,« je dejal njegov prijatelj, umetnostni zgodovinar Boštjan...

Zanimivosti / petek, 17. maj 2013 / 00:51

Spreminjajo se samo na zunaj …

… značaj pa ostaja isti, so znova ugotavljali nekdanji sošolci letnika 1972/73 iz osnovne šole Lucijana Seljaka v Stražišču, ki so se minuli petek zbrali na 40. obletnici valete.

Razvedrilo / petek, 17. maj 2013 / 00:50

Saškina trojka z ničlo

Trideseti rojstni dan je tisti prvi, ki ga ne čakaš prav z velikim navdušenjem. Vendar, ko ga preživiš, ugotoviš, da niti ni tako hudo v primerjavi z drugimi okroglimi obletnicami, ki še pridejo.