Daljinsko do dejanske porabe
Družba Elektro Gorenjska je predstavila projekt daljinskega odčitavanja porabe energentov in vode v stanovanjskem naselju v Struževem.
Kranj – Na Elektro Gorenjska (EG) so v sredo predstavili svoj projekt razvoja daljinskega nadzora nad porabo energentov in vode. Prebivalci večstanovanjskih objektov v Struževem pri Kranju namreč že uporabljajo nove, digitalne števce za odčitavanje porabe elektrike, vode in toplote, zaradi česar so njihove mesečne položnice usklajene z dejansko porabo, ne da bi morali vsak mesec sporočati stanje števca. Gre za pilotni razvojni projekt, katerega slovenska in tudi mednarodna posebnost je ravno v dejstvu, da ne vključuje le daljinskega odčitavanja števcev porabe elektrike, pač pa tudi drugih energentov in vode. V obnovljenih večstanovanjskih objektih, katerih investitor in upravnik je podjetje Domplan, ki se je tvorno vključil v ta pilotski projekt, je v nekaj več kot 60 stanovanjih nameščenih skupno 245 števcev za daljinsko odčitavanje porabe elektrike, vode in toplotne energije za ogrevanje stanovanj, ter odčitavanje porabe zemeljskega plina v skupni kotlovnici.
Kot je povedal vodja projekta mag. Bojan Luskovec, svetovalec uprave EG za tehnične zadeve in strategijo, sistem daljinskega odčitavanja uspešno deluje od vselitve prvih stanovalcev v aprilu letos. Stanovalci tako porabo elektrike, mrzle in tople vode ter toplotne energije za ogrevanje stanovanj plačujejo po dejanski porabi, ne da bi morali posebej sporočati kakršnekoli podatke dobaviteljem. EG vse podatke spremlja v svojem nadzornem centru in jih obdeluje za potrebe obračunavanja porabe električne energije, predvsem pa zaradi lažjega načrtovanja distribucije električne energije. Podatke o uporabi drugih energentov posreduje upravniku objekta Domplanu Kranj. Za upravljanje s števci distributer in upravnik potrebujeta bistveno manj človeških virov kot v primeru navadnih »klasičnih« števcev, kar se lahko ob množičnejši uporabi odrazi tudi na ceni storitve.
Števce za električno energijo je razvil Iskraemeco, ki je s svojimi razvojnimi strokovnjaki tudi vneto sodeloval pri projektu na terenu. Preostale števce - vodomere za hladno in toplo vodo ter kalorimetre za merjenje toplotne energije za ogrevanje stanovanj, je razvilo mednarodno podjetje Actaris, ki ga na slovenskem trgu zastopa podjetje Enerkon iz Kamnika. Kot zanimivost naj omenimo, da za prenos podatkov uporabljajo v tem primeru omrežje za preskrbo z električno energijo. Sistem omogoča tudi daljinsko krmiljenje, ugotavljanje izgub, kraj, goljufij, odkrivanje napak, napovedovanje porabe, uporabnike, ki ne bodo plačevali računov, pa bodo tudi daljinsko izključili. Sprotni podatki o porabi pa odjemalcem omogočajo tudi varčevanje.
Na EG sicer še analizirajo ekonomske učinke tega pilotskega projekta. Izvedeli smo, da zamenjava klasičnega števca s števcem za daljinsko odčitavanje stane približno 250 evrov, kar pomeni, da bi zamenjava v vseh gospodinjstvih zahtevala nekaj milijonov evrov. Na EG se že pripravljajo tudi na kandidiranje za evropski denar, zamenjavo v vseh gospodinjstvih pa naj bi izvedli v približno petih letih.