Veliko dela za bohinjske radarje
Občinski redarji v Bohinju ne morejo nadzorovati vseh, ki kršijo pravila obnašanja. Lani izdali 2500 plačilnih nalogov.
Bohinj – Turistična sezona je v teh dneh tudi v Bohinju na vrhuncu. »Tako velikega navala na Bohinj z le dvema občinskima redarjema preprosto ne moremo obvladovati,« je na nevzdržne razmere ob nedavnem obisku ministra za okolje in prostor Marjana Podobnika opozoril župan Bohinja Franc Kramar. »Država, ki je ustanovila Triglavski narodni park, ga je tudi dolžna zaščititi, zato pozivam tako vodstvo parka kot tudi ministrstvo, da nam na pomoč pri urejanju predvsem prometa ob koncih tedna na območju občine in parka priskočijo tudi naravovarstveni nadzorniki TNP, ki so po mojem prepričanju pristojni za to.« Minister Podobnik se je z županom strinjal, da sodi pomoč pri urejanju razmer v Bohinju tudi med pristojnosti parkovnih nadzornikov ter Bohinjcem pri tem obljubil pomoč in podporo.
»Javni zavod Triglavski narodni park se zaveda problematike v Bohinju, vendar naravovarstveni nadzorniki niso pristojni za izvajanje prometnega režima, lahko pa po najboljših močeh sodelujejo,« na očitke odgovarja vodstvo TNP. »Na območju Bohinja so zaposleni štirje nadzorniki, ki pokrivajo 21.660 hektarov veliko območje. Nadzor opravljajo skladno z Zakonom o Triglavskem narodnem parku in Zakonom o ohranjanju narave. Poleg izvajanja varstva in nadzora v prostoru sodelujejo pri preventivnem, vzgojnem delu ter vodenju in ozaveščanju obiskovalcev, vzdržujejo parkovno infrastrukturo in skrbijo za koče TNP. Njihovo delo je torej večplastno, nadzor pa je potreben tako v dolini kot tudi v bolj oddaljenem visokogorju, kjer so nadzorniki TNP tudi edina služba, ki opravlja nadzor, ozaveščanje in informiranje. V času poletne sezone naravovarstveni nadzorniki na celotnem območju parka zaradi množičnega obiska opravijo več dežurstev kot v preostalem letu. V primeru prekrškov izrečejo veliko opozoril: tri tisoč v letih 2006 in 2007, največ zaradi kršitev o prepovedi vožnje z vozili v naravnem okolju. V skrajnem primeru pa izdajo plačilni nalog in izrečejo globo. V zadnjih dveh letih je bilo 200 takšnih primerov, največ zaradi nepravilnega parkiranja v osrednjem območju TNP,« še pojasnjuje vodstvo parka.
Bohinj je torej v prihajajočih dneh spet pred prometnim infarktom, ki pa po drugi strani kaže na to, da bo letošnja turistična sezona za Bohinjce še ena uspešnejših. »S sezono smo lahko načeloma zadovoljni, junij in julij sta bila približno enaka kot lani, po trenutnih informacijah bo zelo poln tudi avgust,« je povedal direktor LTO Bohinj Klemen Langus. »Doslej smo beležili povprečen obisk – 30 tisoč nočitev junija, 70 do 75 tisoč julija, ocenjujemo, da jih bo avgusta do 80 tisoč. Ob koncih tedna se ta številka povzpne še za petdeset odstotkov, ko hribi, planine, sprehajalne poti in jezero privabljajo tudi številne dnevne turiste.«