Tadej Valjavec (Foto: arhiv GG)

Dvaindvajseti julij

Dež, tokrat ni bil edini razlog, zakaj ni bilo Glasovega treninga.

Danes gremo: Kranj-Prebačevo, mimo Bojana Udoviča do Valburge, Vodic in Šmartnega ter naprej do Rašice in nazaj. Približno 55 km lahkotne vožnje primerne za debato in obnovo celega Toura.

Tehtnejši razlog, zakaj smo ostali doma, je bil Tadej Valjavec in Tour de France. Tadej kot edini Slovenec na dirki in po vrhu še gorenjske gmajne list je razlog, da smo prikovani pred TV ekrani spremljali, ali se mu bodo uresničile kolesarske sanje.

Uresničile so mu se. Na dramatičen način se je prebil med prvo deseterico najboljših na največji, najtežji in najpopularnejši tritedenski dirki na svetu.

Tadej je resnično poskrbel za spektakel. 16. etapa v dolžini 157. kilometrov, od Cunea do Jausiersa je bila strahovita in je peljala najprej čez 2351 metrov visoki Col de la Lombarde. Nato je sledil dvajsetkilometrski spust do 883 metrov visoke Isole in potem se je začelo neskončno štiridesetkilometrsko plezanje na kar 2802 metra visok Cime de la Bonette. Slednji je bil tudi najvišja točka Toura in oba seveda ovrednotena z (HC) najvišjo oceno težavnosti. Z vrha najvišje točke dirke je sledil šestindvajset kilometrov zelo hiter, nevaren in tehnično zahteven dir v dolino, kjer je bil cilj. Etapa, pisana na kožo močnemu hribolazcu, ki se zna odlično spuščati v dolino. Etapa za umret, kot jo je že pred štartom tritedenske dirke opisal Avstralec Cadel Evans, eden od glavnih favoritov za končno zmago.

Zunaj je deževalo in brez slabe vesti, da nisem šel na Glasova torkova srečanja, sem navijal za Tadejevo srečo in njegovo sposobnost, da se prekucne čez oba visoka vrhova in varno z najhitrejšim časom pristane v dolini. Priznam, da sem že nekaj let skeptičen glede njegovih apetitov po zmagah na največjih dirkah, vendar me je Tadej prevečkrat »pomiril« z dejstvom, da so vrhunski rezultati med prvih pet ali deset uvrščenih na nekaterih največjih dirkah enake vrednosti kot zmaga. Ne zato, ker nismo kolesarska velesila, in ne zato, ker Valjavec ni sposoben velikih zmag, ampak zato, ker se enostavno do zdaj nikoli ni vse izšlo tako, kot (se nekoč bo) bi si želel.

Dvaindvajsetega julija je kazalo, da je prišel dan, ko bo bivši kolesar Save Kranj, kranjski gimnazijec, soprog, oče, brat, sin, vnuk, prijatelj, kolega, športnik ... in vse ostalo, doživel svojih pet minut največje slave v dosedanji karieri. Zleknjen v naslanjaču sem se zahvalil fortuni, da ga je izbrala za enega izmed sedmih ubežnikov, ki jih je peloton spustil bežati proti cilju. Pred tem sem odprl steklenico piva in nazdravil v pozdrav virtualne Tadejeve rumene majice in že zasanjano pomislil, kakšni bodo naslovi v jutrišnjih časopisih. Tadej in šest takih, ki jih Tadej lahko »strese« na klanec, kadarkoli in vedno. Tadej in šest takih kolesarjev, ki vedo, da je Tadej tisti, ki se izmed njih najhitreje vzpenja po klancu navzgor in hudičevo hitro spušča v dolino. Vse je bilo tako, kot sem čakal vsa ta leta Tadejevega dela v tujini.

Vrh se je bližal. Oblaki so bili vse nižje, zrak vse redkejši in ubežniki do konca utrujeni. Potem sem se spomnil, da Tadej zadnjih nekaj sezon ne spada več med »čistokrvne« hribolazce. Oblil me je strah, da ne bo tako, kot bi moralo biti. Trenutek slabosti sem splaknil s požirkom, dvema hladnega piva in užival v nadaljevanju predstave. Užival sem vse do zadnjih petstotih metrov, ki so še ločili do vrha 2803 metrov visokega Bonetta. Potem nisem več užival. Tadej je trpel Kristusove muke. Jaz sem bil izzvan v živčno vojno. Čips, TV ekran in pivo so se mi priskutili. Naenkrat in za neskončnih petsto metrov, ki jih je pred sabo valjal Valjavec. Grozljivka. Shrljivka. Drama ali nekaj četrtega. Skoraj sem zamenjal program in ko sem videl, da je na trojki prav tako Valjavec s svojimi mukami in težavami, sem si dejal, da po vrhu sledi še noro hitri spust proti cilju. Tadej jih bo polovil kot podgane in potem je spet vse mogoče.

Tadej jih ni ujel in od sedmih je končal sedmi. Ujel je prvo deseterico v skupni razvrstitvi in tako dosegel tisto, kar bo nedosegljivo vsaj še deset let.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 6. julij 2018 / 13:11

Skakalci sezono začenjajo v Kranju

Kranj – Ta konec tedna se bo v Kranju zdaj že tradicionalno začela nova sezona v smučarskih skokih, njen poletni del.

Objavljeno na isti dan


Bohinj / petek, 26. september 2014 / 12:27

Temelji za nove gospodarske priložnosti

Na meji med občino Bohinj in Železniki – na Soriški planini – so postavili temeljni kamen povezovalnega 110- in 20-kilovoltnega daljnovoda, s katerim se bodo v obeh dolinah odprle tudi številne nove g...

Škofja Loka / petek, 26. september 2014 / 12:22

Dediščina gre letos v šole

Škofja Loka – Z včerajšnjo skupno prireditvijo, dopoldansko za otroke in popoldansko za starše, so se v Škofji Loki začeli letošnji Dnevi evropske kulturne dediščine. Potekajo po vsej Evropi, pridr...

Kultura / petek, 26. september 2014 / 12:21

Dvajset let poučevanja orgel

Jutri, v soboto, 27. septembra, ob 17. uri bo v župnijski cerkvi sv. Kancijana in tovarišev v Kranju koncert ob 20-letnici orgelskega oddelka Glasbene šole Kranj.

Slovenija / petek, 26. september 2014 / 12:20

Avstrijsko priznanje koroškima Slovencema

Država Avstrija je sredi septembra s pomembnima priznanjema nagradila dva koroška Slovenca. Mezzosopranis­tka Bernarda Fink, poročena Inzko, je prejela diplomo s častnim in obenem najvišjim strokov...

Šport / petek, 26. september 2014 / 12:19

Rokometašice Nakla Peka Tržič prvič doma

Kranj – Potem ko so v 1. krogu 1. A državne rokometne lige za ženske rokometašice Nakla Peka Tržič v Rdeči dvorani v Velenju s 17:18 premagale domačo ekipo Veplas Velenja, jih danes, 26. septembra,...