Poziv k zavarovanju pridelkov
Kmetijsko ministrstvo poziva pridelovalce k zavarovanju posevkov in pridelkov. Vlada bo sofinancirala posek poškodovanega drevja ter gradnjo gozdnih cest in vlak.
Ljubljana – Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v sredo predstavilo doslej znani obseg škode po nedavnem neurju in predvidene ukrepe za omilitev posledic, dalo pa je tudi priporočila za varno gibanje in delo v prizadetih gozdovih. Po doslej zbranih podatkih je neurje prizadelo skoraj 26 tisoč hektarjev kmetijskih površin in 9.270 hektarjev gozdov, v katerih količina poškodovanega drevja dosega 440 tisoč kubičnih metrov. Škoda v kmetijstvu je predvsem v vzhodni Sloveniji, na območju ljubljanskega kmetijsko gozdarskega zavoda, ki deloma sega tudi na Gorenjsko, je prizadetih 70 hektarjev koruze ter še nekaj žit in drugih poljščin. Republiška uprava za zaščito in reševanje je 62 občinam izdala sklep o ocenitvi škode na kmetijskih pridelkih, to morajo storiti do 10. avgusta. Kmetijsko ministrstvo je pozvalo pridelovalce, da se odločijo za zavarovanje posevkov in pridelkov, pri tem pa je napovedalo, da bo prihodnje leto povečalo stopnjo sofinanciranja zavarovalnih premij s 40 na 50 odstotkov. Lani je tovrstno zavarovanje sklenila le dobra petina kmetijskih gospodarstev.
Škodo v gozdovih zaradi razvrednotenja lesa ocenjujejo na 17,4 milijona evrov. Največ jo je na območju med Kamnikom in Gornjim Gradom, kjer je približno 370 tisoč »kubikov« podrtega, izruvanega in polomljenega gozdnega drevja. Na območju od Kamnika proti Črnivcu, kjer so vsi gozdovi v zasebni lasti, je zaradi posledic neurja eksistenčno ogroženih deset kmetij. Zavod za gozdove že pripravlja načrt obnove, ki bo vključeval gradnjo novih in popravilo obstoječih gozdnih cest in vlak, preventivna in varstvena dela in dela za obnovo prizadetih gozdov. Lastnikom poškodovanih gozdov bo izdal odločbe o sanitarni sečnji, jim svetoval pri izvedbi del ter organiziral posebne tečaje za varno delo, eden takšnih je bil v četrtek tudi v vasi Smrečje na delovišču v bližini odcepa za vas Gozd. Vlada bo za odpravo posledic neurja v gozdovih namenila do 915 tisoč evrov, pri tem pa bodo do podpore upravičeni le lastniki gozdov z območij, ki jih bo vključeval načrt obnove. Posek poškodovanega gozdnega drevja bo sofinancirala v znesku 2,5 evra za kubični meter, za gradnjo gozdnih cest ali vlak, ki so nujno potrebne za spravilo podrtije ter za obnovo gozda, pa bo namenila do polovice priznanih stroškov gradnje.
Kmetje, ki so utrpeli škodo v neurju, lahko zaprosijo za zmanjšanje ali odpis prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter za odlog, odpis ali obročno plačilo davka, kmetijsko ministrstvo pa bo predlagalo skupščini zavoda za zdravstveno zavarovanje, da kmetom omogoči tudi odpis ali obročno plačevanje prispevkov za tovrstno zavarovanje.