Madronščica za brhke ženske
Svoj čas so madronščici rekli zel za brhke ženske. Dekleta in žene, ki so pile čaj ali uporabljale obkladke in sok iz te rastlinice, so si tako očistile in osvežile kožo. Po tinkturi iz madronščice pa so se znebile tudi sončnih in starostnih peg ... Njihova koža je tako postala zavidanja vredna. Naša današnja rumena rožica zdravi tudi zlato žilo in še kaj.
Edinstvena rožica
Madronščica (Linaria vulgaris), ki ji po različnih koncih države pravijo tudi divji leh, lazica, lanič, divje mlečje, stalica, liščavnica, žaber, zelenec ali matere božje, ima tako značilno obliko cveta in socvetja, da jo skoraj ne moremo zamenjati z drugimi rožami. Cvet spominja na zajčka, odolina ali ptička, odvisno, kako ga obrnemo. Cvetovi so rumeni, dvoustnati, v dlakavem socvetju na koncu poganjkov. Madronščica je trajna zelika, ki zraste od dvajset do trideset centimetrov. Raste po kamnitih tleh, ob poteh in nasipih po vsej državi. Cveti od julija in septembra V zdravilne namene uporabimo cvetočo zel, ki jo odrežemo tik nad tlemi in povežemo v šopke ter sušimo v senci. Septembra in oktobra lahko naberemo tudi korenine. Sveža rastlina ima dokaj neprijeten, skoraj moteč vonj, ki pa izgine, ko jo posušimo.
Odganja strupe in preprečuje hemoroide
Madronščico so zlasti v ljudskem zdravilstvu nekdaj zelo cenili. Ugotovili so, da ima dober vpliv na jetra in ledvice, zato so z njeno pomočjo odganjali strupe iz telesa. Z njo so zdravili vodenico in zlatenico. Iz nje pa so znali pripraviti tudi učinkovito zdravilo zoper hemoroide oziroma zlato žilo. S tem mazilom so mazali tudi bule in čire. Pri turih in razjedah so jo uporabili tudi v obliki kašastega obkladka. Ljudsko zdravilstvo je madronščico s pridom uporabljalo pri poškodbah kože, proti kožnim madežem in nečistočam. Iz sveže nabrane zeli iztisnemo sok in svežega uporabljamo za čiščenje ali za vtiranje.
Čaj pri težavah z vranico
Potem ko smo madronščico posušili, si iz nje pripravimo čaj v obliki zavretka: zvrhano čajno žličko zeli prelijemo s četrt litra vode, zavremo, pokrijemo ter pustimo stati deset minut. Ta čaj se obnese pri zlatenici, zadrževanju urina, zaprtju in težavah z vranico in pri zlatenici. Uspešna je tudi čajna mešanica preslice z žajbljem (Salvia officinalis) in njivsko preslico (Equisetum arvense). Dvajset gramov mešanice zavremo s pol litra mleka.
Tinktura zoper kožne pege
V času cvetenja naberemo sveže madronščice in jo na drobno zrežemo. Štiri jedilne žlice zeli prelijemo s tričetrt lita vrele vode. Počakamo eno uro, nato precedimo in natočimo v litrsko steklenico. Nato prilijemo še četrt litra visoko odstotnega alkohola, pretočimo v majhne stekleničke in hranimo v temen in hladnem prostoru. Če si vtiramo to tinkturo, naj bi kožne pege na obrazu kmalu izginile.