Komentar: Vedno ni kriva narava
Konec preteklega tedna je narasla voda potoka Češnjica zalila kleti nekaterih bližnjih hiš v Železnikih in znova povečala strah ljudi pred uničujočo močjo narasle vode. Vendar za tokratne težave ni bila kriva le narava, ki sicer zadnja leta udarja z nalivi in vetrom hitro in strahovito, ampak tudi ljudje. Gradbeni stroj, ki so ga delavci pustili v strugi, je skupaj z materialom, ki ga je prinašal narasli potok, zaprl vodi pot. Zalila je kleti bližnjih hiš. Njihovi stanovalci so delavce opozarjali na nevarnost ovire v strugi, vendar očitno za nekatere ljudske izkušnje in opozorila niso pomembna. Kasneje smo celo brali pojasnilo, da je še dobro, da je bil stroj v strugi, ker je lahko iz nje hitro odstranil naneseni material! Če je temu tako, odvrzimo v seno ogorek in postavimo zraven gasilski avtomobil, da bomo lahko takoj gasili.
Sploh se načrtovalci in izvajalci različnih gradbenih del kaj malo menijo za izkušnje in modrost ljudske pameti. Kot novinar sem pred leti v Preddvoru poročal s pogovora o varovanju gorskega sveta, na katerem so predstavniki občin ob reki Savinji pripovedovali o razdejanju, ki ga je že večkrat povzročila narasla reka, in o predlogih državnim organom in podjetjem, ki skrbijo za vode in njihova obrežja. Predlagali so, da bi sami iz struge Savinje in hudournih pritokov odstranili nanošeno kamenje in ostanke lesa ter tako znižali dno struge. S tem bi omogočili vodi prosto pot in zmanjšali možnost, da bi prestopila bregove in predvsem z odvečnim materialom, ki ga nosi s seboj, uničevala obrežja in objekte. Pa ni bilo nič. Država je rekla ne, čeprav so domačini želeli z gramozom iz struge nasuti krajevne ceste in pota. Že naslednja povodenj je pokazala, da so imeli ljudje prav. Tudi lanske poplave v Selški dolini bi bile manj silovite in katastrofalne, če bi iz struge Selške Sore in pritokov sproti odstranjevali nepotrebne ovire. Tudi barak v partizanski bolnišnici Franja voda ne bi odnesla, če ne bi nosila s seboj navlake, ki se je nad bolnišnico nabrala v strugi potoka Čerinščica, pa je nihče že leta ni odstranil.
Ljudje smo večkrat krivi, da so posledice naravnih nesreč, ki jih sicer ne moremo preprečiti, hujše kot bi sicer bile. Narava je prizanaša in ne priznava naših napak. Malomarni smo in zanikrni. Zakaj stroka bolj ne upošteva ljudskih opozoril in izkušenj? Marsikaj naredimo na pol. Ne verjamem, da je prav povsod razlog pomanjkanje denarja. Če že imamo denar za most, potem ga zgradimo do konca. Če čistimo strugo, jo očistimo do konca. Če asfaltiramo cesto, narišimo tudi oznake, pokosimo travo in obrežimo grmovje, da bomo videli prometne znake, čeprav bi delali mesec ali dva dlje. Vendar bo naše življenje varnejše.