Beluši

Zdi se, da so v zadnjih letih beluši doživeli pravi razcvet. Ker imajo glede na ostalo zelenjavo relativno visoko ceno, jih vsaj uporabimo tako, da bo jed z beluši pravi gurmanski užitek. Z beluševo juho ali z lososom beluši in mladim pečenim krompirjem zagotovo ne bomo zgrešili.

Za pripravo beluševe juhe potrebujemo: 0,5 kg svežih belušev, 1 krompir, 1 čebulo, 3 stroke česna, 0,5 l jušne osnove, 1 žlico olivnega olja.

Čebulo in česen olupimo ter nasekljamo. Krompir olupimo in narežemo na majhne kocke, belušem odrežemo olesenel del ter jih narežemo na krajše palčke. V posodi na žlici olja prepražimo čebulo in česen ter nato dodamo krompir in beluš. Na nizki temperaturi pražimo še 5 minut. Zalijemo z jušno osnovo, zavremo in kuhamo, dokler se zelenjava ne zmehča. Iz juhe poberemo nekaj beluševih vršičkov, ki jih prihranimo za dekoracijo. Juho zmeljemo s paličnim mešalnikom, serviramo v skodelice in okrasimo z vršički.

Nasvet: z navedeno količino jušne osnove dobimo gostejšo kremno juho. Če želimo redkejšo juho, povečamo količino jušne osnove. Ko je juha servirana, jo lahko pokapamo z olivnim ali bučnim oljem, lahko pa dodamo tudi žlico kisle smetane.

Za lososa z beluši in krompirjem potrebujemo: 4 fileje lososa, 1,5 kg mladega krompirja, 0,5 kg svežih belušev, olivno olje, 1 limono, sol.

Pečico segrejemo na 200 stopinj Celzija. Krompir temeljito operemo in narežemo na krhlje. Belušem odrežemo olesenel del ter jih narežemo na 3 cm dolge palčke. Fileje lososa operemo, jih osušimo in posolimo. Pekač premažemo z olivnim oljem in vanj razporedimo pripravljen krompir. Postavimo v ogreto pečico za 20 minut. Krompir premešamo, posolimo in mu dodamo beluše. Pekač postavimo nazaj v pečico in pečemo še 15 minut. Nato na krompir postavimo fileje lososa, ki jih pokapamo z limoninim sokom. Vse skupaj pečemo še 10 do 15 minut. Postrežemo z rezino limone.

Nasvet: Po želji začinimo še z rožmarinom in potresemo z nasekljanim česnom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sreda, 13. avgust 2008 / 07:00

Pripravljajo se na jubilej

V Domu starejših občanov Preddvor se pripravljajo na šestdesetletnico ustanove, ki jo nameravajo praznovati oktobra.

Objavljeno na isti dan


Tržič / sreda, 27. februar 2008 / 07:00

Priporočila podjetju Bios

Nadzorni odbor Občine Tržič je pripravil poročilo o rednem nadzoru občinskega podjetja Bios za leto 2006, s katerim je seznanil občinski svet na februarski seji.

Zanimivosti / sreda, 27. februar 2008 / 07:00

Pestro kulturno dogajanje

Člani Kulturnega društva Tabor Podbrezje so imeli lani vrsto prireditev, ki so popestrile življenje v vasi.

Škofja Loka / sreda, 27. februar 2008 / 07:00

Petdeset smeri za petdeset let

Franc Langerholc - Cac si je darilo za rojstni dan pripravil kar sam, saj mu je uspelo, da je v enem dnevu preplezal kar petdeset športno plezalnih smeri.

Gospodarstvo / sreda, 27. februar 2008 / 07:00

V Merkurju rast na vseh področjih

V četrtek je nadzorni svet Merkurja na redni seji obravnaval nerevidirano letno poročilo Skupine Merkur v lanskem letu in ugotovil, da je bilo poslovanje uspešno.

Splošno / sreda, 27. februar 2008 / 07:00

Njeni in naši sladki spomini

V Galeriji Ivana Groharja razstavlja mlada slikarka Barbara Kastelec iz Žirov. Njena obetavnost je že prerasla v odlično avtorico z razpoznavnim slikarskim slogom.