Bohinjska Fejst`ka
V soboto je bil v Bohinju pod Skalco 1.Bo Fe(j)st - Bohinjski otroški festival. Začel se je v jutranjih urah in trajal ves dan, do večernih ur. Precej zanimanja so otroci pokazali za razstavljeni panj domačega čebelarja, pa tudi delavnice krave Fejst`ke niso bile slabo obiskane.
Sam program prvega Bohinjskega otroškega festivala je bil pester, razporejen tako, da se je pod Skalco dogajalo od pol desetih zjutraj pa vse tja do osme zvečer. Ker je bilo vreme lepo, so se prvi obiskovalci festivala pojavili že v zgodnjih urah, tekom dne pa je število le še naraščalo. Otroke je pritegnila delavnica, kjer so izdelovali kravo Fejst'ko, z zanimanjem pa so zrli v razstavljeni panj, kjer so lahko od blizu in skozi steklo opazovali čebele. Ker so lahko tudi potipali, je bila stvar še toliko bolj zanimiva.
Na festivalskem odru so staro in mlado zabavali različni nastopajoči. Grmov bend, čarovnik Toni, Folklorna skupina KUD Triglav, Damijana Golavšek. Predstavila se je Godba Bohinj, ki šteje štiri člane in se najmlajši uči igranja na trobento dobro leto, Tjaša Repinc je na citre zaigrala nekaj svojih melodij, gledališko-glasbena skupina, ki deluje pod okriljem PGD Češnjica in pod budnim očesom Zdenke Dobravec, pa je pripravila kar nekaj skečev. Več ali manj gre sicer za dekliško skupino, ki jih pri skečih zanimajo predvsem teme, kot je življenje na vasi nekoč in danes. »Za glasbeno spremljavo in petje pa poskrbita Žiga in Veronika, brat in sestra, ki sta prava popestritev za vsak oder,« nam je razložil Jure Sodja, referent za prireditve in Slap Savico iz TD Bohinj, ki je tudi idejni oče 1. Bo Fe(j)sta: »Ideja se mi je porodila ob uživanju, ki sem ga doživljal, ko sem v Velenju spremljal Pikin Festival, nekaj pa izhaja tudi še iz potovanj po tujini, kjer pa sem videl in doživel tudi marsikaj. Seveda sem poskusil vse, da Festival ne bo izpadel samo kot kopija, zato med nastopajočimi najdemo predvsem domačine. Kako pa je festival dobil ime, pa je spet druga, zanimiva zgodba. B.O. FEST – Bohinjski Otroški Fejstival – ponazarja kratico, je domače, pa še sliši se simpatično. Pri festivalu smo dodali noto domačnosti skozi izraz Fejst. Poleg tega pa imamo že Micko, ki ima kravo Fejstko, ki so ju otroci lahko spoznavali na delavnicah.«
Podobne prireditve Bohinj še ni imel, predvsem pa poudarja Jure, da je festival mišljen kot družinski dan, kjer je program raznovrsten in naj bi bil v veselje tudi staršem. Naslednji teden pa v Bohinju pripravljalo tradicionalno Vasovanje, dan po njem pa Kmečko ohcet. Avgusta sledi še Kresna noč, septembra pa Kravji bal. Vsako sredo in nedeljo, tako julija kot avgusta pa se v Bohinju odvija tudi že znani Festival kanal.