Gozd po nedeljskem neurju (Foto: Gorazd Kavčič)

Padlo 120 tisoč "kubikov"

Nedeljsko neurje je po podatkih zavoda za gozdove samo v kamniški občini poškodovalo 95 tisoč kubičnih metrov gozdnega drevja. Od kmetijskih pridelkov so najbolj prizadeta koruza in žita.

Kranj – Julijska neurja so doslej v Sloveniji podrla in polomila že blizu 440 tisoč kubičnih metrov gozdnega drevja, poškodovala pa so tudi gozdne ceste in vlake. Popolnoma uničeni so gozdovi na 570 hektarjih površine, močneje poškodovani pa na 8.700 hektarjih. Škodo ugotavljajo na enajstih od štirinajstih gozdnogospodarskih območij, največ jo je na tolminskem, ljubljanskem in nazarskem območju, nekaj tudi na kranjskem. Samo na Predmeji v občini Ajdovščina je okrog 50 tisoč »kubikov« podrtega in polomljenega drevja, med Kamnikom in Gornjim Gradom približno 370 tisoč kubičnih metrov.

Večina škode v zasebnih gozdovih

Kot je povedal mag. Boštjan Jurjevčič, vodja ljubljanske območne enote Zavoda za gozdove Slovenije, je neurje v gorenjskem delu ljubljanskega območja po doslej zbranih podatkih poškodovalo 10.700 hektarjev gozdov, približno 300 hektarjev gozdov pa je popolnoma uničenih, kar pomeni, da je uničenega najmanj štiri petine vsega drevja. V občini Medvode je polomljenega in izruvanega približno 7.000 kubičnih metrov gozdnega drevja, v občini Vodice 3.000, v občini Domžale 1.200, v Mengšu 800, Lukovici 3.000, Moravčah 2.000, Komendi 3.000 in v občini Kamnik 95.000 kubičnih metrov. Številne gozdne ceste so poškodovane in nekatere zaradi podrtega drevja tudi neprevozne. V občini Medvode je poškodovanih 6,5 kilometra cest, v Vodicah 14 kilometrov, v občini Domžale 11,8, v Mengšu 8 kilometrov, v Lukovica 4, v Moravčah 8,1, v Komendi 3 in v občini Kamnik 100 kilometrov. »Neurje je tokrat prizadelo predvsem zasebne gozdove, škoda pa je še toliko večja, ker je večina drevja polomljenega,« pravi Jurjevčič in poudarja, da bodo pri sanaciji zaradi nevarnosti pretirane namnožitve lubadarja dali prednost poseku in spravilu iglavcev. Na nekaterih območjih bo možna tudi strojna sečnja, vendar se bodo za to morali odločiti in organizirati lastniki sami.

Opozarjajo na nevarnost pri delu

V zavodu za gozdove ob tem opozarjajo na povečano nevarnost pri delu v poškodovanih gozdovih. Debla so polomljena in pogosto ležijo ena čez drugo, lahko so tudi obvisela na obstoječih drevesih, zato je temu treba prilagoditi tudi tehniko dela. Zavod za gozdove bo v četrtek, 24. julija, v sodelovanju s srednjo gozdarsko šolo v Postojni prikazal na območju Kamnika varno delo v nevarnih razmerah, informacije o tem dajejo gozdarji v kamniški krajevni enoti.

Prednost spravilu iglavcev

Nedeljsko neurje je prizadelo tudi gozdove v kranjski krajevni enoti zavoda za gozdove. Kot poudarja vodja enote Martin Umek, ocenjujejo, da je veter izruval ali podrl od 2.500 do 3.000 kubičnih metrov drevja, od tega največ v okolici Jeprce in brniškega letališča. Škoda je precej razpršena, po eno ali le nekaj dreves skupaj. Gozdarji evidentirajo podrto in izruvano drevje, že v torek je zavod za gozdove izdal dve generalni odločbi o izvedbi sanitarne sečnje in preventivnih varstvenih delih v gozdovih na območju katastrskih občin Spodnji Brnik, Zgornji Brnik, Lahovče, Velesovo, Cerklje, Podreča in Mavčiče, rok za izvedbo sanacijskih del je en mesec. V zavodu pozivajo lastnike gozdov, naj takoj začnejo s spravilom, saj poškodovano drevje predstavlja idealne pogoje za pretirano razmnožitev lubadarja. Zakon o gozdovih jim v takih primerih omogoča, da lahko začnejo s spravilom drevja, čeprav ga delavci zavoda za gozdove niso označili. Dovolj je, da o poseku potem obvestijo svojega revirnega gozdarja ali krajevno enoto zavoda.

Na pomoč kličejo državo

Veliko škode je tudi na kmetijskih gospodarskih objektih in na pridelkih, po besedah Mojce Lovšin iz medvoške kmetijske svetovalne službe je neurje najbolj prizadelo koruzo in žita. Na njihovem območju so največ škode utrpeli kmetje iz Hraš, Zapog in Vodic. Predsednik kmetijsko gozdarske zbornice Ciril Smrkolj si je v ponedeljek skupaj s sodelavci ogledal posledice neurja v občinah Kamnik, Vodice, Komenda in Medvode ter se seznanil s podatki o škodi na drugih prizadetih območjih. »Škoda je tako velika, da v imenu članov zbornice pozivam vlado, da pomaga pri sanaciji,« je dejal po ogledu posledic neurja v vasi Gozd pri Stahovici.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 17. junij 2021 / 11:05

Čestitke gasilcu

Na poti iz Kranja proti Škofji Loki ob cesti ne morete zgrešiti ogromnega panoja, na katerem so avtorji »umetniškega dela« slavljenca predstavili na zelo izviren način. Najprej pa opazimo,...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / sobota, 19. julij 2008 / 07:00

Princeska in suženj (15)

Baje je vizualno zanimiv moški. Z diplomo iz ekonomije. Star okoli štirideset, športne postave in še vedno gostih, temnih las. Samo ljubezni svojega življenja še ni našel.

Žirovnica / sobota, 19. julij 2008 / 07:00

Na Rodinah civilna iniciativa

Zaradi nasprotovanja gradnji sedmih petstanovanjskih objektov so na Rodinah ustanovili civilno iniciativo.

Gospodarstvo / sobota, 19. julij 2008 / 07:00

Padlo 120 tisoč "kubikov"

Nedeljsko neurje je po podatkih zavoda za gozdove samo v kamniški občini poškodovalo 95 tisoč kubičnih metrov gozdnega drevja. Od kmetijskih pridelkov so najbolj prizadeta koruza in žita.

Kronika / sobota, 19. julij 2008 / 07:00

Domnevno oškodoval Vezenine

Na kranjskem sodišču sodijo Antonu Maglici, ker naj bi v drugi polovici 90. let kot prokurist in predsednik skupščine Vezenine Bled trikrat zlorabil položaj ali pravice, blejskemu podjetju pa povzroči...

Gospodarstvo / sobota, 19. julij 2008 / 07:00

Delavci želijo več dela

V teh dneh gre 850 Elanovcev na kolektivni dopust. Bo ta sproščujoč ali poln skrbi?