Škoda v milijonih evrov
V občini Kamnik je v nedeljskem neurju samo na cestah in javni razsvetljavi nastalo za 6,14 milijona evrov škode. Škoda na OŠ Marije Vere v Kamniku je ocenjena na tristo do 350 tisoč evrov, na OŠ Vodice pa 430 tisoč evrov.
Kamnik, Vodice – Do včeraj so po občinah, ki jih je prizadelo nedeljsko neurje, že v glavnem popisali nastalo škodo, ki znaša več milijonov evrov. V našem delu države sta jo močan veter in dež največ povzročila v občinah Kamnik in Vodice.
Kamniški župan Tone Smolnikar je včeraj sporočil, da so štiri komisije, ki jih je takoj po neurju imenoval za popis škode, ugotovile, da je na območju občine Kamnik nastalo za 6,14 milijona evrov škode na cestah in javni razsvetljavi. Škoda na Osnovni šoli Marije Vere v Kamniku, kjer je odkrilo dobro četrtino strehe, je ocenjena med tristo tisoč in 350 tisoč evrov, poročilo o njej pa so že poslali na ministrstvo za šolstvo in šport. »Voda je v telovadnici uničila parket v tolikšni meri, da ga bo treba zamenjati, kar je tudi največji strošek pri sanaciji škode na šoli,« je pojasnil Smolnikar.
»Občina bo prizadetim občanom pomagala po svoji moči, tako da bi jim iz tekoče proračunske rezerve skušali financirati nabavo strešne kritine in tudi ostrešja. Prioriteta bodo stanovanjske hiše in gospodarska poslopja. Vsem verjetno ne bomo mogli pomagati, zato bomo poskrbeli, da pomoč prejmejo vsaj najbolj oškodovani občani. Poškodovani objekti se te dni že intenzivno zidajo in prekrivajo, prihaja tudi prva pomoč. Ob tem opozarjam, in v torek sem to dejal tudi predsedniku vlade Janezu Janši, da je treba pomoč deliti iz enega centra, saj bomo le tako imeli natančen pregled nad razdeljeno pomočjo,« razmišlja kamniški župan. Pet večstanovanjskih blokov, ki jim je v nedeljo odkrilo strehe, je bilo k sreči zavarovanih, upravniki so se tudi takoj organizirali in poskrbeli za preprečitev dodatne škode, seveda pa so škodo utrpeli tudi stanovalci, ki jim je namočilo strope stanovanj, je še dejal župan. Precejšnja škoda je nastala tudi v gozdovih, po županovih besedah so jo ocenili na okoli štiri milijone evrov. Ob tem omenimo, da jim v Kamniku od lani še ni uspelo sanirati vseh plazišč.
Precejšnjo škodo so v neurju utrpeli tudi v Arboretumu Volčji Potok, kjer je izruvalo in prelomilo 222 dreves, poškodovanih pa je približno šeststo dreves, škoda je nastala tudi na plastenjakih, steklenjakih, ograjah, sprehajalnih poteh. Park je za obiskovalce zaprt, skupna škoda pa je ocenjena na približno 520 tisoč evrov.
Župan občine Vodice Brane Podboršek pravi, da je na občinskem imetju največja škoda nastala na Osnovni šoli Vodice. »Največja škoda je nastala na telovadnici, kjer je uničilo tla in jih moramo zamenjati. Že zbiramo ponudbe pri izvajalcih in kar težko je verjeti, da kvadratni meter parketa v telovadnici stane kar sto evrov. Zamenjati bo treba tudi streho na starem delu šole, nekaj oken, kupiti nove žaluzije in drugo. Dokončna ocena škode še ni znana, najbrž pa bo obstala pri 430 tisoč evrih, o čemer smo že poročali na šolsko ministrstvo, saj pričakujemo tudi državno pomoč pri odpravi škode. Zavarovalnica namreč povrne samo neposredno nastalo škodo, drugega pa ne, zato bomo morali tudi z rebalansom proračuna zagotoviti denar za odpravo posledic nedeljskega neurja,« je razložil župan. Sanacijo šole nameravajo začeti 1. avgusta, končati pa do začetka šolskega leta.
Škoda je nastala tudi na individualnih hišah, zato bo občina najverjetneje pomagala tudi najbolj prizadetim občanom. V Vodicah se sicer prvič spopadajo z odpravljanjem škode po naravnih ujmah; te so jih namreč po županovih besedah do sedaj še vedno obšle.
Iz največje slovenske zavarovalnice Triglav so sporočili, da pričakujejo približno sedem tisoč škodnih primerov (polovico v Prekmurju). Škodo na terenu popisuje okoli 130 usposobljenih delavcev zavarovalnice, ki so prve škodne primere že zaključili. Kjer so že zaključili škodne primere, so večino škod tudi že izplačali, kjer primeri zahtevajo dolgotrajnejšo obravnavo, pa izplačujejo akontacije. V zavarovalnicah tudi svetujejo, da nastalo škodo prijavite čim prej.
Rdeči križ Slovenije in Slovenska Karitas sta najbolj prizadetim družinam v ujmi že namenila po sedemdeset tisoč evrov in odprla posebna računa za zbiranje pomoči. Denar lahko za Rdeči križ nakažete na transakcijski račun 03100-1111122222, sklic 98615, s pripisom »Ujma 2008«. Slovenska Karitas zbira pomoč na računu 02140-0015556761, sklic 00 6220, namen »Neurje«. Evro boste darovali, če boste poslali kratko sporočilo (SMS) s ključno besedo »UJMA« na številko 1919. Mobitel se je pri tem odpovedal zaslužku, so sporočili iz Rdečega križa. Občina Kamnik zbira sredstva za odpravo posledic neurja na svojem območju na transakcijskem računu 01243-6000000291, sklic »Odprava posledic neurja«.