Med sosedi 98
V začetku julija je bila na Višarjah v Kanalski dolini v Italiji informacijska prireditev o Alpski konvenciji in o sodelovanju med predstavniki planinskih zvez Koroške, Furlanije-Julijske Krajine in Slovenije.
Prireditev je potekala pod naslovom »Živa Alpska konvencija na tromeji-sodelovanje narodov včeraj, danes in jutri«, organizirala pa sta jo stalni sekretariat Alpske konvencije, v katerem je tudi koroški Slovenec dr. Igor Roblek, in avstrijska planinska zveza, deželno združenje za Koroško. Eden od ciljev Alpske konvencije je tudi sonaravni razvoj na območju Alp, je ugotovil generalni sekretar konvencije Marco Onida. Helmut Lang s koroške deželne organizacije avstrijske planinske zveze pa je pohvalil dolgoletno uspešno sodelovanje planinskih organizacij iz Avstrije, Italije in Slovenije, še posebej pri urejevanju poti na 60 vrhov prijateljstva. Alpska konvencija ponuja številne možnosti za sodelovanje na različnih področjih, je menil dr. Igor Roblek. Julijske Alpe niso pomembne le za sodelovanje planincev, ampak so tudi vezni člen med tremi kulturami.
Leta 1908 so v Celovcu koroški Slovenci ustanovili Slovensko šolsko društvo, ki naj bi podpiral in pospeševal šolstvo, vzgojo in izobraževanje med Slovenci na Koroškem. Danes, sto let kasneje, je društvo še vedno osrednja šolska in vzgojna slovenska organizacija na Koroškem. V Celovcu ima svoj dijaški in mladinski dom, dvojezični vrtec, športno dvorano in dvojezično osnovno šolo ter dvojezične vrtce v nekaterih koroških krajih. Društvo je tudi pomemben delodajalec, saj je v domu, vrtcih in šoli zaposlenih 28 ljudi. Predsednik šolskega društva je Avguštin Malle, tajnik pa Jože Blajs, ki je tudi ravnatelj doma na Mikschallee 4 v Celovcu.
Razpad vladajoče koalicije ljudske in socialdemokratske stranke v Avstriji in razpis predčasnih volitev konec septembra za Slovence na Koroškem ni presenečenje. Ta koalicija tudi ni uresničila obljub, ki jim jih je dala ob prevzemu oblasti. »Koalicija, ki se samo še krega in ni zmožna potrebnih in nujnih ukrepov v korist državljanov, je bolje, da se razide in omogoči volivcu, da pove svoje. Vse kaj drugega bi samo povečalo nezaupanje ljudi do politike in okrepilo stranke, ki spretno igrajo na klaviaturi desnega populizma,« je povedal predsednik edine politične stranke Slovencev na Koroškem Enotne liste Vladimir Smrtnik. Po njegovem mnenju bi bile predčasne deželne volitve koristne tudi za Koroško. Lahko bi izvedli konec septembra skupaj z državnozborskimi. Vladajoča deželna politika namreč drsi iz enega škandala v drugega in dela napake v škodo davkoplačevalcev.