Janja Roblek: Vsak sodnik je bil oškodovan za povprečno petdeset tisoč evrov. (Foto: Gorazd Kavčič)

Sodniki vlagajo tožbe

Sodniki so izračunali, da so bili v petih letih zaradi nezakonito izplačanih plač prikrajšani skupaj za sto milijonov evrov. Na delovno sodišče so prve odškodninske tožbe že vložili.

Kranj - Stavkovni odbor slovenskih sodnikov poziva sodnike, da na delovno sodišče vložijo tožbe za nezakonito neizplačane plače v obdobju od leta 2003 do letos. Prvih pet sodnikov je tožbe že vložilo, nam je v sredo potrdila predsednica stavkovnega odbora Janja Roblek, okrožna sodnica v Kranju. Po izračunih je skupna vrednost odškodnin sto milijonov evrov, vendar pa bodo sodniki tožbe vlagali posamično. Med letoma 2003 in 2008 je bil vsak od približno tisoč sodnikov povprečno oškodovan za petdeset tisoč evrov, v kar pa niso vštete zamudne obresti in stroški, je še dejala Roblekova.

Sodnikom je država nezakonito izplačevala plače zaradi podzakonskega akta, s katerim so vsem funkcionarjem znižali osnovne plače, državni zbor pa ga je sprejel leta 1997. Znižanje plač pa je bilo po mnenju Roblekove nezakonito, saj lahko po spremenjenem zakonu o sodniški službi osnovne plače znižajo samo z zakonom in ne podzakonskim aktom. Opozorila je še, da se sodnikom plače nezakonito izplačujejo tudi po 1. januarju 2008, zato že pripravljajo izračune tudi za to obdobje, stavkovni odbor pa je tudi v tem primeru že pripravil vzorčno tožbo.

Vlada se med t. i. belo stavko, ko sodniki delajo le v pričakovanem obsegu dela, na njihove stavkovne zahteve še ni ustrezno odzvala in realno tudi ni pričakovati, da se bo odzvala, ugotavlja Roblekova. »Ne zdi se nam smiselno, da bi stavko že sedaj zaostrovali, saj se prihodnji teden začenjajo sodne počitnice. Stavkovni odbor se bo zato vnovič sestal v začetku septembra in tedaj bomo odločali o morebitnem zaostrovanju stavke,« je pojasnila.

Različic zaostrovanja stavke, ki jo trenutno podpira okoli osemdeset odstotkov sodnikov, je več, pravi predsednica stavkovnega odbora. »Lahko se odločimo za popolno stavko, ki trajala teden ali dva, lahko se odločimo za zmanjšanje obsega dela za npr. deset odstotkov ali pa pripravimo javni protestni shod sodnikov v sodniških togah na javnem mestu. Lahko tudi pred državnim zborom,« je še pojasnila.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / sreda, 18. maj 2011 / 07:00

Stokrat dvignili roke za proračun

H končno sprejetemu proračunu občine Radovljica je bilo predlaganih 125, umaknjenih 26, zavrnjenih 75 in sprejetih 24 amandmajev.

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 10. junij 2007 / 07:00

Trgovina na Tomšičevi ostaja zaprta

V Mercatorju menijo, da zadoščata trgovini na Slovenskem Javorniku in Koroški Beli.

Splošno / nedelja, 10. junij 2007 / 07:00

Večja skrb za starejše in varnost na cestah

Člani posvetovalnega kolegija so opozorili na najbolj kritične odseke cest.

Splošno / nedelja, 10. junij 2007 / 07:00

Dan faranov

Nekoliko deževna nedelja 27. maja ni zmotila slovesnega dneva faranov, druženja in blagoslovitve nove strehe cerkve na Koroški Beli. Cerkev je posvečena sicer manj znanima svetnikoma, sv. Enguinu...

Splošno / nedelja, 10. junij 2007 / 07:00

Skladatelj Pribošič je živel za glasbo

Na koncertu, posvečenem jeseniškemu skladatelju Janku Pribošiču, ki ga je 10. maja organizirala Glasbena šola Jesenice, so nekaj njegovih skladb v različnih instrumentalnih zasedbah predstavili uče...

Splošno / nedelja, 10. junij 2007 / 07:00

Proslava ob 60-letnici glasbene šole

V Gledališču Toneta Čufarja so v četrtek, 17. maja, pripravili slovesen koncert učencev Glasbene šole Jesenice ob njeni 60-letnici. V devetnajstih glasbenih točkah so se predstavili različni izva...