V Radovljici o organiziranosti športa

Če športne objekte, ki so v lasti občine, upravljajo društva, ravnajo v nasprotju z zakonom.

Občina Radovljica za programe športa v letošnjem proračunu namenja 410.400 evrov. Največ, 33 odstotkov, za športne šole, sledita vrhunski in kakovostni šport s po 16 odstotki. Za rekreacijo sta namenjena le dva odstotka vsega denarja, za upokojenski in invalidski šport pa komaj odstotek.

Radovljica - Občina Radovljica je v letošnjem proračunu za investicije v športno infrastrukturo namenila kar 1,2 milijona evrov, kar je skoraj še enkrat toliko kot leto poprej. Največ, skoraj osemsto tisoč evrov, gre za novi športni park v Radovljici, ki so ga odprli v sredo. A samo zgraditi športni objekt še zdaleč ni dovolj, so poudarili udeleženci okrogle mize na temo organiziranosti športa, ki jo konec preteklega tedna organizirala občina Radovljica.

Povod zanjo je dejstvo, da sedanja organiziranost športa v občini ni v skladu z zakonom, po katerem so upravljavci lastnine države in občin lahko le osebe javnega prava, med katere pa društva ne sodijo. Okrogla miza je bila eden od prvih korakov v smeri iskanja rešitve, ki bi bila sprejemljiva za čim širši krog uporabnikov športnih objektov. Na njej so bile predstavljene različne oblike upravljanja športa, ki se uveljavljajo v Sloveniji; od takšnih, po katerih za programe športa skrbi športna zveza, za upravljanje objektov pa neposredno občinska uprava, do takšnih, ko upravljanje objektov s koncesijsko pogodbo prevzame gospodarska družba, kot na primer na Bledu.

 

»Izbrali bomo tisto obliko upravljanja, ki omogoča razvoj, sodelovanje zasebne športne sfere, med katero sodijo tudi športna društva, ter predstavlja sprejemljivo financiranje iz javnih sredstev,« je na okrogli mizi poudarila Mojca Vnučec Špacapan z Občine Radovljica. »Glede na dosedanje analize, je najprimernejša oblika upravljanja ustanovitev javnega zavoda za šport.«

»Ne smemo pozabiti, da je za vzdrževanje športnih objektov – če hočemo, da zares služijo svojemu namenu – potrebnega zelo veliko denarja,« je v razpravi poudaril Jože Rebec. »Razumem potrebo po novi organiziranosti, a opozarjam, da ne sme biti takšna, zaradi katere bomo imeli še manj denarja kot sedaj. Prav tako se bojim, da bo posledica drugačne organizacije še manj prostovoljnega dela, ki je za marsikateri športni objekt ali klub zdaj pravzaprav gonilo razvoja,« je še opozoril.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 21. maj 2012 / 07:00

"Zateženi" starši

Beseda težiti in izpeljanka o »zateženih« starših je precej pogosta besedna zveza med mladostniki. Ta stara mi težita, »fotr« mi teži, »matka« mi teži … Vsi vemo, kaj to pomeni, opažam pa, da se...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 28. november 2007 / 07:00

Izbrano

Šport, zdrava prehrana in rak na dojkah Rak na dojkah je še vedno bolezen, ki vsako leto odnese številna ženska življenja. Ena od zadnjih raziskav na bolnicah je dokaz...

Kranj / sreda, 28. november 2007 / 07:00

Mestno drobovje razpada

Za ureditev mestne infrastrukture bo v prihodnjih desetih letih treba zagotoviti več kot 130 milijonov evrov.

Gorenja vas-Poljane / sreda, 28. november 2007 / 07:00

Odločno na pot razvoja

Praznovanje občine Gorenja vas-Poljane minilo v znamenju oživljanja posestva Visoko in častnega občana, nekdanjega župana Jožeta Bogataja.

Radovljica / sreda, 28. november 2007 / 07:00

Pogrešajo praktično znanje

Delodajalci pogrešajo pri mladih, ki prihajajo iz šol v službe, več praktičnega znanja in prilagodljivosti.

Splošno / sreda, 28. november 2007 / 07:00

Grče let že dolgo ne štejejo

Športno društvo Marmor Hotavlje je slovesno zaključilo že trinajsto sezono družabno rekreativne akcije "Hotaveljska grča".