V Radovljici o organiziranosti športa

Če športne objekte, ki so v lasti občine, upravljajo društva, ravnajo v nasprotju z zakonom.

Občina Radovljica za programe športa v letošnjem proračunu namenja 410.400 evrov. Največ, 33 odstotkov, za športne šole, sledita vrhunski in kakovostni šport s po 16 odstotki. Za rekreacijo sta namenjena le dva odstotka vsega denarja, za upokojenski in invalidski šport pa komaj odstotek.

Radovljica - Občina Radovljica je v letošnjem proračunu za investicije v športno infrastrukturo namenila kar 1,2 milijona evrov, kar je skoraj še enkrat toliko kot leto poprej. Največ, skoraj osemsto tisoč evrov, gre za novi športni park v Radovljici, ki so ga odprli v sredo. A samo zgraditi športni objekt še zdaleč ni dovolj, so poudarili udeleženci okrogle mize na temo organiziranosti športa, ki jo konec preteklega tedna organizirala občina Radovljica.

Povod zanjo je dejstvo, da sedanja organiziranost športa v občini ni v skladu z zakonom, po katerem so upravljavci lastnine države in občin lahko le osebe javnega prava, med katere pa društva ne sodijo. Okrogla miza je bila eden od prvih korakov v smeri iskanja rešitve, ki bi bila sprejemljiva za čim širši krog uporabnikov športnih objektov. Na njej so bile predstavljene različne oblike upravljanja športa, ki se uveljavljajo v Sloveniji; od takšnih, po katerih za programe športa skrbi športna zveza, za upravljanje objektov pa neposredno občinska uprava, do takšnih, ko upravljanje objektov s koncesijsko pogodbo prevzame gospodarska družba, kot na primer na Bledu.

 

»Izbrali bomo tisto obliko upravljanja, ki omogoča razvoj, sodelovanje zasebne športne sfere, med katero sodijo tudi športna društva, ter predstavlja sprejemljivo financiranje iz javnih sredstev,« je na okrogli mizi poudarila Mojca Vnučec Špacapan z Občine Radovljica. »Glede na dosedanje analize, je najprimernejša oblika upravljanja ustanovitev javnega zavoda za šport.«

»Ne smemo pozabiti, da je za vzdrževanje športnih objektov – če hočemo, da zares služijo svojemu namenu – potrebnega zelo veliko denarja,« je v razpravi poudaril Jože Rebec. »Razumem potrebo po novi organiziranosti, a opozarjam, da ne sme biti takšna, zaradi katere bomo imeli še manj denarja kot sedaj. Prav tako se bojim, da bo posledica drugačne organizacije še manj prostovoljnega dela, ki je za marsikateri športni objekt ali klub zdaj pravzaprav gonilo razvoja,« je še opozoril.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / sreda, 6. julij 2022 / 07:51

Najpomembnejše je sodelovanje

»Ob rojstnem dnevu naše Loke bi se vsem zahvalil za to, da smo proaktivna, športna, kreativna, a tudi solidarna, sodelujoča, vključujoča skupnost. S to vizijo želimo nadaljevati,« je na na slavnostni...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 16. november 2021 / 00:01

Podjetja, ki hitro rastejo

Po zadnjih podatkih Ajpesa se delež hitro rastočih podjetij na Gorenjskem povečuje, a znaša nekoliko manj od slovenskega povprečja.

Zanimivosti / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:59

Pripovedovalec zgodb in življenja

Matevž Košir je letos praznoval devetdeset let. Spomin mu še zelo dobro služi in je prava zakladnica informacij iz življenja v preteklosti. Z devetimi leti je odšel z doma na Dolgih Njivah za pastirja...

GG Plus / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:56

Včasih se prebudi Gorenjec v njem

Uroš Smolej je bil gost pogovornega srečanja na Jesenicah. Dolgoletni igralec MGL je po rodu Jeseničan, kjer je tudi prvič stopil na oder.

Avtomobilizem / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:52

Sistem cestninjenja doživlja spremembo

S prvim decembrom prihajajo elektronske vinjete, ki bodo vezane na registrsko oznako vozila. Cene vinjet ostajajo enake, prav tako predpisane globe – 300 evrov, če vas zalotijo brez nje.

Jesenice / ponedeljek, 15. november 2021 / 23:50

Ne v sežig, kar na deponijo

Na Jesenicah je ogorčenje povzročila informacija, da nakopičena lahka frakcija na Mali Mežakli ni več primerna za sežig, zato jo je Ekogor začel mleti in odlagati na odlagališče.