Kolesarjenje je užitek
Prejšnji teden smo se prvič razdelili v dve skupini, ki smo ju poimenovali: počasnejša in hitrejša. Nič kaj izvirno, a še vseeno bolje kot A in B ali pa prva in druga, kajne?
Tolikokrat smo se že vozili in zdaj se že dobro poznamo, da smo lahko to storili.
Obneslo se je. Tisti, ki so bolje pripravljeni, imajo radi hitrejše vožnje ali so pač samo mlajši, so šli svoj tempo, ki pa vseeno ni bil »tekmovalen« in s tem prehiter. Kolesarjenje med 30 in 35 kilometrov na uro je za nekatere vseeno bolj zanimivo kot pa med 25 in 30 kilometrov na uro. Počasnejšo skupino je vodil Djuro Čulibrk, prekaljeni maček slovenskih cest in človek, ki ga lahko kličete tudi »Jure Robič«. O njem bom v kratkem spisal celotni spis, ker si človek to res zasluži. Dovolj je, da za začetek napišem le, da ima gospod letos že 11.500 prekolesarjenih kilometrov in da jih namerava do konca sezone prevoziti vsaj še toliko! Star pa je nekaj čez šestdeset let.
Hitrejša skupinica je šla klasičen gorenjski kolesarski krog »pod gorami«. To je tista tura, ki sem jo opisoval že v Športnem glasu. Saj veste oz. vsak kolesar, ki nekaj da nase, prizna, da je to ena najlepših tur za cestna kolesa. Če ne veste, po katerih cestah, mestih in vaseh poteka, se nam pridružite. Torej, čakata vas dve skupini kolesarjev, tako da zdaj ne boste več mogli imeti izgovorov.
Nadaljujem z v prejšnji številki začeto temo, kako naj bi si nastavili bicikel, da bi na njem samo uživali in čisto nič trpeli.
Nagib sedeža
Določite ga lahko z vodno tehtnico (vaser vago) tako, da sedež poravnate vzporedno z zgornjo cevjo okvirja. Za cestno in potovalno vožnjo je tak položaj sedeža najboljši. Preveč nagnjen sedež pa povzroči, da zdrsnete naprej in prenesete preveč teže na roke, kar je neudobno, nevarno, skratka, nepravilno.
Višina krmila
Z dovolj visoko nastavljenim krmilom (normalno približno 2,5 cm pod vrhom sedeža) boste bolje izkoriščali spodnje krivine (držaj na krmilu z zavorami). Če krmilo znižate, lahko izboljšate aerodinamiko, vendar lahko zato stisnete prsi in otežite dihanje. Nikoli ne dvigujte krmila nad najvišjo višino (običajno označeno na nosilcu), sicer lahko zaradi pritiska poči.
Nastavitev višine krmila je odvisna od gibljivosti spodnjega dela vašega hrbta. Stojte pokončno, potem pa se v pasu pripognite, da se s prsti dotakne tal.
- Če se s prsti ne morete dotakniti tal, nastavite krmilo v isto višino kot sedež;
- če se tal lahko dotaknete s prvima dvema členkoma prstov, nastavitve krmilo 5 do 10 cm nižje od sedeža;
- če se tal lahko dotaknete z dlanmi, nastavite krmilo 10 do 15cm nižje od sedeža.
Dolžina nosilca krmila (fajfe) in zgornje cevi okvira
Ti dve dimenziji, ki določata vaš “doseg”, se spreminjata, glede na vašo gibčnost in anatomijo. Ni dokončnega recepta, obstaja pa dobro izhodišče. Ko ste dobro nameščeni z rahlo skrčenimi komolci in z dlanmi na zavorah, vam mora krmilo zakrivati pogled na sprednje pesto. To je razmeroma pokončen položaj in sčasoma boste morda izkoristili daljši nosilec krmila za izboljšanje aerodinamike in bolj raven hrbet. Drug način za preverjanje dolžine nosilca krmila je, da na sobnem kolesu rahlo poganjate in postavite dlani na držaj krmila za zavorami, kot da bi dirkali ali vozili po klancu navzdol. Ko imate koleno v najvišjem in najbolj usmerjenem položaju, zasukajte komolec, rahlo skrčen, proti kolenu v sprednjem položaju. Komolec in koleno se morata rahlo dotikati oziroma naj bo med njima do 2,5 cm široka vrzel. Če se komolec in koleno prekrivata, je nosilec krmila verjetno prekratek. Dolžina nosilca krmila je odvisna tudi od dolžine zgornje cevi okvira.