Slap Čedca v ruševinah
Komaj so lani sanirali plaz v dolini Komatevre, že je Jezersko zadela nova naravna nesreča, tokrat na drugi strani v Makekovi Kočni, kjer je bilo junija več podorov na območju slapa Čedca.
Jezersko - Se izpolnjujejo prerokbe Makekove Minke, ki je menda nekoč dejala, da se bo Čedca podrla? Že ob koncu maja je prišlo do manjšega podora skalnega pobočja okoli slapu Čedca, ki sicer velja za najvišjega v Sloveniji, junija pa sta sledila dva večja podora, ki sta občutno spremenila obsežnejše območje. Jezerjani to naravno nesrečo primerjajo s plazom, ki je pred leti ogrozil Log pod Mangartom. Posledice so velikanski nanosi skal in peska ter blatni vodni tok, ki je po vsej dolini nanesel mulj in zapolnil prodišča v zgornjem in srednjem delu doline, blatna voda pa je pritekla vse do Jezerskega. V zaselek Punkelgasa (nad Grabnarjem) se še kar steka in ljudi so zaskrbljeni. Med njimi je tudi Bogdan Slapar, ki pravi, da blatna voda v tem delu naselja ogroža več hiš. Najhujši podor je bil 11. junija, ko je sredi dopoldneva pokalo, kakor bi mig prebil zvočni zid, s slapu Čedca pa so se rušile skalne gmote. Vse kaže, da se bo skalno pobočje še rušilo, je dejal Slapar, ko smo si v njegovi in županovi družbi v torek ogledali »ruševine« na območju Čedce. Pokazal je na desno stran od slapa, kjer je videti, da iz skal pronica voda, nad skalnimi gmotami pa stoji več macesnov.
Ogrožene hiše in kmetijske površine
Župan občine Jezersko Milan Kocjan je o podorih obvestil center za obveščanje in ministrstvo za okolje in prostor, slednje je na ogled poslalo svoje strokovnjake. Župan je sklical tudi civilno zaščito, kajti tok blatne vode izpod slapu Čedca bi utegnil v primeru neurja resneje ogroziti del naselja. »Zaradi nezmanjšanega pretoka vode proti zaselku Punkelgasa sem znova zahteval ogled s strani ministrstva za okolje in prostor. Čeprav so spočetka menili, da prebivalstvo ni neposredno ogroženo, so 26. junija ob ogledu dognali, da voda poleg tega zaselka ogroža dve kmetiji in več kmetijskih zemljišč in bi lahko tudi regionalno cesto Kranj–Jezersko. Na sestanku civilne zaščite smo se dogovorili za začasno rešitev. Namestili smo sto zaščitnih vreč s peskom in zaščitili to območje. Voda se steka na bližnji travnik, in če se bo ta napolnil, lahko pride do izlitja vode tja do Grabnarja in v strugo Jezernice. Od 20. junija na Jezerskem ni padlo več dežja. Bojimo se neurja, saj nam lahko povsem spremeni življenje,« je dejal župan Kocjan, ki je v torek, 1. julija, spet poklical na Jezersko predstavnike okoljskega ministrstva. »Naredili so zapisnik, v nekaj dneh naj bi bil narejen tudi program, kako se bo to območje saniralo, gre pa za odvoz nanesenega materiala, za prekop in čiščenje hudourniškega jarka. Po neuradnih ocenah bi za sanacijo potrebovali kakega pol milijona evrov,« po torkovem obisku petih predstavnikov ministrstva dodaja župan. K slapu Čedca radi hodijo turisti in planinci. Ker se območje slapu še vedno kruši in pada kamenje, jih Jezerjani opozarjajo, naj bodo zelo previdni in naj se ne bližajo ožjemu območju slapu.