Minimundus je ena od najbolj znanih celovških posebnosti. (Foto: Gorazd Šink, Marija Volčjak)

Od Celovca do Ziljske doline

Izlet Gorenjskega glasa je bil tokrat namenjen naši sosedi avstrijski Koroški. Potovali smo do Bistrice v Ziljski dolini.

Vrbsko jezero je največje koroško jezero. Dolgo je blizu 17 kilometrov. Njegova površina je 19 kvadratnih kilometrov, največja globina pa je 85 metrov. Obala jezera in okoliški kraji, največji so razen Celovca še Krumpendorf/Kriva Vrba, Poertschach/Poreče in Velden/Vrba, so eno največjih koroških turističnih središč, saj je lastnikov hotelov, apartmajev in turističnih sob blizu 1500. Jezero je med najtoplejšimi na Koroškem, saj se segreje tudi do 28 stopinj. Večinoma je plovno tudi pozimi. Le redko zamrzne. Zadnjič se je to zgodilo pred tremi leti. Razen Vrbskega so večja koroška jezera še Weissen See/Belo jezero, Millstatt See/Milštatsko jezero in Ossiacher See/Osojsko jezero pod goro Osojščico/Gerlitzen.

Avstrijsko Koroško, eno od devetih avstrijskih zveznih dežel, v kateri živi dobrega pol milijona ljudi, smo obiskali v pravem trenutku. Dežela, še posebej Celovec z okolico, živi v znamenju evropskega nogometnega prvenstva, saj bo ena od predtekmovalnih skupin do konca junija igrala tudi v Celovcu. Nenavadno topla pomlad je pokrajino odela v zelenje in cvetje. Dežela je dajala vtis neverjetne urejenosti in odgovornosti ljudi do okolja. Ker je bilo tudi vreme poletno in so izletniki Gorenjskega glasa običajno dobro volje, izlet ni mogel biti drugačen kot uspešen.

Vožnja preko Ljubelja, kjer so zgradili prvo cesto že davnega leta 1569, predor, ki je bil odprt v začetku šestdesetih let preteklega stoletja, pa so začeli graditi Nemci med drugo svetovno vojno, in prva malica z obveznimi »borovničkami« na parkirišču predvsem zaradi kave in pralnega praška Gorenjcem nekdaj zelo znane, sedaj pa zaprte Mallejeve trgovine na Brodeh, je bila prijeten uvod v potepanje po Koroškem. Marsikdo je prav na tem izletu prvič slišal, da je pod cesto po Ljubeljski dolini čudovita soteska Čepa ali Tscheppaschlucht/Šum, ki jo je med skalami na svoji poti do izliva v Dravo pri Borovljah/Ferlach izklesal potok Ljubeljska Borovnica. Čepa, ki jo letno obišče nad 100 ljudi, je med največjimi koroškimi naravnimi čudesi.

Prvič tudi slovenščina

Po vožnji mimo obnovljenega celovškega stadiona (zaradi zadnjih priprav na tekme je za obiskovalce do 8. junija zaprt), na katerem bodo tekme evropskega nogometnega prvenstva in na katerem je prostora za 32 tisoč ljudi, obnova pa je stala 66,7 milijona evrov, nam je v Celovcu pred mestno hišo, na obnovljenem Novem trgu z znamenitim zmajem, izrekel dobrodošlico vodja mestnega turističnega urada Thomas Schneider. Celovčani znajo izredno učinkovito širiti dober glas o svojem mestu, za kar so izkoristili tudi bližnje prvenstvo. Mesto z okrog sto tisoč prebivalcev bo sprejelo najmanj toliko navijačev. Počaščeni in veseli smo bili, da je bil med propagandnim gradivom, ki so nam ga razdelili, prvič tudi turistični vodič v slovenščini. To marsikaj pove! Tudi v Minimundisu v bližini Vrbskega jezera, kjer je bil naš naslednji postanek, vabijo na ogled 144 svetovnih gradbenih čudes tudi s slovenskim prospektom. Zaradi številnih obiskovalcev iz Slovenije bi moralo biti to nekaj povsem običajnega, za koroške razmere pa je prijetno presenečenje.

S kapitanom Winterjem

Poldrugo uro trajajoča vožnja po Vrbskem jezeru/Woerthersee z ladjo Kaernten/Koroška, na kateri je prostora za tristo ljudi, je bilo posebno doživetje. Po skoraj 17 kilometrov dolgem jezeru je barko krmaril Celovčan Ewald Winter, ki je z 28 leti kapitanske službe najstarejši v tem poklicu na jezeru. Pred 30 leti se je kot ključavničar zaposlil v družbi, ki skrbi za prevoze po jezeru. Ker ga je mikala plovba, je končal ustrezno navtično šolo v Vrbi in se iz delavnice preselil za ladijsko krmilo. Med plovbo med pristaniščem v Celovcu in Vrbo na skrajnem zahodnem delu jezera je povedal marsikaj zanimivega o svojem poklicu in jezeru. Na njeni severni in južni obali je sedem pristanišč, med katerimi je še posebej znano tisočletno romarsko središče Marija na Vrbskem jezeru, ki je bilo do leta 1770 otok. Ker se je tega leta gladina jezera znižala, je otok postal polotok. Plovba po jezeru je organizirana med aprilom in oktobrom, izjemoma, če je vreme ugodno, pa tudi med adventom in božičem. Po jezeru je v teh letih peljal nekatere znane osebnosti koroške avstrijske in svetovne politike, glasbe in kulture: večino predsednikov avstrijske republike in predsednikov vlad, ministre za nafto držav, članic OPEC, pevca Uda Jürgensa, sedanjega papeža Benedikta XVI., ko je bil še kardinal Joseph Ratzinger, francoskega predsednika Jacquesa Chiraca in pomembne predstavnike Evropske unije iz Bruslja. Slovenijo kar dobro pozna, še posebej pa mu je všeč Bled z jezerom in otokom, ki ga spominja na Vrbsko jezero, čeprav je Blejsko veliko manjše.

V Vrbi/Velden sta nas z avtobusoma čakala šoferja Janez in Bojan, ki sta nas preko Rosegga/Rožeka skozi prijazne koroške vasi v Rožni dolini (St. Peter, Bekštajn, Brnica, Podklošter) pripeljala do končnega cilja v Bistrici v Ziljski dolini, v gostilno Alte Post, ki sta jo pred petimi leti kupila in obnovila Pepca in Ludwig Druml.

       

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / nedelja, 10. januar 2010 / 07:00

Leto zaključili s 6818 brezposelnimi

Brezposelnost na Gorenjskem se je v letu 2009 povišala za petdeset odstotkov. Z januarjem je vodenje Območne službe Kranj prevzela Dragica Ribnikar.

Objavljeno na isti dan


Humor / ponedeljek, 5. januar 2009 / 07:00

Novoletni horor-skop

Sicer so horoskopi navadna nategancija. Edini horoskop po meri človeka, ki mu lahko verjamete, je horor-skop. Za vas sem ga sestavil Mali Brat in vam zagotavljam, da je zanesljiv. Američani mu že verj...

Prosti čas / ponedeljek, 5. januar 2009 / 07:00

Zlato, vinsko in klinično

Ženske že od rajske Eve dalje razmišljajo, kako bi prelisičile staranje, s čim bi si nahranile svojo kožo, da bi ostala napeta in sveža, si polepšale polt, kako bi bile videti danes dobro, pojutrišnje...

Prosti čas / ponedeljek, 5. januar 2009 / 07:00

Razlaga sanj: Sonce

V številnih kulturah vlada prepričanje, da duhovi napadajo svoje žrtve med spanjem in jim povzročajo more.

Prosti čas / ponedeljek, 5. januar 2009 / 07:00

Samo skakal bi (39)

"Ne morem ti povedati imena, veš. Preveč me vsi poznajo."

Kultura / ponedeljek, 5. januar 2009 / 07:00

Letni koncert ljubiteljskih pevcev

Pevsko društvo Zasavski fantje iz Trboj je na svoj letni koncert povabilo v goste sokrajanke Trbojske ljudske pevke.