Bohinjska Trnuljčica se prebuja
Družba Alpe Adria Turizem je v Bohinju pri upravljanju dosegla visoko raven kvalitete, razvili so standarde, ki pa zahtevajo razvoj infrastrukture in objektov. Projekt Bohinj je del turistične prihodnosti Bohinja.
Bohinj - Družba Alpe Adria Turizem v Bohinju upravlja hotele Bellevue, Zlatorog, Bohinj, Ski hotel na Voglu in kamp Zlatorog. Lastnik ostaja Alpinum, d. d., predstavniki Alpe Adria Turizma pa so spregovorili o prihodnosti, o Projektu Bohinj. Direktor Alpe Adria Turizma Mladen Mohorović in partner omenjene družbe, odgovoren za finance in investiranje, Marko Dolanec sta večkrat poudarila, da je Bohinj edinstven kraj, ki si zasluži izjemnost in visoko raven turistične ponudbe.
»Pri projektu Bohinj je pomembno, da gredo z roko v roki razvoj, ponudba in kraj. Projekt sam je le preslikava nečesa, kar se v turizmu drugje že dogaja. Razvoj turizma v prihodnosti bo v Bohinju sledil visokim standardom tako v ponudbi, storitvah kot programih,« je povedal direktor družbe Mladen Mohorović in dodal, da pri projektu Bohinj razmišljajo o dolgoročnem investiranju v kvaliteto, saj je Bohinj kraj, ki si to zasluži.
Marko Dolanec se je strinjal z Mohorovićem in še enkrat poudaril, da je vodilo projekta enkratna narava, ki je tudi zaščitena, izkoristiti pa želijo le naravne in kulturne danosti kraja. Upajo na dobro sodelovanje z lokalno skupnostjo, z domačini. Projekt ne gre v smeri pozidav, novogradenj, ampak bolj v spreminjanje obstoječega, ki naj bo čim manj opazno. Ohranjena naj bo alpska arhitektura. Cilj projekta je vključevanje vseh, ki prebivajo, delajo in poslujejo na območju Bohinja. Projekt Bohinj predstavlja načrt razvoja turistične destinacije, je dinamičen projekt. Prvi del predstavlja upravljanje, drugi pa investicije, nepremičnine; rekonstrukcije, obnove, novogradnje. V drugem delu naj bi tako kakovostno uredili objekte, k temu pa pritegnili vse lastnike turistične infrastrukture - hotelov, apartmajev, penzionov, mogoče tudi lastnike vikendov v kraju, ki imajo manj turističnih zmogljivosti in ne morejo zagotoviti visokega standarda. Ustanovljen bo nepremičninski sklad, v katerega se bodo lahko vključili vsi akterji v Bohinju - s tem pa tudi v enoten sistem vodenja in upravljanja. S svojo odločitvijo bodo deležni podpore, zagotovljena jim bo možnost doseganja višjega standarda nastanitve, adaptacije, hkrati pa bodo lahko izkoristili prednosti, ki jih sistem ponuja, ne gre pa za prenos lastninskih pravic.
Najprej pripravljajo obnovo hotela Bellevue in kasneje tudi hotela Pod Voglom, v Zlatorogu že najdemo nekaj stilsko prenovljenih sob, v hotelu Bohinj je predvidena restavracija, problem pa predstavlja kuhinja. Načrti obstajajo tudi za vilo na dvorišču hotela Bohinj, razmišljajo o notranjih in zunanjih bazenih. Kar se tiče novogradenj, je bil odgovor klasičen: če obstajajo pogoji, to ne predstavlja problema, če pa se bodo zahtevale dodatne investicije, pričakujejo podporo Občine, občinskih organov, tudi upravne enote. Seveda, če bo vse to okolica sprejela.
V prvi fazi vrednost projekta ocenjujejo na 21,5 milijona evrov. Sedanji lastniki so vložili v obstoječe objekte, izbrano podjetje za gradbeništvo, inženiring in proizvodnjo Kraški zidar, d. d., bo prispeval svoj delež kot vložek za obnovo kapacitet. Tako bodo vabljeni tudi drugi vlagatelji, domače in tuje družbe s področja turizma, ki jih bo zanimal razvoj kraja. Bohinj želijo prestrukturirati iz spečega kraja v razvito turistično destinacijo.