Kako pa kaj vaše zdravje?
Nacionalna raziskava o vedenjskem slogu 2008
Strategija programa CINDI temelji na promociji zdravja in preprečevanju dejavnikov tveganja za kronične nenalezljive bolezni. Pomembno dejavnost predstavlja raziskovanje dejavnikov tveganja. Namen tretje raziskave Dejavniki tveganja za nenalezljive bolezni pri odraslih prebivalcih Slovenije je tako kot pri prejšnjih raziskavah, da bi prispevali k poznavanju razširjenosti dejavnikov tveganja za nenalezljive bolezni pri odraslih prebivalcih Slovenije in s tem prispevali k večji učinkovitosti preventivnih ukrepov.
Cilj raziskave je v populaciji odraslih Slovencev, starih od 25 do 74 let raziskati in ovrednotiti vzorce življenjskih navad in razširjenosti vedenjskih dejavnikov tveganja, kot so : kadilske navade, pivske navade, prehranjevalne navade, gibalne navade, obnašanja v zvezi z varnostjo v cestnem prometu, navade glede koriščenja nekaterih zdravstvenih storitev.
Letošnja raziskava Dejavniki tveganja za nenalezljive bolezni pri odraslih prebivalcih Slovenije je že tretja. Prva je bila izvedena leta 2001, izpolnjen vprašalnik je vrnilo 63,8 odstotka prebivalcev, vabljenih v raziskavo. To je bila prva raziskava v slovenskem prostoru, ki je dala celovit vpogled v razširjenost vedenjskih dejavnikov tveganja za kronične nenalezljive bolezni. Druga raziskava je bila uspešno izvedena leta 2004, odzivnost je bila nižja kot pri prvi raziskavi, 57-odstotna.
Sedanja raziskava se je začela 16. maja 2008, ko je šestnajst tisoč naključno, računalniško izbranih odraslih prebivalcev Slovenije po pošti prejelo vprašalnik Z zdravjem povezan vedenjski slog. Drugi krog pošiljanja vprašalnika bo stekel 30. maja 2008.
Za svoje zdravje lahko največ naredimo sami, zato se izogibajmo tobaku in alkoholu, uživajmo raznoliko hrano z veliko zelenjave in sadja, manj živalskih maščob in soli, dovolj se gibajmo, uživajmo v življenju in s tem skrbimo za zdrav življenjski slog.
Naloga vsakega posameznika je edinstvena, ravno tako priložnost, da spremeni SEBE, da spremembo svojega življenja udejanji, da najde smisel in zaživi mirno, kvalitetno in predvsem bolj zdravo življenje.
Zato pozivam vse prebivalce naše občine, ki bodo prejeli vprašalnik o življenjskem slogu, da nanj odgovorijo in izpolnjene vprašalnike vrnejo do konca junija 2008, saj bodo s tem prispevali k uspešni raziskavi in učinkovitemu obvladovanju dejavnikov tveganja.