Grega Bole je na Krvavec prikazal eno svojih najboljših voženj v vzpon. Dirko Po Sloveniji je na 7. mestu končal kot tretji najboljši Slovenec. (Foto: Tina Dokl)

Odločil je vzpon na Krvavec

Kolesar Jure Golčer (LPR) ni pričakoval, da bo zmagal na dirki Po Sloveniji. Najboljši Gorenjec na 7. mestu Grega Bole (Adria Mobil).

Cerklje – Kolesarsko dirko Po Sloveniji v petnajsti izvedbi s štirimi etapami je zaznamovalo deževno vreme, ki je kolesarje žal spremljalo tudi v skrajšani petkovi 3. etapi, ki je bila povsem »gorenjska« s startom v Škofji Loki in ciljem na planini Jezerca pod Krvavcem. Po pričakovanjih je bila to odločilna, kraljevska etapa. Zmagovalca dirke, na kateri je bila izredno močna konkurenca kolesarjev iz 16 ekip, od tega dveh Pro Tour, je namreč odločil prav 12 km dolg vzpon do planine Jezerca. V dežju in mrazu (na vrhu so bile zgolj štiri stopinje nad ničlo) so za kralja Krvavca okronali Slovenca Jureta Golčerja (LPR).

»Zmage nisem pričakoval, saj sem bil po Giru zelo utrujen, poleg tega nisem bil prepričan vase. Odločitev je padla v zadnjih štirih kilometrih vzpona. V Cerkljah sem padel, tako da sem moral loviti vodilne in jih ujel po treh kilometrih. Nato se je malce taktiziralo. Napadel sem štiri kilometre pred ciljem. Vedel sem, da lahko zmagam le, če pridem solo,« je bil zadovoljen Golčer, ki je nato v soboto v zadnji, ravninski etapi s ciljem v Novem mestu obdržal prednost in drugič postal zmagovalec največje etapne dirke v Sloveniji. Drugi na Krvavcu in drugi skupno je bil Italijan Franco Pellizotti (Liquigas), zmagovalec etape Gira na Kronplatz in četrti v skupnem seštevku letošnje dirke po Italiji, tretji pa Hrvat Robert Kišerlovski (Adria Mobil). Drugi Slovenec na planini Jezerca je bil na 4. mestu Simon Špilak (Lampre), kot tretji pa na 7. mestu Grega Bole (Adria Mobil), 7. tudi v seštevku štirih etap dirke Po Sloveniji. »Bilo je težko, saj so bile v mrazu in dežju noge trde. To je bila ena mojih najboljših voženj v vzpon. Zelo sem zadovoljen,« je povedal kolesar iz Begunj na Gorenjskem. Izmed kolesarjev Save je bil v skupnem seštevku na 19. mestu najboljši Novomeščan Blaž Furdi, za Kišerlovskim in Špilakom tretji med kolesarji do 23 let. V letošnji sezoni novinec v dresu Save je tako dokazal, da je iz pravega testa.

Zgodilo se je

Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949