Mina Šmid, absolventka medicine

Depresija ni nerazpoloženost

Depresija ni le prehodna žalost ali slaba volja, ampak je posledica neusklajenega delovanja biokemičnih snovi v možganih in telesu. V možganih te substance vplivajo na mišljenje, razpoloženje, vedenje in čustvovanje, v telesu pa imajo ključno vlogo pri občutenju bolečine.

Obolevajo ljudje obeh spolov, vseh starosti, ras, religij in poklicev. Pogosteje zbolevajo ženske. Bolezen se najpogosteje pojavi med dvajsetim in štiridesetim letom, lahko pa zbolijo tudi otroci ali mladostniki kot tudi starostniki. Na nastanek depresije vplivajo trije dejavniki: prirojene in pridobljene lastnosti ter življenjske okoliščine. Depresija je pogostejša v različnih generacijah iste družine, lahko pa zbolijo tudi ljudje, ki v družinski zgodovini niso imeli nikogar s takimi težavami. Pogosteje se pojavlja pri ljudeh, ki vase in svoje sposobnosti ne zaupajo, njihov pogled na svet pa je prežet s pesimizmom. Začetek bolezni lahko sprožijo različne življenjske obremenitve ali pa dogodki, ki nenadoma spremenijo življenjsko utirjenost.

 

Običajno se začne počasi in je opazna šele, ko že močno vpliva na življenje. Znaki depresije so pri posameznih ljudeh različni, med boleznijo pa se lahko tudi spreminjajo. Pri nikomer ni opaziti vseh bolezenskih znakov, poleg tega pa jih vsak občuti drugače. Pojavljajo se tako psihične kot telesne težave. Med prve spadajo dolgotrajna žalost, tesnoba, občutek praznine, nemoči, krivde, zaskrbljenost, razdražljivost, jokavost, otežena zbranost, izguba zanimanja za razveseljujoče dejavnosti, misli na smrt, samomor ... Med telesne težave pa sodijo nespečnost, zgodnje prebujanje ali pretirano spanje, pomanjkanje apetita ali pretirana ješčnost, utrujenost, glavobol in bolečine v hrbtu, prsih, trebuhu, prebavne motnje ... Pri otrocih in mladostnikih se depresija najpogosteje pokaže s telesnimi težavami, utrujenostjo, pozabljivostjo, težavami v odnosih; večino časa preživijo sami. Starejši imajo lahko enake znake depresije kot mlajši, pogosteje pa so nekoliko drugačni. Večinoma se pojavijo huda skrb in tesnoba, upad sposobnosti pomnjenja, občutek samote. Potrebno pa je poudariti, da so lahko znaki nekaterih telesnih bolezni podobni kateremu od znakov depresije (izguba apetita, motnje spanja).

 

Depresija ni posledica človekove šibkosti, zato je ni mogoče premagati le z močno voljo. Če bolezni ne zdravimo, lahko traja več mesecev. Najpogosteje jo zdravimo z zdravili (antidepresivi), poleg tega pa lahko pomagamo z več vrst psihoterapije. Nekaterim bolj pomaga prvo, drugim drugo, običajno pa je najbolj uspešna kombinacija obojega: zdravila omilijo ali odpravijo bolezenske znake, psihoterapija pa pomaga k učinkovitejšemu reševanju življenjskih problemov.

 

Depresija je ena najpogostejših bolezni sodobnosti. V Sloveniji zaradi različnih oblik depresije trpi približno 200 tisoč ljudi, ženske pa zbolevajo dvakrat pogosteje. Za vsakogar, ki pri sebi opaža znake depresije, je pomembno, da se pogovori z drugimi ljudmi, svoje težave pa čim bolj podrobno opiše zdravniku.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Humor / ponedeljek, 10. januar 2011 / 07:00

Ta je dobra

Lep vikend Družinski pogovor: »Draga, kaj ko bi si privoščila en lep vikend?« »Prav imaš. Privoščiva si ga!« »No, prav. Potem pa se vidiva v pon...

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 16. junij 2008 / 07:00

E-ji pred kvarom ščitijo živila, kaj pa naše zdravje?

Coca Cola bo zaradi velikih pritiskov javnosti zaradi študije, ki je dokazala, da natrijev benzoat (E211) v celicah kvasovk poškoduje DNK, omenjeni aditiv umaknila iz svojih izdelkov.

Splošno / ponedeljek, 16. junij 2008 / 07:00

Nasveti za poletne dni

Pri načrtovanju počitnic v poletnih dneh moramo pomisliti tudi na izdelke za preprečevanje ali odpravljanje manjših zdravstvenih težavin ustrezno zaščito pred sončnimi žarki. V lekarni vam bomo znali...

Splošno / ponedeljek, 16. junij 2008 / 07:00

Dan športa v vrtcu

Zadnji majski teden so se v vrtcu Julke Pibernik odločili, da bodo večino pozornosti namenili gibalnim dejavnostim in vzgoji v športu, saj je zadnji majski dan razglašen za svetovni dan športa.

Splošno / ponedeljek, 16. junij 2008 / 07:00

Rak na dojkah: Osebno zdravljenje za vsakega bolnika ob pravem času

Organizirano iskanje raka na dojkah s presejanjem in uvajanjem novih učinkovitejših načinov zdravljenja pri najbolj ogroženih ženskah je vplivala na zmanjšanje smrtnost zaradi posledic te bolezni tudi...

Splošno / ponedeljek, 16. junij 2008 / 07:00

Priznanja za zdrave zobe

V Domu Julke in Albina Pibernika na Slovenskem Javorniku je potekala zaključna prireditev Tekmovanja za zdrave zobe za vse šole zgornje Gorenjske.