Danes o zaostritvi stavke
Sodniki bodo danes na izrednem občnem zboru odločali, ali bodo 1. julija nadaljevali stavko.
Kranj – Sodniki so v sredo končali tridnevno opozorilno stavko, na današnjem izrednem občnem zboru Slovenskega sodniškega društva pa bodo odločali, ali bodo stavko nadaljevali 1. julija. Po besedah predsednice stavkovnega odbora Janje Roblek obstaja možnost, da bodo sodniki delali le v predpisanem obsegu, pozvani bodo lahko k odpovedi pogodb o dodatnem delu, temu pa lahko v nadaljevanju sledi tudi zmanjšanje obsega dela in nesodelovanju v organih, v katere so sodniki imenovani. Takšna stavka naj bi trajala do 1. oktobra, po tem datumu pa bi jo lahko še zaostrili.
Roblekova je po zaključku stavke opozorila, da vlada med njo ni spoštovala zakona o stavki, po katerem bi moralo med stavko potekati pogajanje med obema stranema. »Dvakrat smo se sicer sestali, vendar vlada stavkajočim ni ponudila ničesar, kar bi se nanašalo na stavkovne zahteve,« je dejala in dodala, da je bila sodniška stavka skrajno resno opozorilo vladi, ker ne spoštuje odločb ustavnega sodišča in ustave same ter s tem ogroža tako neodvisnost sodstva kot pravno varnost državljanov.
Stavkalo je 78,32 sodnikov, če bi odšteli predsednike in nekatere podpredsednike sodišč, ki niso stavkali, pa je stavkalo 87,33 odstotka sodnikov. Med ponedeljkom in sredo je bilo na vseh sodiščih preklicanih 1.099 narokov, javnih sej in sej senatov, sodniki pa so opravili 231 obravnav v nujnih zadevah.
Minister za javno upravo Gregor Virant je še vedno prepričan, da so sodniki ustrezno umeščeni v novi plačni sistem, njihove plače pa so primerljive z zdravniškimi. Roblekova na to odgovarja, da so po odločbi ustavnega sodišča sodniške plače lahko primerljive samo z drugima dvema vejama oblasti – zakonodajno in izvršno.